اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

انواع پرکردن دندان

پرکردن دندان

انواع مختلفی از پرکردن دندان وجود دارد ، برخی از آنها نسبت به بقیه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند ، در حالی که برخی از آنها در حال حاضر قابل استفاده نیستند. پر کردن دندان به عنوان موثرترین روش درمانی هنگام حل پوسیدگی دندان در مراحل اولیه شناخته می شود.

علاوه بر این که ما قادر به درمان پوسیدگی با پرکردن خواهیم بود ، با کمک این روش درمانی زیبایی و هم عملکرد دندان پوسیده نیز بازیابی می شود.

3 scaled

انواع مختلف پرکردن دندان چیست؟

چند نوع پرکردن دندان وجود دارد؟ پر استفاده ترین پرکننده دندان ، کامپوزیت ونیر است.

آمالگام نقره و طلا نیز به عنوان پر کننده دندان استفاده می شد که به مرور زمان به دلایل زیبایی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. یعنی فلزات در گذشته برای پر کردن و جایگزینی بافت دندان تخریب شده دندان استفاده می شد. موادی مانند نقره (آمالگام) ، طلا یا مس مقاومت و دوام زیادی دارند (می توانند تا 30 سال دوام بیاورند). با این حال ، امروزه آنها به دلایل مختلف مانند تأثیر جدی بر زیبایی دندان استفاده نمی شوند.

پر کننده های فلزی

پرکننده های فلزی معروف به آمالگام در سال های گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفت. اگرچه آنها برخی از عوارض را دارند (هیچ چیز 100٪ به جز برای بیمارانی که حساسیت زیادی به فلزات دارند) ، اما باید توجه داشت که این پرکردن دندان ها بسیار بادوام هستند.

متخصص خون و آنکولوژی چه ویژگی هایی دارد؟
ادامه مطلب

این پرکردن دندان ناخوشایند است و این دلیل اصلی قطع مصرف آنها در سال های اخیر است.

پرکننده های رزینی یا کامپوزیتی

پرکننده های رزینی ، امروزه بدون شک بیشترین کاربرد را دارند. دوام آن بسیار کمتر از موارد قبلی است و بسیار اهمیت دارد که رزین های مورد استفاده در توانبخشی دندان از کیفیت بالایی برخوردار باشند. به مرور زمان ، عادت های خاصی مانند سیگار کشیدن ، نوشیدن زیاد قهوه و … می تواند رزین یا کامپوزیت دندان را لکه دار کند.

پر کردن سرامیکی

پس از اندازه گیری حفره باز شده برای پر کردن، مواد سرامیکس به اندازه کافی برای ورود به این حفره در دندانپزشکی تهیه می شود. سپس پرکردگی ایجاد شده به دندان می چسبد. اجرای آن سخت است زیرا نیاز به کار فنی دارد.

4 7

چرا کامپوزیت ونیر به عنوان پرکردن دندان انتخاب می شود؟

پاسخ ساده و روشن است: به دلایل زیبایی.

باید در نظر داشت که این ماده دارای رنگ و بافتی بسیار شبیه به دندان طبیعی است ، به این ترتیب به زیبایی دندان های شما آسیب نمی رساند و این دلیل اصلی استفاده از این ماده است. در مورد مقاومت ، باید گفت که ما با یک ماده نسبتاً بادوام روبرو هستیم ، اگرچه طول عمر آن (حداکثر 10 سال) در مقایسه با آمالگام به میزان قابل توجهی کمتر است.

هنگامی که پوسیدگی در مراحل بسیار پیشرفته ای نیست ، توصیه می شود که از  یک پر کردن دندان استفاده کنید. پرکردن دندان یک درمان محافظه کارانه است که شامل برداشتن بافت پوسیده دندان ، سپس پر کردن حفره ایجاد شده و بازگرداندن زیبایی و عملکرد دندان شما می شود.

لق شدن دندان شیری و دائمی کودکان در اثر ضربه و بیماریهای لثه و درمان
ادامه مطلب

3 4 scaled

در کلینیک های دندانپزشکی ایرانی چه نوع پرکردن دندان انجام می دهیم؟

پرکاربردترین مواد مورد استفاده ، پرکردن دندان با کامپوزیت است. به دلیل این که دارای سازگاری زیستی فوق العاده ای است و همچنین هنگام بازیابی و ترکیب با رنگ دندان های دیگر به راحتی تطابق می یابد.

زیبایی و سازگاری بیولوژیکی کامپوزیت ونیر ، دلیل اصلی می باشد که تقریباً در سراسر جهان از آن در دندانپزشکی استفاده می شود. با استفاده از تکنیک های لایه بندی کامپوزیت به راحتی می تواند با رنگ دندان مورد درمان ترکیب شود.

پرکردن دندان با مواد کامپوزیتی معایبی نیز دارند ، این مواد نسبت به پرکردن دندان با مواد فلزی مقاومت کمتری دارند و ماندگاری کمتری نسبت به پرکننده های آمالگام دارند. اگر به پر کننده نیاز دارید ، می توانید با دندانپزشک خود در این ارتباط مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه