پذیرش ۱۲۰۰ اثر در شانزدهمین کنگره ایمونولوژی و آلرژی/برگزاری ۶۵ کارگاه آموزشی طی برگزاری کنکره

ایمونولوژی

دبیر علمی شانزدهمین کنگره بین‌المللی ایمونولوژی و آلرژی جزییات اجرای این کنگره علمی را شرح داد و گفت: تاکنون بیش از ۱۲۰۰ اثر مختلف در ۳۴ حوزه مختلف ایمونولوژی دریافت شده است که بر اساس شاخص‌های داوران محترم پنل‌ها پذیرفته شده است و در عین حال برای برگزاری ۶۵ کارگاه علمی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و سایر مراکز همکار برنامه ریزی کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار اول دنت ، دکتر رضا فلک در افتتاحیه شانزدهمین کنگره بین‌المللی ایمونولوژی و آلرژی، گفت: حدود یک سال و نیم است که اساتید و دانشجویان ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران با برگزاری جلسات متعدد  تلاش کردند تا سه روز کنگره موثر برنامه‌ریزی کنند و خداوند را شاکریم که مسیر برگزاری این کنگره دانشجویی برای ما هموار شد.
وی با تشکر از ریاست دانشگاه، ادامه داد: با حمایت بی‌دریغ ایشان و سایر همکارانمان توانستیم از عهده مخارج برگزاری کنگره برآییم.
او همچنین با یادی از اساتید پیشکسوت و دبیران و روسای کنگره‌های قبلی، اظهار کرد: این عزیزان با حضور خود در کمیته‌های مختلف برنامه ریزی، در تعیین اهداف و ریل گذاری برنامه به ما کمک کردند و در روزهای سخت مشوق ما بودند.
وی افزود: در اوایل سال ۱۴۰۱ به دنبال رکودی که پس از پاندمی کووید۱۹ رخ داد، بی انگیزگی دانشجویان و وزارت بهداشت را شاهد بودیم. بنابراین گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران مسئولیت برگزاری شانزدهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی را برعهده گرفت. اولین اقدام ما سیاست گذاری و تعیین اهداف کنگره بود که در این راستا جلسات متعددی با دبیران و روسای کنگره‌های پیشین داشتیم و محوریت اصلی کنگره با شعار «ایمونولوژی برای عموم جامعه» انتخاب شد.
او تاکید کرد: مقرر شد تا ۳۵ پنل علمی مرتبط با حوزه‌های مختلف ایمونولوژی نظیر واکسن‌سازی، بیماری‌های عفونی، آلرژی و… برگزار شود. همچنین ۵ پنل جانبی نیز تعریف کرده‌ایم و بر این اساس حدود ۲۵۰ هیئت علمی دانشگاه‌های مختلف و مراکز تحقیقاتی به عنوان اعضای کمیته علمی کنگره معین شدند. درخواست برگزاری کنگره به وزارت بهداشت داده شد و اوایل آذر ماه سال قبل جلسه هم اندیشی با روسا و دبیران پنل‌های تعریف شده داشتیم و نظرات اساتید محترم برای برگزاری برنامه گرفته شد.
مدیر گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: برای کنگره، آموزش مداوم با حداکثر ۱۵ امتیاز برای سطوح اول و سایر سطوح در نظر گرفته شد و در راستای حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم و تغییر نگرش دانشجویان و کارآمدسازی فعالیت‌های علمی تولید محور، ۵ پنل جانبی بین رشته‌ای تعریف شد که شامل ایمونولوژی در عرصه تولید واکسن‌های کووید۱۹، مسئولیت اجتماعی یک‌ ایمونولوژیست، اشتغال و کارآفرینی، اقدامات لازم برای راه اندازی خط تولید و راه‌های ارتقای مجلات علمی کشور است.
وی افزود: در کنار پنل‌های علمی کنگره، نمایشگاهی هم درنظر گرفته شده است که از شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با ایمونولوژی دعوت شده است.
او تاکید کرد: تاکنون بیش از ۱۲۰۰ اثر مختلف در ۳۴ حوزه مختلف ایمونولوژی دریافت شده است که بر اساس شاخص‌های داوران محترم پنل‌ها پذیرفته شده است و در عین حال برای برگزاری ۶۵ کارگاه علمی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و سایر مراکز همکار برنامه ریزی کرده‌ایم.
وی با تاکید بر اهمیت شعار « ایمونولوژی برای عموم جامعه» که برای کنگره انتخاب شده است، اظهار کرد: سعی کردیم فرهنگسازی و آموزش به مردم در اولویت قرار گیرد و در زمینه تولید محتوا تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا از پخش اطلاعات نامناسب جلوگیری شود‌. از سوی دیگر در برنامه‌های خود معیارهای حفظ محیط زیست نیز مدنظر ما بوده است که بتوان با معیارهای کنگره سبز، برنامه را اجرا کنیم.
دکتر فلک با اشاره به اینکه در برگزاری کنگره به برنامه‌های جانبی نوآورانه توجه ویژه شده است، ادامه داد: دو مسابقه علمی تحت عنوان نقشه مفهومی و برنامه تصویرسازی علمی درنظر گرفته شده است که برای اولین بار در کنگره‌ها برگزار می‌شود.
وی با تشکر از حامیان اصلی کنگره، گفت: حمایت‌گران ما عمدتا تولید کنندگان داخلی هستند که در پیشبرد امور به ما کمک کردند. در روز اختتامیه نیز مقرر شده است بزرگداشت روز آزمایشگاهیان برگزار شود.

منبع :روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه