وقتی بهداشت زیاد دردسرساز می شود!

بهداشت

در عصر حاضر، مقاومت‌ ميكروبی يکی از چالشی ترین موضوع های پیش روی مبحث سلامت در سطح دنیا محسوب می شود. ظهور چهره های جدید این معضل، توانایی انسان در درمان بیماری­ های عفونی معمول را به شدت تهدید می کند. مهم ترین پیامد آن، کاهش اثربخشی آنتی بیوتیک ها و مواد میکروبی است و به زبان ساده، می تواند هرآنچه که علم دارویی ریسیده را پنبه کند! نتیجه نهایی، افزایش مقاومت میکروارگانیسم­های بیماری زا، افزایش هزینه ­های مراقبتی و بهداشتی،  افزایش مرگ و میر بیماری ­های قابل درمانی مانند سل، مالاریا، بیماری ­های حاد تنفسی و هزاران مشکل دیگر است.

 

 

متأسفانه تعداد افرادی که بر اثر این عارضه در سراسر جهان جان خود را از دست می دهند در حال افزایش است. اما طبق یافته های محققین موسسه بیوتکنولوژی دانشگاه گرز اتریش، تنوع میکروبی پایدار در نواحی بالینی می تواند مقاومت میکروبی را خنثی نماید!

این تیم پژوهشی، میکروارگانیسم ها و میزان مقاومت آنها در قسمت مراقبت های ویژه بخش داخلی بیمارستان گرز را با کلین روم های سایر محیط های عمومی و خصوصی مانند صنعت هوافضا مقایسه نمودند. تجزیه و تحلیل ها نشان داد که در محیط هایی با سطوح بالای بهداشتی، تنوع میکروبی کاهش می یابد اما میزان مقاومت آنها بیشتر خواهد شد!

 

 

به بیانی دیگر، در محیط هایی مجهز به کنترلرهای بسیار قوی در برابر میکروب ها (مانند بخش ICU)، میزان بالایی از مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک ها وجود دارد که همین موضوع، انتقال پاتوژن ها را راحت تر می کند!

به گفته محققان، راهکارهایی همچون ایجاد سیستم گردش جریان هوا و تهویه منظم محیط، استفاده از گیاهان آپارتمانی، بهره مندی از میکروارگانیسم های مفید و کاهش مواد ضدعفونی کننده می تواند به کاهش تنوع میکروبی کمک زیادی نماید.

نتایج پژوهش فوق در شماره اخیر مجله Nature Communications به چاپ رسیده است.

 

 

منبع :دندال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه