واکنش متفاوت دو تشکل دانشجویی به موضوع افزایش ظرفیت دندانپزشکی

واکنش متفاوت دو تشکل دانشجویی به موضوع افزایش ظرفیت دندانپزشکی

واکنش متفاوت دو تشکل دانشجویی به موضوع افزایش ظرفیت دندانپزشکی

به گزارش خبرنگار مهر، پس از اعلام مصوبه ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور درباره افزایش ظرفیت پذیرش در رشته دندانپزشکی گروه های مختلفی به مخالفت و موافقت از این مصوبه بیانیه دادند.

در تازه ترین واکنش ۱۲ انجمن اسلامی دانشجویان شامل مستقل ۱۳۴۸ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مستقل علوم پزشکی شیراز، علوم پزشکی بابل، مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج‌، مستقل دانشگاه علامه طباطبائی، مستقل علوم پزشکی یاسوج، دانشگاه سمنان، مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز، دانشگاه شاهد، دانشگاه مازندران، مستقل دانشگاه علوم فنون دریایی خرمشهر و دانشگاه فنی و حرفه‌ای کرمانشاه در موافقت با این مصوبه در نامه به رئیس جمهور خواستار اجرای افزایش ظرفیت دندانپزشکی شده اند.

در بخشی از این نامه آمده است: «متأسفانه در سال‌های اخیر زیر سایه‌ی انحصار سیاستگذاری و نظارت بر آموزش پزشکی در وزارت بهداشت و نبود هیچ‌گونه ناظر بیرونی، ظرفیت پذیرش دندانپزشکی در حال کاهش است.

بر اساس آمارها ظرفیت پذیرش دندانپزشکی از مجموع پذیرش بیش از ۲۱۰۰ نفر در سال ۱۳۹۴ به کمتر از ۱۷۵۰ نفر در سال ۱۴۰۰ رسیده است. کاهش ظرفیت پذیرش با وجود نیاز شدید به دندانپزشک در کشور و همچنین خیل عظیم داوطلبان مستعد برای ورود به دندانپزشکی در کنکور سراسری بسیار جای تعجب دارد و نیازمند رسیدگی فوری حضرت‌عالی است.»

در مقابل مجمع شورای صنفی دانشجویان دانشکده‌های دندانپزشکی علوم پزشکی کشور (۴۴ دانشکده دندانپزشکی) به نمایندگی از ۱۶ هزار دانشجوی دندانپزشکی در نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس جمهور یادآور شده اند: «به جای افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی، مشکلات فعلی دانشکده ها و دندانپزشکان جوان را حل و فصل کنید تا شاهد بهبود کیفیت ارائه خدمات دندانپزشکی در سراسر کشور باشید.»

در بخشی از این نامه آمده است: «مایه تعجب و شگفتی فراوان است که تصمیم گیرندگان مختلف در شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون حتی یک بار حضور در دانشکده‌های دندانپزشکی و پزشکی، تصمیم به افزایش ظرفیت می‌گیرند. در حالی که نه از وضعیت ما خبری دارند و نه می‌دانند که اوضاع چگونه است. نه خبری از کمبود شدید یونیت و امکانات و تجهیزات و مواد مصرفی دارند و نه خبری از کمبود کلاس و استاد و دیگر موارد»

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «از شما دعوت می‌کنیم که در اولین سفر استانی تان طی روزهای آینده، به دانشکده دندانپزشکی آن استان سر بزنید. یقین داریم که پس از مراجعه به دانشکده و روبرو شدن با دانشجویان، اساتید و مراجعه کنندگان، از تصمیم افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی دیگر دفاع نخواهید کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه