هیچ وقت میمونت را گاز نگیرِ؛ دندان‌پزشکی به روایت نویسندگان مجله نیویورکر

مجموعه داستان “هرگز میمون را گاز نگیرید” به عنوان گزیده ای از داستان ها از مجله نیویورکر منتشر شد. ویژگی این مجموعه داستان این است که داستان های آن یا در حوزه دندانپزشکی اتفاق می افتد یا اینکه یکی از شخصیت های اصلی آن دندانپزشک است. به عبارت دیگر، این کتاب مجموعه ای از داستان های دندانپزشکی است که از آرشیو 100 ساله مجله نیویورکر انتخاب شده است.

IMG 0676 اما تاریخچه شکل گیری و انتشار این کتاب چیست؟
نیویورکر یک هفته نامه ادبی آمریکایی است که تقریباً صد سال است منتشر می شود. این نشریه به انتشار داستان‌های مدرن، داستان‌های کوتاه و نقدهای ادبی تمایل دارد و در طول فعالیت خود نویسندگان برجسته‌ای مانند جی. دی سالینجر، جان آپدایک، ریموند کارور، شرلی جکسون و دیگران را به نمایش گذاشت.
وقتی به مجله نیویورکر آمدیم و به دنبال ردپایی از دندانپزشکی در آثار نویسندگان مشهور جهان بودیم تا در پروژه “دندانپزشکی در داستان های کوتاه نویسندگان بزرگ” جمع آوری و منتشر کنیم، از در دسترس بودن آرشیو کامل این هفته نامه مطلع شدیم. اولین شماره تا امروز که منبع داستان های لیسال است، از اینکه او به مردم پیشنهاد مطالعه نویسندگان صد سال اخیر را داد، شگفت زده شدیم. به همین دلیل، جلد دوم مجموعه «دندان‌پزشکی در داستان‌های کوتاه نویسندگان بزرگ» را به مجموعه‌ای از داستان‌های منتشر شده در نیویورکر اختصاص داده‌ایم و دور از انتظار نیست که مجموعه دیگری از این داستان‌ها در سال ۲۰۱۹ منتشر شود. آینده و به عموم مردم دنیای ادبیات و دندانپزشکی ارائه می شود. .

کتاب «هرگز میمون را گاز نزن» توسط انتشارات دندانه با ترجمه اشکان نعمت پور و سیامک شایان امین منتشر شد. این کتاب جلد دوم از مجموعه «دندانپزشکی در داستان‌های کوتاه نویسندگان بزرگ» است و شامل مجموعه‌ای از داستان‌های مجله نیویورکر است. مترجمان در مقدمه این مجموعه داستان درباره این کتاب چنین نوشته اند:

“همه چیز از داستان “الهه انتقام” نوشته پل ترو شروع شد. با ایده “سیامک شایان” می خواستیم مجموعه ای از داستان های کوتاه نویسندگان خارجی در زمینه دندانپزشکی (فکر نکنید) را منتشر کنیم. نه اینکه همه داستان ها در مورد کشیدن دندان بود!از داستان های ابرقهرمانی گرفته تا داستان های عاشقانه زیبا تا آثار طنز در یک کتاب جمع آوری شد.) در جستجوی جمع آوری این داستان ها به Goddesses of Vengeance رسیدم، اثری مدرن و زیبا که منتشر شد. در مجله نیویورکر.
قبل از نوشتن بقیه متن، اگر توضیح مختصری در مورد نیویورکر ننویسم، ذهن وسواسی من متوقف نمی شود. «نیویورکر» هفته نامه بسیار معروفی است که از 21 فوریه 1925 (2 مارس 1303) منتشر می شود و معمولاً شامل داستان، شعر، نقد، کاریکاتور و گزارش است.
پس از دیدن داستان الهه های انتقام، این سوال برای ما پیش آمد: چند داستان که در طول قرن گذشته در نیویورکر منتشر شده است، چه تعداد به دندانپزشکی رفته اند؟ یافته های تحقیق منجر به خرید اشتراک مجله نیویورکر و جستجو در آرشیو مجله و در نهایت شکل گیری این کتاب شد. البته من خودم چندتا نتیجه جانبی هم گرفتم:
1- یکی از کارکردهای داستان ها توصیف شرایط فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زمان خود است. با مطالعه گزارش های این مجموعه به خوبی می توان دید که در سال 1316 اوضاع فرهنگی و اجتماعی و البته شرایط دندانی پیرامون نویسنده چگونه بوده است; خوب شما می توانید با وضعیت ما در آن سال ها مقایسه کنید.
2- داستان های این مجموعه با تاریخ انتشار چاپ شده اند تا تغییر سبک نگارش را به وضوح مشاهده کنید.
3- یکی از ویژگی ها و شاید پایه های توسعه، اهمیت دادن به مقولاتی مانند آرشیو و آمار است. با کندوکاو در آرشیو نیویورکر، از اسکن‌های واضح صفحات مجله مربوط به دهه‌ها پیش، دسته‌بندی منظم و در یک کلام، تمیزی کارشان قدردانی کردم. من به عنوان فردی فعال در زمینه‌های تاریخ شفاهی و تجربه‌گرایی می‌گویم که جمع‌آوری، ثبت و حفظ همه چیز – چه بخواهیم و چه نخواهیم – برای پیشرفت امروز و ساختن چراغ راه برای نسل‌های آینده بسیار مهم است. و ما باید خیلی بیشتر در این زمینه تلاش کنیم.
پی نوشت: اگر از شما سوال شد که ماجرای الهه های انتقام چه شد، باید بگویم در کتاب “اگر امپرسیونیست ها دندانپزشک بودند” (دندانپزشکی در داستان های کوتاه نویسندگان بزرگ) توسط Dandane منتشر شد. انتشارات در سال 99.”

می توانید مجموعه داستان “هرگز میمون را گاز نگیرید” را از فروشگاه آنلاین انتشارات Dandane در dandane.org را دریافت کنید. scope>

IMG 0709

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه