هشدار وزارت بهداشت به افزایش تولد نوزادان نارس در تاریخ رُند/ اخطار شدید به بیمارستان‌ها

نوزاد

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به افزایش تولد نوزادان نارس به دلیل انجام سزارین‌های تقویمی در تاریخ رند گفت: برای بیمارستان‌هایی که افزایش آمار سزارین غیرضروری در تاریخ دوم اردیبهشت داشته باشند اخطار شدید صادر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری اول دنت ، سعید کریمی امروز در حاشیه همایش تجلیل از خادمان سلامت نوروزی اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر داشتیم سزارین‌های تقویمی است که یک بحث فرهنگی است و مردم باید توجه داشته باشند که برای رند شدن تاریخ تولد فرزندشان نباید سلامت او را به خطر بیندازند.

وی افزود: دوم اردیبهشت امسال تاریخ رندی است که ممکن است برخی تمایل داشته باشند در آن تاریخ سزارین انجام دهند؛ انجام سزارین در تاریخ‌های رند کار غیرعقلانی و غیراخلاقی است زیرا نوزادی که هنوز نارس است و زمان تولد او فرا نرسیده صرفاً برای اینکه تاریخ تولدش رند باشد سزارین می‌شود؛ از سوی دیگر تعداد بچه‌هایی که در تاریخ‌های رند در بیمارستان‌ها متولد می‌شوند زیاد است و این نوزادان نارس هستند و در صورتی که نیاز به مراقبت‌های بیمارستانی پیدا کنند به دلیل شلوغ بودن بیمارستان‌ها امکان تهیه تخت‌هایی که برای کودکان نیاز است به خوبی فراهم نمی‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: ما اخطار شدید به مراکز درمانی صادر کرده‌ایم و امسال هم بازرسان وزارت بهداشت و معاونت‌های درمان در حال رصد هستند که هر مرکزی که افزایش چشمگیر سزارین‌ها را در روز دوم اردیبهشت داشته باشد حتماً با آن مرکز برخورد جدی انجام شود.

کریمی گفت: اخطار ماده 33 جزوه شدیدترین اخطارهاست که باعث کاهش اعتباربخشی بیمارستان و مراکز درمانی می‌شود که این موضوع منجر به کاهش چشمگیر درآمدهای بیمارستانی می‌شود بنابراین به مسئولان فنی بیمارستان‌ها توصیه می‌کنیم که بر انجام سزارین در بیمارستان‌ها نظارت داشته باشند و پزشکان متخصص زنان و زایمان نیز زیر بار تقاضای القایی پدر و مادرانی نروند که دوست دارند فرزندشان در تاریخ رند به دنیا بیاید.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: طبق اصول علمی ترجیحاً زایمان باید به صورت طبیعی انجام شود و در صورتی که به دلایل پزشکی الزامی برای انجام سزارین وجود داشت نوزاد باید از طریق سزارین به دنیا بیاید. امسال مانند سال‌های گذشته اخطار ماده 33 را برای مراکزی که به هشدار وزارت بهداشت توجه نکنند صادر خواهیم کرد و هیچ مسامحه‌ای نخواهیم داشت.

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه