هشدار تازه دانشمندان: گرمایش زمین سلامت انسان‌ها را تهدید می‌کند

گرمایش

 

 

 

رئیس سازمان بهداشت جهانی، تدروس آدهانوم گبریسوس نیز با تأکید بر بحران کنونی بهداشتی در جهان گفته است که همه‌گیری کووید روزی به پایان می‌رسد، اما هیچ واکسنی برای بحران آب و هوا وجود ندارد.

گرمایش زمین بر سلامتی انسان‌ها از بزرگسالان تا کودکان تأثیر منفی می‌گذارد و باعث ایجاد مشکلات قلبی، سرطان، بیماری‌های عفونی و آلرژی می‌شود.

این هشدار درباره آسیب‌های انسانی ناشی از تغییرات اقلیمی، در بیشتر از ۲۰۰ عنوان از مهم‌ترین نشریات علمی جهان منتشر شده است و صدها دانشمند آن را امضا کرده‌اند.

بر اساس آنچه در این مقاله آمده، آسیب‌شناسی تغییرات آب و هوایی نشان می‌دهد که مشکلاتی نظیر کم‌آبی و موج گرما در روی کره زمین، به جز نارسایی‌های تنفسی و قلبی، به آسیب‌های خطرناک دیگری مانند سرطان پوست، عفونت‌های گرمسیری مانند تب دنگی، عوارض بارداری و اختلالات روانی منجر می‌شود.

سر اندرو هاینز، پژوهشگر اپیدمیولوژیست بریتانیایی می‌گوید: «اکثر مردم تغییر آب و هوا را تهدیدی برای محیط زیست می‌دانند که البته این درست است. اما این پدیده همچنین تهدیدی برای سلامتی ما، برای سلامت نسل امروز و نسل فرداست. اگر واقعا تغییرات آب و هوایی را تهدیدی برای سلامتی خود بدانیم، این امر باید همه ما را به تلاشی واقعی برای کاهش انتشار گازهای خانگی سوق دهد.»

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

دانشمندان در این مقاله علمی همچنین تأکید می‌کنند که افراد آسیب‌پذیر بیشتر در معرض اثرات ناشی از تغییرات آب و هوایی هستند. این تغییرات عمدتا سبب ایجاد عوارض جسمی برای زنان باردار و افزایش آسیب‌پذیری کودکان و سالمندان می‌شود.

آلودگی هوا

سر اندرو هینز همچنین می‌گوید: «حرکت به سمت اقتصاد بدون کربن مزایای زیادی دارد. این اقدام نه تنها به طور کلی باعث کاهش گرمای زمین می‌شود، بلکه آلودگی هوا را نیز کاهش می‌دهد زیرا بخش بزرگی از آلودگی هوا ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی است.»

رئیس سازمان بهداشت جهانی، تدروس آدهانوم گبریسوس نیز با تأکید بر بحران کنونی بهداشتی در جهان گفته است که همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» روزی به پایان می‌رسد، اما هیچ واکسنی برای بحران آب و هوا وجود ندارد.

 

 

 

منبع : یورونیوز فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه