نگه داشتن ادرار چه عوارضی دارد؟/ توصیه‌های مهم برای سلامت بدن

ادرار

اول دنت نوشت: یک فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری درباره نگه داشتن ادرار و تبعاتی که این کار برای سلامت بدن دارد توضیحاتی داد که در ادامه می‌خوانید.

محمد حسین شجاع مرادی، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری در گفتگو با رادیو سلامت گفت: مثانه انسان حجم مشخصی از ادرار را می‌تواند در خود جای دهد و به تدریج که پر می‌شود، پیغامی را به اعصاب و مغز می‌رساند که باید منقبض شود، و اینجاست که فرد حسِ اولیه ادرار را پیدا می‌کنند و اگر بیمار ادرار نکند، فشار بیشتر و بالاتر می‌رود و مثانه منقبض‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: به خاطر همین اگر به سیگنال‌های بدن، اعتنا نکنیم، به کلیه‌ها منتقل می‌شود و برای کلیه مشکلاتی را ایجاد می‌کند و از همه مهم‌تر خطر عفونت ایجاد می‌شود. جریان طبیعی ادرار برای جلوگیری از عفونت لازم است تا محیط مناسب برای رشد میکروب‌ها نباشد هر چی ادرار بیشتر نگه داشته شود عفونت ادراری نیز بیشتر می‌شود.

شجاع مرادی با تاکید بر اینکه از نگه داشتن ادرار تا حد امکان باید جلوگیری شود، بیان کرد: افرادی که آب کمتری مصرف می‌کنند، هم خطر سنگ کلیه را بیشتر می‌کنند و در درازمدت باعث اختلال در هماهنگی اعصابِ مثابه می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که زمان خاصی می‌شود برای برای دفع ادرار در نظر گرفت؟ گفت: ادراری که در بدن افراد تولید می‌شود، به حجم مایعات مثل آب و غیره بستگی دارد. از این رو، افرادی که مایعات بیشتری مصرف می‌کنند، بیشتر نیاز به دفع ادرار دارند ؛ اما بیشتر از شش یا هفت بار نیاز غیرطبیعی در نظر گرفته می‌شود که البته دلایل مختلفی دارد. در طول شب هم بیشتر از یک الی دو بار غیرطبیعی در نظر گرفته می‌شود.

این فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ادامه داد: افرادی که در شب هنگام خواب به دفع ادرار نیاز پیدا می‌کنند بیشتر از یکی الی دو بار غیرطبیعی است و علت‌های مختلفی مثل بزرگی پروستات در آقایان و مصرف مایعات قبل از خواب، رژیم پر نمک، کیفیت خواب، استرس و… دارد. خود بیدار شدن از خواب برای رفع ادرار طبعات زیادی دارد، چراکه باعث خواب آلودگی فرد و بهم خوردن فشارخون و خواب طبیعی فرد می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که در چه مواقعی باید به آلارم نیاز به دفع ادرار اقدام کنیم؟ ادامه داد: آلارم اول که زده شده است باید به دفع ادرار اقدام کنیم، آلارم‌های دوم و سوم فشار بالاتر می‌شود و هماهنگی عضلات و اعصاب مثانه از بین می‌رود و در درازمدت مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند درصورت امکان در اولین آلارم باید این نیاز را رفع کرد.

شجاع مرادی در ادامه بیان کرد: کودکان چهار و پنج ساله که خیلی دستشویی را نگه می‌دارند می‌تواند مشکل زا باشد، مخصوصا در دختران، که می‌تواند زمینه ساز عفونت ادراری یا برگشت ادرار در کلیه‌ها شود. بنابراین باید سریعا تخلیه ادرار انجام شود.

این فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری در پایان اظهار داشت: نگه داشتن ادرار عوارض دارد اما به شدت خیلی زیادی شاید بروز پیدا نمی‌کند و در مدت کوتاه اگر درد شدیدی در مثانه ایجاد شد باید به دکتر مراجعه کنند. با نگه داشتن دستشویی، جداره مثانه بزرگ می‌شود و منقبض‌تر می‌شود و فشار زیادی وارد و ادرار، بیشتر می‌شود از این رو، اکیدا توصیه می‌شود که این کار را انجام ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه