نگهداری و مراقبت از ایمپلنت دندان

ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت نیاز به یک رویکرد بین رشته ای دارد که در آن تیمی از متخصصان ایمپلنت دندان شامل جراح دهان، پروتز دندان، پریودنتیست و رادیولوژیست دهان در برنامه ریزی، اجرا و نگهداری ایمپلنت ها شرکت می کنند تا بهترین نتیجه ممکن را تضمین کنند. هنگامی که ایمپلنت ها در تعمیر و نگهداری معمول ناحیه بی دندانی قرار گرفتند، ارزیابی های یادآوری و رادیوگرافی برای اطمینان از عمر طولانی این ترمیم ها ضروری است و این امر مستلزم آن است که تیم متخصص ایمپلنت دندان نیز با روش های نگهداری و مراقبت از ایمپلنت دندان به خوبی آشنا باشند. شکست ایمپلنت منجر به بحثی می شود که هیچ اعتباری به این حرفه نمی دهد. این روش‌ها معمولاً در فواصل زمانی انتخابی انجام می‌شوند تا به بیمار در حفظ سلامت ایمپلنت دهان کمک کنند. با گذشت زمان، تاکید بر موفقیت طولانی‌مدت ایمپلنت از تمرکز بر مرحله جراحی درمان به دستیابی به استئواینتگراسیون و اکنون، اخیراً به سمت حفظ سلامت طولانی‌مدت بافت‌های سخت و نرم اطراف ایمپلنت تغییر کرده است.

از آنجایی که تعداد بیمارانی که ایمپلنت های دندانی را به عنوان روشی درمانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته انتخاب می کنند همچنان در حال افزایش است، پذیرش چالش های حفظ این ترمیم های گاه پیچیده برای تیم دندانپزشکی به طور فزاینده ای ضروری می شود. موفقیت درازمدت ایمپلنت اساساً به مراقبت مؤثر در منزل توسط بیمار و نیز به اجرای روش‌های پروفیلاکسی حرفه‌ای توسط تیم دندانپزشکی در مطب بستگی دارد. از این رو، بیماران در درمان نگهدارنده به عنوان همدرمانگر در نظر گرفته می شوند و سهم آنها به ویژه برای موفقیت طولانی مدت ایمپلنت های دندان ضروری است. به حداقل رساندن بروز از دست دادن ایمپلنت با نظارت منظم بر بیمار و جلوگیری از عود پیشرفت بیماری در پری ایمپلنتیتی که قبلاً درمان شده است، بیماران همراه با افزایش احتمال مکان یابی و درمان به موقع پاتولوژی اطراف ایمپلنت از اهداف اصلی درمانی هستند.

کاشت ایمپلنت دندان

نگهداری و مراقبت از ایمپلنت

  • بهداشت دهان و دندان

ایمپلنت های دندانی راهی بادوام و ایمن برای جایگزینی دندان های از دست رفته و نشان دادن لبخندی جدید به شما ارائه می دهند. آن‌ها از بسیاری جهات مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند و به شما امکان می‌دهند طبیعی‌تر از دندان مصنوعی بجوید و صحبت کنید. به عنوان تنها گزینه دائمی، ایمپلنت یک انتخاب عالی برای جایگزینی دندان است.

علاوه بر این، ایمپلنت های دندانی نیازی به نگهداری گسترده ندارند. برخلاف دندان‌های مصنوعی مانند پروتز، که شامل مراقبت‌ها و تمیز کردن روتین‌های خاص است، ایمپلنت‌های دندانی فقط به مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و معاینات منظم نیاز دارند. با رعایت عادات اولیه بهداشت دهان و دندان، سیگار نکشیدن، و پیشگیرانه نگرانی های دندانپزشک خود، از مشکلات ایمپلنت دندان جلوگیری کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان مهمترین قدم در مراقبت از لبخند جدید شماست. بیشتر عوارض ایمپلنت به دلیل رعایت بهداشت نامناسب دندان ظاهر می شود. خوشبختانه، اگر عادات بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، عفونت ایمپلنت احتمالا مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

  • مسواک زدن به طور مرتب

مسواک زدن دندان ها و ایمپلنت های دندانی شما موثرترین راه برای مراقبت از آنها هستند. برای بزرگسالان، انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنید. از یک برس نرم استفاده کنید و دو دقیقه مسواک زدن مداوم با خمیر دندان حاوی فلوراید انجام دهید.

  • از نخ دندان استفاده کن

نخ دندان کشیدن یکی دیگر از بخش های حیاتی برای حفظ سلامت دندان شماست. نخ دندان کشیدن با نخ دندان معمولی یا نخ دندان به حذف پلاک و باکتری از بالای لثه کمک می کند.

آبکشی مخصوص دهان که به واترپیک معروف است یکی از بهترین روش های نخ دندان کشیدن برای افرادی است که ایمپلنت دندان دارند. این ابزار می‌تواند به نواحی سخت برسد و خط لثه را که برای ایمپلنت‌های دندانی حیاتی است، تمیز نگه دارد.

  • دندان های خود را بشویید

یک افزودنی آسان به روال بهداشت دهان و دندان استفاده از شستشوی دهان پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است. دهانشویه به جلوگیری از بوی بد دهان کمک می کند و باکتری های مضر موجود در دهان را از بین می برد. پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز از دهانشویه استفاده کنید. حدود 30 ثانیه آن را بچرخانید، سپس آن را در سینک تف کنید. هرگز محلول شستشوی دهان خود را قورت ندهید، زیرا قرار نیست بلعیده شود. سایر اقدامات پیشگیرانه

چندین اقدام پیشگیرانه اضافی می تواند به شما کمک کند ایمپلنت های دندانی خود را سالم نگه دارید. از کشیدن سیگار یا جویدن تنباکو خودداری کنید. این فعالیت‌ها برای دندان‌ها و لثه‌ها وحشتناک هستند و زمینه‌ای برای عفونت ایجاد می‌کنند.

حفظ ایمپلنت دندان

نگهداری ایمپلنت دندان

اطمینان حاصل کن ید که کلسیم دریافتی شما مطابق با وعده توصیه شده روزانه است. ایمپلنت های شما به استخوان فک شما پیوند می خورند، به این معنی که قوی نگه داشتن استخوان ها برای سلامت دهان و دندان شما حیاتی است.

از غذاهای شیرین مانند کیک، آب نبات و غلات خودداری کنید. شکر رشد باکتری ها را تشویق می کند، که می تواند باعث عفونت بد در ایمپلنت های دندانی شما شود. همچنین از خوردن اقلامی مانند یخ یا آب نبات سفت که به ایمپلنت مصنوعی آسیب می زند خودداری کنید.

  • معاینات روتین دندانپزشکی

آخرین قدم شما در مراقبت از ایمپلنت های دندانی این است که به طور منظم و تقریبا هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر در مورد ایمپلنت های دندانی خود نگران هستید، از جمله درد، بو یا مشکل در جویدن یا صحبت کردن، باید زودتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

  • تعمیر و نگهداری کم

ایمپلنت ها را می توان مانند سایر دندان های شما درمان کرد. این بدان معنی است که نگهداری مانند دندان طبیعی است. ایمپلنت را روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگرچه این دندان‌های مصنوعی مستعد پوسیدگی دندان نیستند، لثه‌ها و دندان‌های اطراف هنوز در برابر حمله باکتریایی آسیب‌پذیر هستند. ایمپلنت را تمیز نگه دارید تا لثه ها و دندان های اطراف آن سالم بماند و از هرگونه عفونت استخوان فک جلوگیری شود.

  • تعویض آسان

یکی از بهترین ویژگی‌های ایمپلنت‌های دندانی این است که از سه قسمت مجزا تشکیل شده‌اند: پست (ریشه)، اباتمنت (اتصال) و ترمیم (تاج). این سه قسمت جایگزینی یک قسمت از ایمپلنت را به جای اینکه در صورت از کار افتادن قسمتی از ایمپلنت مجبور به گذاشتن یک ایمپلنت کاملاً جدید شود، آسان می کند. روکش سختی یک دندان طبیعی را تقلید می کند و بنابراین همچنان می تواند مانند دندان های طبیعی شما آسیب ببیند. این قطعه ای است که اغلب تعویض می شود.

  • استخوان فک را سالم نگه می دارد

ایمپلنت تنها روش جایگزینی دندان است که به طور فعال استخوان فک را در حال استفاده نگه می دارد. از آنجا که پست تیتانیوم با استخوان فک واقعی ترکیب می شود، استخوان را ساخته و از خراب شدن آن جلوگیری می کند. این باعث بهبود سلامت دهان و دندان های دیگر اطراف آن می شود.

تعمیر ایمپلنت دندان

مراقبت از ایمپلنت دندان

معایب ایمپلنت دندان

اگر چه ایمپلنت های دندانی بهترین گزینه هستند اگر بودجه کافی برای آنها دارید. برخی از بیماران به دنبال انتخاب موقتی هستند که با سبک زندگی آنها بهتر عمل کند. در زیر برخی از معایب آورده شده است.

  • پروسه طولانی

یکی از معایب ایمپلنت های دندانی این است که فرآیند کاملاً درگیر است. هنگامی که ایمپلنت ها قرار می گیرند، مقدار قابل توجهی از بهبودی وجود دارد که باید انجام شود. برخی از بیماران این روند طولانی را به عنوان یک نقطه ضعف می بینند زیرا می خواهند به غذا خوردن عادی برگردند و به طور طبیعی لبخند بزنند. گفته شده است که پروسه ایمپلنت دندان ممکن است تا چند ماه طول بکشد.

  • دائمی

بسته به نیاز هر بیمار، ماندگاری ایمپلنت های دندانی می تواند یک مزیت یا یک نقطه ضعف باشد. اغلب، بیماران تمایل به دندان مصنوعی یا بریج دارند، زیرا دوست دارند دستگاه را در پایان روز بیرون بیاورند. با این حال، ایمپلنت‌ها پس از قرار دادن موفقیت‌آمیز عملاً قابل توجه نیستند.

سخن آخر

برای برنامه ریزی ویزیت بعدی دندانپزشک خود یا کسب اطلاعات در مورد ایمپلنت دندان، با Blue Island Smiles تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات تعیین کنید. ما خوشحالیم که در مورد مراقبت از ایمپلنت های موجود با شما صحبت کنیم یا یک مشاوره در مورد ایمپلنت های دندانی جدید راه اندازی کنیم. امروز با Blue Island Smiles تماس بگیرید!

منبع : دندانپزشکی رایا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه