نرخ اضافه وزن و چاقی در تهران وحشتناک است + جزئیات

وزن
اول دنت:
مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: براساس آمارهای مراجع بهداشتی اکنون به طور میانگین 62 درصد مردم کشور با مشکل اضافه وزن و چاقی رو به رو هستند که این نرخ در تهران از میانگین کشوری بالاتر است.

 

به گزارش اول دنت؛ حمید صاحب مدیرکل سلامت شهرداری تهران در نشست بررسی اجرای طرح « وزن خوب؛ حال خوب» اظهار کرد: « براساس آمارهای مراجع بهداشتی اکنون به طور میانگین 62 درصد مردم کشور با مشکل اضافه وزن و چاقی رو به رو هستند که این نرخ در تهران از میانگین کشوری بالاتر است.»

وی اضافه کرد:«بر این اساس، 68 درصد از علل بروز بیماری های غیر واگیر ناشی از چاقی است. مهمترین دلیل بروز چاقی نیز پرخوری و بدخوری است که عمدتا ریشه در مشکلات روحی و روانی افراد دارد. از این رو، کمک به کاهش وزن تهرانی ها و ترویج این هدف در دستور کار اداره سلامت شهرداری تهران قرار دارد.»

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با تاکید بر اینکه بیش از 90 درصد بیماری‌های غیر واگیر ریشه در پرخوری دارند، خاطرنشان کرد:« شعار اداره سلامت شهرداری تهران حال خوب زندگی است که تحقق آن به معنای سلامتی فرد است. تبیین این موضوع برای مخاطب به شکل هنرمندانه برای توجه بیشتر به سلامت فردی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راستا طرح کاهش وزن تهرانی‌ها با مشارکت شهرداری تهران و دستگاه‌های دیگر متولی سلامت به شکل آزمایشی اجرا می‌شود.»

صاحب با بیان اینکه در حال حاضر به علت شیوه زندگی ناسالم، با چالش اضافه وزن حتی در سنین پایین و کودکان رو به رو هستیم بر لزوم آگاهی رسانی به والدین برای تغییر عادت‌های غذایی کودکان تاکید کرد و افزود:« باید کاری کنیم مردم در برنامه های سلامت مشارکت کنند. این مشارکت باید به شکل داوطلبانه و با آگاهی کامل انجام شود تا تاثیر خود را بر جامعه هدف بر جای بگذارد.»

وی توضیح داد:«برای به دست آوردن حال خوب، باید زندگی را به شکل متعادل به دور از افراط و تفریط و عاقلانه دنبال کرد. راه سلامتی از مسیر تعادل در زندگی می‌گذرد و با رعایت این اصول می‌توان مانع بروز بیماری‌های روحی و روانی که منشا بروز آسیب های اجتماعی زیادی هستند شد.»

مدیرکل سلامت شهرداری تهران اضافه کرد:« در راستای اجرای طرح کاهش یک میلیون کیلوگرم از وزن تهرانی‌ها، افراد با ورود به سامانه‌ای که برای این هدف طراحی شده است ثبت نام خود را انجام داده و با خود اظهاری وزن خود در قالب گروه‌هایی سازماندهی می‌شوند. پس از انجام فعالیت‌هایی که از سوی کارشناسان به داوطلبان در این طرح آموزش داده می‌شود، در بازه زمانی مشخص افراد بار دیگر وزن خود را اعلام می‌کنند. به افرادی که توانسته باشند وزن خود را کاهش دهند نیز خدمات سلامت محور با اعطای تخفیف ارایه می‌شود.»

در این نشست که با حضور مسئولانی از سازمان نظام پزشکی تهران و کارشناسان این طرح برگزار شد مشوق هایی از جمله برگزاری مسابقات دوره‌ای و اهدای جایزه به افرادی که در کاهش وزن موفق شده‌اند و نیز اعطای بسته‌های تخفیف در استفاده از خدمات متخصصان تغذیه و پزشکان برای شرکت کنندگان مطرح و بر ضرورت اطلاع رسانی درباره آن از سوی رسانه‌ها تاکید شد.

 

منبع :صدآنلاین 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه