نتیجه تحقیقات؛ واکسن ترکیبی شرکت‌های مدرنا و مرک بازگشت سرطان پوست را به تاخیر می‌اندازد

سرطان

محققان آمریکایی می‌گویند یک واکسن آزمایشی mRNA برای سرطان که بطور مشترک توسط شرکت‌های «مدرنا» و «مرک» ساخته شده، خطر مرگ یا تشدید وضعیت بیماری در کشنده‌ترین سرطان پوست را در مقایسه با مصرف به‌تنهاییِ داروی ایمونوتراپی کیترودا ساخت «مرک» (که برای درمان ملانوم و بسیاری از سرطان‌های دیگر تایید شده) تا ۴۴ درصد کاهش می‌دهد.

بر اساس گزارشی که در نشست انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان در شهر اورلاندوی ایالت فلوریدا ارائه شد، واکسن ترکیبی مدرنا و مرک، یکی از چندین داروی قدرتمند ترکیبی است که سیستم ایمنی بدن را برای هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی با فناوری واکسن mRNA تقویت می‌کند.

این داروی ترکیبی، موفق به کسب نظر مساعد برنامه «Breakthrough Therapy» وابسته به سازمان غذا و داروی ایالات متحده همچنین طرح «PRIME» آژانس دارویی اروپا شده است؛ یعنی برنامه‌های نظارتی که هدف آن‌ها سرعت بخشیدن به توسعه درمان‌های نوآورانه است.

این واکسن که پس از تجزیه و تحلیل تومورهای سرطانی بیماران پس از عمل جراحی و برداشتن آنها ساخته شده، می‌تواند سیستم ایمنی بدن را برای شناسایی و حمله به جهش‌های خاص در سلول‌های سرطانی آموزش دهد.

تا این مرحله، آزمایش‌های بالینی این واکسن نیز توانایی قابل توجه آن را در مقابل داروی ایمونوتراپی کیترودا، ثابت کرده است؛ چراکه در بین ۱۰۷ بیماری که هم واکسن آزمایشی mRNA و هم داروی کیترودا را دریافت کردند و وضعیت بیماری‌شان نیز برای دو سال زیر نظر بوده، سرطان تنها در ۲۴ نفر آنها (۲۲.۴ درصد) دوباره عود کرده است؛ در حالیکه ۲۰ نفر از ۵۰ بیماری که تنها داروی کیترودا را دریافت کرده بودند، (یعنی۴۰ درصد از کل بیماران) بار دیگر دچار وضعیت شدید سرطان شده‌اند.

در موضوع میزان پاسخ‌دهی بدن به واکسن ترکیبی جدید، تفاوت کمی میان افراد دارای تومورهایی با جهش‌های زیاد و افرادی با تومورهای دارای جهش کم وجود داشته است.

درباره عوارض جانبی نیز «خستگی» شایع‌ترین عارضه جانبی گزارش شده توسط بیمارانی بود که بطور خاص با این واکسن ترکیبی درمان شده‌اند.

شرکت‌های «مدرنا» و «مرک» در حال مذاکره با سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای انجام آخرین مرحله آزمایش بالینی این واکسن ترکیبی هستند و الیاو بار، رئیس بخش آزمایش بالینی یشرکت «مرک» اعلام کرد که ممکن است سه یا چهار سال طول بکشد تا نتایج آزمایشات گسترده‌تر مشخص شود.

او همچنین گفت که حدود هشت هفته طول می‌کشد تا یک واکسن ترکیبی mRNA برای هر فرد بیمار طراحی شود.

 

منبع : یورونیوز فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه