پزشکی عمومی

نتایج یک تحقیق: کاهش مصرف کالری و خوردن سر وقت غذا عمر موش‌ها را افزایش می‌دهد

دانشمندان ابراز امیدواری کرده‌اند که فراگیری نقش و تاثیر محدودیت کالری بر افزایش سن، به آنان کمک کند تا راه‌های جدیدتری برای افزایش طول عمر سالم انسان بیابند.

نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی که بر روی صدها موش انجام شده نشان می‌دهد کم کردن کالری مصرفی و صرف وعده غذایی در زمان مناسب در روز، باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود.

دانشمندان همواره معتقد بوده‌اند که دم‌دستی ترین توصیه برای داشتن طول عمر، «کمتر خوردن» است، هرچند پیروی از آن آسان نباشد. مطالعات قبلی که روی حیوانات مختلف انجام شده نشان داده است که محدود کردن مصرف کالری می‌تواند منجر به زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر شود. حالا اما نتایج تحقیقات جدید می‌گویند ریتم روزانه بدن نیز نقش مهمی در طول عمر دارد.

پژوهشگران در موسسه پزشکی هاوارد هیوز آمریکا دریافته‌اند موش‌هایی که رژیم غذایی کم‌کالری داشتند، وقتی تنها در فعال‌ترین زمان روزانه خود وعده غذایی‌شان را دریافت می‌کنند، عمرشان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

در این مطالعه که به مدت چهار سال روی صدها موش انجام شد، پژوهشگران دریافتند رژیم غذایی کم‌کالری عمر جانوران را تا ۱۰ درصد افزایش می‌دهد. در همین حال زمانی که محققان تغذیه موش‌ها را فقط در یک وعده در شب تنظیم کردند، زمانی که موش‌ها بیشترین فعالیت را دارند، عمر آنان تا ۳۵ درصد افزایش نشان داد.

این افزایش عمر در موش‌ها رقمی قابل توجه محسوب می‌شود چرا که نشان می‌دهد یک رژیم غذایی کم کالری به همراه برنامه غذایی شبانه می‌تواند ۹ ماه به میانگین طول عمر ۲ ساله حیوان اضافه کند.

تاکاهاشی، زیست‌شناس مولکولی در مرکز پزشکی جنوب غربی دانشگاه تگزاس، می‌گوید: «رژیم‌های غذایی غالبا بر غذا خوردن در ساعات معینی از روز تأکید دارند. چنین برنامه‌هایی ممکن است کاهش وزن را در انسان تسریع نکنند، اما می‌توانند فوایدی برای سلامتی داشته باشند که طول عمر بیشتری را به همراه بیاورد.»

دهه‌ها تحقیق در دنیای علم نشان داده است که محدودیت کالری طول عمر حیوانات را (از کرم‌ها و مگس‌ها گرفته تا موش‌ها و نخستی‌سانان) افزایش می‌دهد. نتایج این تحقیقات کاهش وزن، بهبود تنظیم گلوکز، کاهش فشار خون و کاهش التهاب را در حیوانات ثبت کرده‌اند.

دانشمندان می‌گویند محدودسازی مصرف کالری، فرایند پیری را در سطح سلولی کند می‌کند و تغییرات ژنتیکی حاصل از افزایش سن را خنثی می‌سازد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این آزمایش پژوهشگران شماری از موش‌ها را مخیر کردند هرچقدر می‌خواهند غذا بخورند، در حالی که میزان کالری شماری دیگر را تا ۳۰ الی ۴۰ درصد محدود کردند. دکتر تاکاهاشی می‌گوید تیم تحقیقاتی‌اش تفاوتی در وزن بدن موش‌های مختلف که برنامه‌های غذایی مختلف داشتند پیدا نکرد، اما با این حال «تفاوت‌های عمیقی» در طول عمر آنان مشاهده شد.

پژوهشگران همزمان می‌گویند مطالعه سیستماتیک و تعمیم نتایج محدودسازی مصرف کالری به آن دسته که نمی‌توانند در آزمایشگاه زندگی کنند و برای تمام عمر خود غذای اندازه‌گیری شده مصرف کنند، دشوار بوده است.

دانشمندان ابراز امیدواری کرده‌اند که فراگیری نقش و تاثیر محدودیت کالری بر افزایش سن، به آنان کمک کند تا راه‌های جدیدتری برای افزایش طول عمر سالم انسان بیابند.

نتایج مطالعات جدید در نشریه علمی «ساینس» (Science) منتشر شده است.

 

منبع :  یورونیوز فارسی

اول دنت

پست های اخیر

دلایل سفید شدن لثه

سلامت لثه در سلامت کلی بهداشت دهان و دندان ما نقش اساسی دارد. اما گاهی… مشاهده

1 هفته قبل

معرفی بهترین قلم سفید کننده دندان

سفید کردن دندان در صنعت زیبایی و سلامت امروزی به یک کلمه رایج تبدیل شده… مشاهده

1 هفته قبل

بهترین دندانپزشک اطفال در شهرک غرب تهران

یافتن بهترین دندانپزشک اطفال برای کودک خود در شهرک غرب تهران، تصمیم مهمی است که… مشاهده

2 هفته قبل

7 علت افتادن روکش دندان + درمان موقت در خانه

علت افتادن روکش دندان من چیست؟ روکش های دندان راه حلی رایج برای مشکلات مختلف… مشاهده

2 هفته قبل

درمان سریع گلو درد + 15 درمان خانگی گلو درد

اگر تا به حال ناراحتی ناشی از گلودرد را تجربه کرده اید، می دانید که… مشاهده

2 هفته قبل

خطرناک ترین علائم کبد چرب در زنان و مردان

کبد نقش مهمی در عملکرد بدن انسان دارد. با افزایش شیوه‌های زندگی ناسالم و انتخاب‌های… مشاهده

2 هفته قبل