مینای بیولوژیکی دندان

مینای بیولوژیکی دندان

مینای بیولوژیکی دندان

محققان گام مهمی در جهت توسعه مینای بیولوژیکی دندان برداشته‌اند. تا به امروز، حفره‌ها و آسیب به مینای دندان توسط دندانپزشکان با کمک مواد پرکننده سفید مصنوعی ترمیم می‌شود. هیچ جایگزین طبیعی برای این وجود ندارد. اما یک مدل سه بعدی جدید با سلول‌های بنیادی دندان انسان می‌تواند این را در آینده تغییر دهد. تا به امروز، پوسیدگی و آسیب به مینای دندان توسط دندانپزشکان با کمک مواد پرکننده سفید مصنوعی ترمیم می‌شود. هیچ جایگزین طبیعی برای این وجود ندارد.

اما یک مدل سه بعدی جدید با سلول‌های بنیادی دندان انسان می‌تواند این را در آینده تغییر دهد. نتایج تحقیقی که توسط پروفسور Hugo Vankelecom KU Leuven و پروفسور Annelies Bronckaers از UHasselt رهبری می‌شود در Cellular and Molecular Life Sciences منتشر شده است. دندان‌های ما در فعالیت‌های روزمره مانند خوردن و صحبت کردن و همچنین برای عزت نفس و سلامت روانی ما بسیار مهم هستند. اطلاعات نسبتاً کمی در مورد دندان‌های انسان وجود دارد.

یک دلیل مهم این است که رشد سلول‌های بنیادی دندانی خاص انسان، برخلاف جوندگان، در آزمایشگاه دشوار است. به همین دلیل است که تیم KU Leuven از پروفسور Hugo Vankelecom، با همکاری UHasselt، یک مدل تحقیقاتی سه بعدی با سلول‌های بنیادی از فولیکول دندان، یک بافت غشایی اطراف دندان‌های رویش نیافته انسان را توسعه دادند.

پروفسور Vankelecom می‌گوید: “مزیت این نوع مدل سه بعدی این است که به طور قابل اعتمادی خواص اصلی سلول‌های بنیادی را بازتولید می‌کند. ما می‌توانیم قطعه کوچکی از بدن خود را به اصطلاح در آزمایشگاه بازسازی کنیم و از آن به عنوان یک مدل تحقیقاتی استفاده کنیم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه