مطالعه جدیدی در مجله The Lancet Neurology

مطالعه جدیدی در مجله The Lancet Neurology منتشر شده است که توانایی دو نشانگر زیستی مبتنی بر خون را برای پیش بینی چگونگی بهبودی فرد از آسیب تروماتیک مغزی (TBI) نشان می دهد. آزمایش این دو بیومارکر، بلافاصله پس از آسیب، می تواند به پزشکان کمک کند تا بهترین روش را برای درمان و مراقبت از بیماران تعیین کنند. این تحقیق نشان می‌ دهد که وقتی پزشک بلافاصله پس از آسیب احتمالی، آزمایش خون پروتئین ‌های مغزی را انجام می‌ دهد، به سرعت تصویر دقیق ‌تری از شدت آسیب، دوره بهبودی مورد انتظار و پیامدهای طولانی ‌مدت TBI دریافت می ‌کند.

محققان، سطوح پروتئین اسیدی فیبریلاری گلیال (GFAP) و کربوکسی ترمینال هیدرولاز یوبیکوئیتین L1 (UCH-L1) موجود در پلاسمای خون را ظرف 24 ساعت پس از آسیب اندازه گیری کردند. پس از آزمایش سطوح بیومارکرها در روز آسیب، محققان شش ماه بعد، بیماران را ارزیابی کردند و نحوه عملکرد افراد و مطابقت سطح بیومارکرها با بهبودی آنها را پیگیری کردند.

به گفته دکتر فرد کورلی، دانشیار پزشکی اورژانس در دانشگاه میشیگان و مسئول این مطالعه، بیومارکرهای آسیب مغزی، در آینده استاندارد مراقبت برای ارزیابی و درمان بیماران خواهند بود و داده‌های بیومارکرها می‌توانند در تعیین پیش‌آگاهی برای بیمار بسیار مفید باشند، به اندازه‌گیری شدت آسیب مغزی کمک کنند و در نهایت می‌توانند به بهترین نحو به اعضای خانواده در مورد مراقبت از عزیزانشان که آسیب مغزی دارند، راهنمایی کنند.

GFAP و UCH-L1 پروتئین‌هایی هستند که در سلول‌های گلیال و نورون‌ها یافت می‌شوند و پس از آسیب‌دیدگی مغز در جریان خون آزاد می‌شوند. آنها را می توان با آزمایش های تشخیصی اندازه گیری کرد. تست i-STAT TBI Plasma از کمپانی Abbott، اولین آزمایش سریع بر روی یک آنالایزر پرتابل است که مجوز FDA 510(k) را دریافت کرده و می تواند به تعیین نیاز به اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) کمک کند. نتایج آزمایش می تواند تقریباً 15 دقیقه پس از قرار دادن نمونه پلاسما در کارتریج آزمایشی i-STAT در دسترس قرار بگیرد.

همچنین کمپانی Abbott در حال پیگیری مجوز FDA تحت عنوان Breakthrough Design برای تست TBI است که میزان دسترسی تست را گسترش می دهد و اطمینان می دهد که آزمایش ها هم در آزمایشگاه و هم در سایر مکان هایی که افراد نیاز به پاسخ و مراقبت فوری دارند، در دسترس هستند. لازم به ذکر است تست TBI Abbott در Alinity i دارای علامت CE است و در خارج از ایالات متحده موجود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه