مطالعات جدید از عوارض سفیدکردن دندان ها می گویند

دندان

سفید کردن دندان ها، دغدغه بسیاری از بیماران دندانپزشکی است. اینکه آیا این روش ها برای دندان ضرری دارد یا خیر. آیا مزایای آن به عوارضش غلبه می کند یا نه. اما در پاسخ به این بیماران چه باید گفت؟ مطالعات جدید حرف های تازه ای در این زمینه دارند. با دندال همراه باشید …

 

 

آیا سفید کردن دندان، ایمن است؟

یکی از تازه ترین پژوهش ها در عرصه دندانپزشکی به نتایج جالبی دست یافته است. این تحقیق در دانشگاه استوکتون نیوجرسی با هدف بررسی میزان آسیبی که کاربامید پراکساید و هیدروژن پراکسید در فرآیند سفید کردن به دندان ها می رساند انجام گرفت. نتایج نشان داد که این دو ماده شیمیایی، آسیب هایی را به ساختار دندان وارد می کنند. نکته بسیار جالب این بود که برخلاف تصور، این آسیب به لایه دنتین دندان وارد می شود نه لایه انامل!

تا کنون تصور می شد که این مواد به انامل آسیب می زند و حالا پژوهش جدید نشان می دهد که هیچ تأثیری بر انامل اعمال نمی شود. بلکه کلاژن دنتین است که با قرار گرفتن در معرض کاربامید پراکساید و هیدروژن پراکسید، رفته رفته از بین می رود. چیزی که فعلاً پاسخی برایش بدست نیامده این است که آیا خود دندان می تواند این آسیب را جبران کند و گروتئین از دست رفته را جایگزین نماید یا نه.

 

 

توصیه می شود که ….

با این وجود، هنوز برای صدور نظریات قاطعانه، نیاز به پژوهش های بسیار گسترده تری هست و در حال حاضر نمی توان بیماران و مراجعین را از سفید کردن دندان ها منصرف کرد.

نکته مهم، آگاه کردن متقاضیان از همه عوارض احتمالی و قطعی پروسه های سفیدکنندگی است. آنها باید از حساسیت، التهاب و حتی تخریب کلاژن دنتین مطلع باشند و آگاهانه درمورد انتخاب آن تصمیم بگیرند. همچنین استفاده از فلوراید و خمیرهای ACP (کلسیم فسفات آمورف) برای کاهش خطرات احتمالی کمک کننده خواهد بود.

 

منبع : دندال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه