لیفت لثه | قیمت، مزایا، معایب، نحوه انجام، دوره نقاهت و مراقبتها

لیفت

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

 • لیفت لثه چیست؟
 • لیفت لثه برای چه کسانی مناسب است؟
 • هزینه لیفت لثه
 • نحوه انجام لیفت لثه
 • مزایای لیفت لثه
 • علت عدم تناسب لثه
 • دوره نقاهت لیفت لثه
 • لیفت لثه برای چه کسانی مناسب نیست؟
 • معایب لیفت لثه
 • مراقبت های بعد از لیفت لثه
 • سوالات متداول

دندان های صاف و مرتب و داشتن خط لثه متناسب، نقش به سزایی در زیبایی لبخند دارند. می توان گفت لثه ها به عنوان قاب دندان عمل می کنند و تناسب خط لثه علاوه بر زیبایی برای جلوگیری از برخی مشکلات ضرورت دارد. در صورت بیش از حد بزرگ بودن لثه، فرد دارای لبخند لثه ای می باشد که معمولا این لبخند برای افراد دلپسند نیست و می تواند سبب کاهش اعتماد به نفس گردد. برای اصلاح طرح لبخند روشی بسیار راحت به نام لیفت لثه (Gum lift) وجود دارد که می تواند لبخندی زیبا را به فرد هدیه دهد. در این مقاله به طور کامل به بررسی لیفت لثه می پردازیم.

لیفت لثه چیست؟

 

امروزه اصلاح طرح لبخند و تاثیر آن بر زیبایی چهره، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است و مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. برخی از افراد به دلیل داشتن خط لثه بالاتر و یا پایین تر از حد متناسب، از ظاهر لبخند خود رضایت ندارند که این مورد سبب می شود تا این افراد اعتماد به نفس کافی در هنگام خندیدن نداشته باشند. با پیشرفت تکنولوژی و به کمک لیفت لثه، زیبایی لبخند برای تمام افراد ممکن شده است. لیفت لثه در اکثر اوقات یک جراحی زیبایی و جز روش های اصلاح طرح لبخند بوده که با اصلاح عدم تناسب خط لثه، زیبایی چهره را در هنگام لبخند زدن دو چندان می کند.

لیفت لثه برای چه کسانی مناسب است؟

برخی از افراد که دارای شرایط زیر باشند، کاندیدای مناسبی برای جراحی لیفت لثه می باشند.

 1. افرادی که دچار تحلیل لثه شده اند، زیرا تحلیل لثه می تواند سبب حساس شدن لثه، پوسیدگی دندان، از بین رفتن دندان و ظاهر شدن بیش از خط لثه شود.
 2. بعضی از افراد که عادت به دندان قروچه دارند، این عادت رفتاری نادرست به مرور زمان سبب تحلیل لثه و نمایان شدن بیش از اندازه خط لثه در هنگام لبخند زدن می شود.
 3. افرادی که دارای لبخند لثه ای می باشند، کاندیدای مناسبی برای لیفت لثه می باشند، زیرا در هنگام لبخند زدن لثه آن ها بیش از اندازه نمایش داده می شود که سبب کاهش اعتماد به نفس این افراد می شود.

هزینه لیفت لثه

هزینه لیفت لثه با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت بوده و قیمت ثابتی ندارد. دندانپزشک متخصص با بررسی و معاینه وضعیت دهان و دندان بیمار، هزینه لیفت لثه را برای او مشخص می کند، زیرا برخی از افراد علاوه بر جراحی لیفت لثه نیاز به درمان های مکمل دیگری مانند لمینت دندان یا کامپوزیت دندان نیز دارند. اگر لیفت لثه با لیزر انجام شود، هزینه آن حدود 40 درصد گران تر از روش دیگر است. این گران تر بودن به دلیل قیمت بالای دستگاه لیزر است، همچنین دستگاه لیزر برای نگهداری و تعمیرات نیز هزینه بسیار بالایی دارد. اما این نکته حائز اهمیت است که به دلیل عدم درد و خونریزی و نداشتن دوره نقاهت طولانی، هزینه آن ارزشمند می باشد. به طور کلی هزینه لیفت لثه به برخی عوامل بستگی داشته که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. میزان درمان مورد نیاز در لیفت لثه با لیزر

  برخی از افراد نیاز به لیفت لثه بر روی یک دندان، برخی چند دندان و بعضی دیگر به لیفت خط کامل لثه نیاز دارند که با توجه به این موضوع، هزینه لیفت لثه تحت تاثیر قرار می گیرد. در صورتی که پیوند بافت نرم نیز مورد نیاز باشد، بر روی هزینه تاثیر خواهد گذاشت.

 2. روش های درمانی اضافی

  در اکثر اوقات برای تکمیل جراحی لیفت لثه، درمان های زیبایی دیگری همانند لمینت یا کامپوزیت مورد نیاز می باشد. در صورتی که درمان های دیگری در کنار لیفت لثه انجام گیرد، هزینه آن با لیزر افزایش پیدا خواهد کرد.

 3. بیمه

  لیفت لثه نوعی جراحی زیبایی می باشد و بیمه درمانی هزینه ای بابت خدمات زیبایی پرداخت نمی کند. با این حال اگر لیفت لثه با تشخیص پزشک معتمد برای درمان صورت می گیرد، می توان با کسب اطلاعات از بیمه تکمیلی خود، جوانب هزینه را بررسی کرد.

 4. تخصص و مهارت دندانپزشک

  در صورتی که لیفت لثه با روش لیرز انجام شود، این فرآیند بسیار حساس بوده و نیاز به مهارت و تجربه دندانپزشک دارد. جراحی با لیزر دقت و ظرافت بالایی را می طلبد، به همین جهت دندانپزشک با داشتن مهارت و تجربه کافی می تواند نتیجه مورد نظر بیمار را ایجاد نماید. بنابراین هزینه بالاتری را دریافت می کنند. برخی از تبلیغات کاذب لیفت لثه با هزینه های بسیار کم، می تواند سلامت بیمار را به خطر بیندازد، به همین جهت توصیه می شود تا برای لیفت لثه خصوصا با لیزر به کلینیک دندانپزشکی معتبر و حرفه ای مراجعه کنید و درمان خود را به دست دندانپزشک دارای تجربه بسپارید.

نحوه انجام لیفت لثه

برای انجام لیفت لثه، ابتدا دندانپزشک وضعیت دهان و دندان بیمار را مورد بررسی قرار می دهد تا روش درمان مناسب را برای او انتخاب نماید. معمولا لیفت لثه بین 2 تا 3 ساعت در یک جلسه و با کمک داروی بی حسی انجام می گیرد. این جراحی به دو شیوه قابل انجام است که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. لیفت لثه با استفاده از تیغ جراحی و برش لثه

   

  در این روش، ابتدا دندانپزشک با تزریق داروی بی حسی ناحیه مورد درمان را بی حس می کند. در ادامه با کمک اسکالپل یا تیغ جراحی، بافت اضافی لثه را برش می زند. با این کار خط لثه دچار تغییر شکل شده و لبخندی متقارن و زیبا برای بیمار ایجاد می شود. با وجود اینکه به دلیل استفاده از بی حسی در حین درمان احساس دردی وجود ندارد، اما در اکثر مواقع این جراحی با خونریزی شدیدی همراه بوده و روند درمان آن برای بیمار کمی ناراحت کننده و سخت خواهد بود. به هر میزانی که بافت لثه برش خورده است، به همان میزان خط لثه بخیه می خورد. به دلیل سخت بودن دوره نقاهت لیفت لثه با تیغ جراحی، اکثر دندانپزشکان این درمان را به وسیله لیزر انجام می دهند.

 2. لیفت لثه با لیزر

   

  در روش لیفت لثه با لیزر به جای استفاده از تیغ جراحی از لیزر استفاده می شود. برای استفاده از این روش، دندانپزشک باید مهارت و تجربه کافی را داشته باشد، زیرا روشی بسیار دقیق و دارای ظرافت می باشد. لیفت لثه با لیزر، دارای مزایایی نسبت به روش قبلی می باشد که در زیر به این مزایا اشاره شده است:

  1. دقت بیشتر: دندانپزشک به کمک لیزر می تواند بسیار دقیق خط لثه را برش بزند. به همین جهت دقتی که در این روش وجود دارد به هیچ عنوان با روش تیغ جراحی قابل مقایسه نمی باشد.
  2. خونریزی بسیار کمتر: لیزر همزمان با ایجاد برش بر روی لثه، با سوزاندن بافت ها میزان خونریزی را به شدت کاهش می دهد.
  3. تقریبا بدون درد: لیزر همزمان با ایجاد برش، اعصاب و بافت ها را نیز می سوزاند، به همین جهت بیمار درد زیادی نخواهد داشت. این روش بدون نیاز به بی حسی نیز قابل انجام است و برای افرادی که نیاز به بی حسی دارند، میزان کمتری ماده بی حس کننده نسبت به روش سنتی تزریق می شود.
  4. بهبودی سریع تر: به دلیل اینکه لیفت لثه به کمک لیزر نیازی به بخیه ندارد، به همین دلیل زخمی ایجاد نکرده و دوره نقاهت آن نسبت به روش سنتی بسیار کمتر خواهد بود.
  5. احتمال عفونت کمتر: لیفت لثه با لیزر، احتمال ایجاد عفونت را به شدت کاهش می دهد.
  6. زمان جراحی کوتاه تر: لیفت لثه در روش سنتی 2 تا 3 ساعت زمان می برد، در حالی که در این روش یک ساعت یا کمتر لیفت لثه به اتمام می رسد.

مزایای لیفت لثه

لیفت لثه می تواند به تنظیم خط لثه و کاهش بافت های لثه بپردازد که به این ترتیب لبخندی زیبا را برای فرد به ارمغان می آورد. از دیگر مزایای لیفت لثه عبارت است از:

 1. افزایش اعتماد به نفس

  نمایان شدن بیش از اندازه بافت لثه در هنگام لبخند زدن می تواند اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد، لیفت لثه با ایجاد تناسب خط لثه زیبایی لبخند را برای فرد به ارمغان می آورد.

 2. نتیجه دائمی

  لیفت لثه یکی از درمان های زیبایی بوده که نتیجه دائمی برای بیمار در پی خواهد داشت.

 3. درمان بیماری های لثه

  لیفت لثه می تواند با بلند تر کردن تاج دندان برخی از بیماری های لثه همانند پریودنتال را کاهش دهد.

 4. بهبود ظاهر دندان ها

  لیفت لثه با بلند تر و یا کوتاه تر کردن دندان ها، می تواند در جهت بهبود ظاهر دندان ها کاربرد داشته باشد.

علت عدم تناسب لثه

عدم تناسب خط لثه می تواند دارای دلایل متعددی باشد. برخی از این عوامل مانند مصرف برخی از دارو ها، ژنتیک و یا بعضی از بیماری ها می توانند سبب پوشانده شدن بخش عظیمی از دندان ها شوند که در این صورت دندان ها کوچکتر به نظر رسیده و تناسب لثه از میان رفته است. گاهی اوقات نیز عکس این ماجرا اتفاق می افتد، یعنی لثه قسمت کمتری از دندان را پوشانده که در این صورت در هنگام صحبت کردن فرد، پیدا بودن بیش از اندازه دندان ها، ظاهر زیبایی را نشان نمی دهد. برخی بیماری ها تناسب خط لثه را از بین می برند، همانند بیماری پریودنتیت که با تحلیل لثه سبب بیشتر دیده شدن ریشه دندان و بلند تر به نظر رسیدن دندان ها می شود. این مشکل به مرور زمان می تواند سبب افتادن دندان ها شود.

دوره نقاهت لیفت لثه

دوره نقاهت لیفت لثه بستگی به نوع روش درمان و وضعیت لثه بیمار دارد، اما به طور کلی زمان بهبود برای اکثر افراد بسیار کم می باشد. درد و تورم بعد از عمل بیش از چند روز ادامه نخواهد داشت و به سرعت رفع می گردد. امروزه با استفاده از روش لیزر که نیازی به بخیه ندارد، دوره نقاهت بسیار کوتاه تر شده است. برای کاهش درد و تورم، بیمار می تواند با مشورت دندانپزشک خود از دارو های مسکن استفاده داشته باشد. با اینکه گفته شد این جراحی دوره نقاهت طولانی ندارد، اما با این حال باید مراقبت ها و دستورالعمل های لازم بعد از جراحی به طور کامل رعایت شود. در صورتی که بیماران به دستورالعمل های دندانپزشک خود پایبند باشند، علاوه بر طی شدن دوره سریع درمان، با کاهش احتمال ایجاد عفونت تا سال های طولانی بدون مشکل لبخند زیبای خود را حفظ خواهند کرد.

لیفت لثه برای چه کسانی مناسب نیست؟

با وجود اینکه لیفت لثه می تواند ظاهری زیبا برای لبخند فرد ایجاد نماید، اما تمام افراد برای انجام این کار مناسب نمی باشند. افرادی که در سنین پایین قرار دارند و لثه آن ها به اندازه کافی رشد نکرده است و یا افرادی که به بیماری و التهابات لثه مبتلا هستند، کاندیدای مناسبی برای لیفت لثه نمی باشند.

معایب لیفت لثه

 

قبل از انجام لیفت لثه، دندانپزشک شما طی یک جلسه مشاوره، شرایط و مراحل درمان را برای شما توضیح خواهد داد و شما می توانید از معایب و مشکلات این جراحی آگاهی پیدا کنید. پس بهتر است هرگونه سوالی دارید از دندانپزشک خود بپرسید تا به طور کامل نگرانی های شما رفع شود. باید بدانید لیفت لثه به طور کلی عوارض خاصی ندارد اما ممکن است برای برخی افراد عوارضی مانند حساسیت نسبت به دارو های بی حسی و احساس درد و ناراحتی اندکی داشته باشد که با انجام دستوالعمل های دندانپزشک به سرعت از بین خواهد رفت.

مراقبت های بعد از لیفت لثه

 

لیفت لثه دوره بهبود طولانی ندارد، اما باید دستورالعمل های دندانپزشک را به درستی رعایت کرد، این دستورالعمل ها عبارتند از:

 1. دارو هایی که دندانپزشک برای شا تجویز کرده به درستی و در زمان صحیح مصرف کنید.
 2. تا حدود 48 ساعت بعد از جراحی از مصرف غذا های سفت پرهیز کنید.
 3. تا زمان بهبودی کامل سیگار نکشید، زیرا نیکوتین می تواند سبب از یبن رفتن لخته خون و خونریزی مجدد شود.
 4. ناحیه تحت درمان را استریل نگه دارید و برای کاهش احتمال ایجاد عفونت بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید.
 5. تا حدود 24 ساعت از انجام فعالیت های شدید و سنگین دوری کنید.
 6. با مشورت دندانپزشک خود از دهانشویه های فاقد الکل استفاده کنید.
 7. برای کاهش میزان تورم در چند ساعت اول از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 8. چند ساعت اول از خوردن غذا های داغ و چسبناک اجتناب کنید.

سوالات متداول

 1. آیا لیفت لثه درد دارد؟

  به طور کلی لیفت لثه به کمک داروی بی حسی انجام می گیرد، به همین جهت در حین کار، بیمار دردی را احساس نخواهد کرد. بعد از جراحی نیز با رعایت دستورالعمل های دندانپزشک و مصرف داروی مسکن، احساس درد و ناراحتی زیادی وجود نخواهد داشت. امروه لیفت لثه با روش لیرز بسیار راحت تر از روش سنتی بوده که به همین دلیل درد و ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی کند.

 2. آیا لیفت لثه با لیزر عوارضی دارد؟

  لیفت لثه با لیزر هیچ عوارضی برای بیمار ایجاد نمی کند و درد و خونریزی ندارد. طول درمان آن نهایتا تا یک ساعت زمان می برد و به جهت اینکه نیازی به بخیه زدن ندارد، بیمار به سرعت بهبودی کامل خود را به دست می آورد.

 3. چرا اکثر بیماران تمایل به استفاده از روش لیزر برای لیفت لثه دارند؟

  لیفت لثه برتری های بسیاری نسبت به روش سنتی دارد. این روش می تواند بدون نیاز به بی حسی انجام شود و در مواردی که نیاز به داروی بی حسی وجود دارد، این میزان بسیار کمتر از روش سنتی می باشد. همچنین لیزر در حین درمان با سوزاندن بافت ها، خونریزی را به میزان زیادی کاهش می دهد. نور لیزر سبب از بین رفتن میکروب ها شده و محیط دهان را استریل می کند و به همین جهت از بروز عفونت، زخم و تبخال جلوگیری می کند.

منبع : دکتر فاطمه لبافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه