لیست تجهیزات دندانپزشکی برای راه اندازی مطب

تجهیزات

اگر به دنبال راه اندازی مطب دندانپزشکی هستید، لازم است تا با لیست تجهیزات دندانپزشکی که نیاز است تا برای شروع کار تهیه کنید، آشنا شوید. برخی مواقع می توان با خرید تجهیزات دندانپزشکی مورد نیاز، کار را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام داد. در واقع می توان گفت لیست تجهیزات دندانپزشکی شامل تجهیزاتی است که وجود آن ها برای هر مطب دندانپزشکی ضروری است.

در ادامه این مقاله قصد داریم به برخی از مهم ترین تجهیزات دندانپزشکی اشاره کنیم. بنابراین، اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر در مورد این لیست تجهیزات دندانپزشکی دارید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

 

لیست تجهیزات دندانپزشکی شامل چه مواردی می شود؟

برای شروع کار یک مطب دندانپزشکی و خرید تجهیزات دندانپزشکی، لازم است که ابتدا لیست تجهیزات دندانپزشکی که لازم است خریداری شوند. سپس به مرور زمان و با کسب درآمد بیشتر، تجهیزات دیگر دندانپزشکی که در لیست هستند، خریداری شوند.

اطلاع از مهم ترین تجهیزات دندانپزشکی برای افرادی که قصد خرید این تجهیزات را دارند یا می خواهند برای کار به مطب های دندانپزشکی مراجعه کنند، بسیار ضروری است. در ادامه لیست تجهیزات دندانپزشکی که شامل ۹ مورد از مهم ترین تجهیزات دندانپزشکی را ارائه می کند را مطالعه فرمایید.

مهم ترین تجهیزات دندانپزشکی ۱. یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که به عنوان اولین مورد در لیست تجهیزات دندانپزشکی قرار می گیرد. یونیت صندلی دندانپزشکی در کنار داشتن کاربردهای بسیار متنوع، برای هر مطب دندانپزشکی ضروری است. یونیت های دندانپزشکی دارای امکانات بسیار مختلفی هستند اما فارغ از این موضوع، خوابیدن بیمار روی آن ها و انجام کار درمانی یا معاینه ای توسط دندانپزشک، عملا بدون وجود یک یونیت دندانپزشکی در مطب امکان پذیر نیست. بنابراین، اگر به دنبال راه اندازی یک مطب دندانپزشکی هستید، حداقل باید یک عدد یونیت دندانپزشکی معمولی و با امکانات کم را خریداری کنید.

۲. اتوکلاو دندانپزشکی

استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی از جمله اقدامات ضروری است که باید پس از اتمام کار هر بیمار انجام شود. بدیهی است که عدم وجود دستگاه اتوکلاو در یک مطب دندانپزشکی، به منزله انتقال بیماری از هر فرد به فرد دیگر است. پس خرید اتوکلاو دندانپزشکی نیز در لیست تجهیزات دندانپزشکی قرار میگیرد. دستگاه های اتوکلاو دندانپزشکی در ظرفیت های مختلفی طراحی و تولید می شوند. انتخاب این دستگاه ها بسته به میزان کار هر مطب دندانپزشکی متفاوت خواهد بود.

۳. ابزارهای دستی دندانپزشکی

یکی دیگر از موارد در لیست تجهیزات دندانپزشکی، ابزارهای دستی دندانپزشکی هستند. این ابزارها همان ابزارهای ضروری برای انجام معاینه یا ترمیم دندان ها هستند. البته برخی از ابزارهای دستی مانند فورسپس یا الواتور برای کشیدن و خارج کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرند. ابزارهای دستی دندانپزشکی تنوع بسیار زیادی دارند و کاربرد هر کدام نیز متفاوت است. لازم است که همه مطب های دندانپزشکی دارای تعداد کافی این ابزارها باشند تا بتوانند مراحل ترمیم و یا معاینه دندان ها را به درستی انجام دهند. از جمله انواع ابزارهای دستی دندانپزشکی می توان به سوند دندانپزشکی، پنس دندانپزشکی و … اشاره کرد.

۴. توربین دندانپزشکی

توربین دندانپزشکی از جمله ابزارهای ماشینی دندانپزشکی محسوب می شوند. توربین ها در لیست تجهیزات دندانپزشکی جزء ابزارهای چرخنده ای هستند که با چرخش خود روی دندان باعث پالیش یا سوراخ شدن دندان ها می شوند. این توربین ها دارای سرعت بسیار زیادی هستند و به همین خاطر، در زمانی که نیاز به سرعت بالا و قدرت کم باشد، از این توربین ها استفاده می شود.

۵. آنگل دندانپزشکی

آنگل دندانپزشکی مانند توربین دندانپزشکی، یک ابزار چرخشی است. با این تفاوت که آنگل های دندانپزشکی سرعت پایین تر و قدرت بیشتری نسبت به توربین های دندانپزشکی دارند. هم آنگل ها و هم توربین های دندانپزشکی در لیست تجهیزات دندانپزشکی، می توانند برای سوراخ کردن دندان و خارج کردن بخش هایی از دندان مورد استفاده قرار گیرند. اما معمولا آنگل برای کارهای ظریف تر مورد استفاده قرار می گیرد.

۶. فرزهای دندانپزشکی

فرزهای دندانپزشکی یکی دیگر از مهم ترین تجهیزات در لیست تجهیزات دندانپزشکی هستند که عملا وجود آن ها برای هر مطب دندانپزشکی ضروری است. این فرزها بر روی آنگل یا توربین دندانپزشکی نصب می شوند. آنگل و توربین باعث چرخش این فرزها می گردند تا فرزها بتوانند جرم گیری دندان، پرداخت و پالیش دندان و یا حذف بخش های پوسیده از دندان را انجام دهند.

۷. آینه های دندانپزشکی

وجود آینه دندانپزشکی برای معاینه دندان بیمار و درمان مشکلات دندانی در هر مطب دندانپزشکی ضروری است. آینه های دندانپزشکی سایزبندی های مختلفی دارند و با ظاهر متفاوتی به فروش می روند. موردی که باید در لیست تجهیزات دندانپزشکی در هنگام خرید این آینه ها به آن ها توجه کرد، راحتی و ارگونومی بودن این آینه هاست.

۸. فایل های اندو

اگرچه برخی از مطب های دندانپزشکی فقط برای انجام اقدامات ترمیمی دندان ها، خدمات ارائه می کنند اما در صورتی که نیاز به انجام خدمات درمان ریشه در مطب های دندانپزشکی باشد، وجود فایل های اندو در مطب های دندانپزشکی ضروری است.

۹. دستگاه آمالگاماتور

دستگاه آمالگاماتور یکی دیگر از تجهیزات ضروری در لیست تجهیزات دندانپزشکی برای مطب ها است. این دستگاه برای آماده کردن آمالگام جهت ترمیم دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لیست جامع تجهیزات دندانپزشکی

در زیر یک لیست تجهیزات دندانپزشکی کامل و جامع را خدمتتان می دهیم.

انواع آنگل انواع توربین انواع ایرموتور هندپیس مستقیم انواع فرز انواع دستگاه جرمگیری انواع لایت کیور آمالگاماتور در انواع کپسولی، پودری و دوکاره دستگاه بلیچینگ پایه دار و رو یونیتی اتوکلاو اولتراسونیک دستگاه پک فور آب مقطر ساز دستگاه روغن کاری دوربین داخل دهانی سنسور RVG در سه سایز رادیوگرافی در انواع دیواری، پایه دار و پرتابل اسکنر فسفرپلیت نگاتسکوپ تاریکخانه ساکشن در انواع جراحی مرکزی و برقی کمپرسور در انواع تک یونیته، دو یونیته، سه یونیته یونیت و صندلی در انواع شیلنگ از بالا و شیلنگ از پایین تابوره در انواع تک جک و دو جک اندوروتاری در انواع بی سیم و سیم دار اپکس فایندر اپکس روتاری در انواع بی سیم و سیم دار موتور ایمپلنت میکروموتورجراحی پیزوسرجری الکتروسرجری لیست ابزارهای دندانپزشکی آینه دندانپزشکی پنس پروب پریودنتال Explorers یا کاوشگر قیچی های دندانپزشکی انواع اسپاتول ها انواع اکساویتور چیزل در دو نوع مستقیم و زاویه دار انواع کندانس هت چت انواع کارورها انواع برنیشر ها آمالگام کریر انواع فورسپس ها انواع الواتورها کورت جراحی سرنگ تزریق برای تزریق مواد بی حسی سری‌های HVE و LVE لیست مواد مصرفی دندان پزشکی

گان دندانپزشکی و دستیار روپوش یکبار مصرف پیش بند بیمار کلاه شلوار یکبار مصرف کاور کفش آستینچه حفاظ گردن بیمار روکش دسته چراغ روکش ساکشن و هند پیس جراحی روکش صندلی و تابوره و زیر سری یونیت روکش سینی و تابلت روکش لایت کیور، RVG، کویترون، دوربین داخل دهانی، هد رادیوگرافی، پوآر پک استریل بیمار، جراح شیلنگ ساکشن یکبار مصرف ست سرم شستشو شان ساده دستکش جراحی و معاینه رول کف سینی ماسک سر پوآر، غلاف پوار، سر ساکشن دیسپانسر رول کاور میکرو براش اسپری توربین سینی و آینه یکبار مصرف سخن پایانی

مهم ترین تجهیزات در لیست تجهیزات دندانپزشکی، تجهیزاتی هستند که استفاده از آن ها برای هر مطب دندانپزشکی ضروری است. در این مقاله یک لیست ۹ عددی از تجهیزات دندانپزشکی ضروری را ذکر کردیم که هر کدام کاربردهای خاص خودشان را دارند. با توجه به لیست جامع ارائه شده در این مقاله، می توان با توجه به نیازتان در شروع کار خریداری کرد.

 

 

 

منبع : خبربان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه