لنز دندانی( لمینت‌های کانتکت لنز) چیست؟

دندان

تکنولوژی نانو حتی صنعت دندان پزشکی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. شاید تاکنون تصور تراش دندان برای انجام لمینت یا کامپوزیت، شما را از انجام این روش‌ها برای زیبایی دندان‌هایتان، منصرف کرده باشد، اما خبر خوب اینکه متخصصان با استفاده از مواد نانو موفق به ساخت لمینت لنز دندانی یا لمینت کانتکت لنز (Dental contact lenses) شده اند و دیگر جایی برای نگرانی از آسیب دندان وجود ندارد.

استفاده از تکنولوژی نانو سرامیک در ساخت لمینیت‌هایی به نازکی لنزهای چشمی، سبب شده تا لمینت دندان شما با کمترین میزان تراش و یا حتی بدون تراش، انجام شود.

اگر به دنبال تامین زیبایی دندان و طراحی لبخند خود با کمترین آسیب و بهترین نتیجه هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

لمینت کانتکت لنز (لنز دندانی)

لمینت کانتکت لنز یا لنز دندانی، لمینت سرامیکی بسیار نازک و مقاوم است که برای اجرای آن نیازی به تراشیدن عمیق ساختار دندان نداریم.

لنز دندانی به سطح جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شود تا سایز، شکل، رنگ و موقعیت دندان‌ها اصلاح شود. استفاده از روش غیر تهاجمی لمینت کانتکت لنز با تامین زیبایی دندان‌ها سبب افزایش اعتماد بنفس بیمار خواهد شد زیرا اصلاح طرح لبخند با این روش، تمایل به خندیدن و ابراز احساسات را افزایش می‌دهد.

اجرای لنز دندانی، نیاز به زمان زیادی ندارد و نصب آن بدون نیاز به بی حسی دندانی انجام می‌شود. از مزیای دیگر این روش این است که برگشت پذیر است یعنی هر زمان که تمایل داشتید، می‌توانید از دندانپزشک بخواهید تا لنزها را بدون هیچ آسیبی از دندان‌هایتان جدا کند.

در واقع لمینت‌های کانتکت لنز (لمینیت)، نسل جدیدی از لمینتها هستند که محاسن و مزایای لمینت و همینطور لومینیرز را دارند. اما لومینیرز و لمینت معمولی چیست؟ و چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

 

لومینیرز

 

روکش های لومینیرز دندان محصولی از شرکت Lumineers و از جنس سرامیک یا چینی هستند که بسیار نازک بوده و برای نصب آن‌ها روی دندانها، نیازی به تراش مینای دندان وجود ندارد.

اما از معایب لومینیرز باید گفت که امکان دارد رنگ روکش با رنگ دندان‌های مراجعه کننده تفاوت زیادی داشته باشد.

به هر حال عوامل مختلفی همچون رنگ چسب، رنگ طبیعی دندان مراجعه کننده که قرار است روکش لومینیرز روی آن نصب ‌شود، سایه روکش و همچنین تجربه و مهارت دندانپزشک ازعوامل تعیین کننده در رنگ این محصول هستند.

به طور کلی:

_ قرار دادن لومینیرز روی دندان بسیار آسان است و نیازی به تراش بافت سالم دندان وجود ندارد.

_ لومینیرز از جنس پرسلن و ساختاری بسیار نازک دارد که به راحتی بر روی دندان‌ها اجرا می‌شود و نقص‌های ظاهری دندان را می‌پوشاند.

_ برای اجرای لومینیرز بر روی دندان، باید دندان ها استفاده کنند که دندان‌های فرد مینای دندانی کافی و مناسبی داشته باشد تا طول عمر لومینیرز نیز طولانی باشد.

_ برای اجرای لومینیرز فقط کافیست بر روی سطحی از دندان‌ها که در معرض دید قرار دارند، کار شود. چراکه لومینیرز قابلیت رفع بدرنگی، ظاهر بد، پوشاندن فاصله بین دندانی، نامرتبی و رفع کوتاهی دندان‌ها را دارد.

_ در روش لومینیرز به تراش و برهم زدن ساختار طبیعی دندان نیازی نیست، بنابراین به راحتی می‌توان لومینیرز را در زمان دلخواه از روی دندان‌ها برداشت.

_ از لومینیرز نمی‌توان برای دندان‌هایی که به تغییر سایز و فرم نیاز دارند، استفاده کرد زیرا از معایب این روش برجسته شدن دندان و همچنین آسیب به لثه‌ها است.

 

کاربردهای روش لومینیرز

• اصلاح خط لبخند

• کاهش فواصل بین دندانی

• اصلاح و تغییر رنگ دندان

• اصلاح روکش‌ها و پرکردگی‌های نامناسب

• اصلاح فرم و شکل دندان‌های پوسیده یا شکسته

• اصلاح دندان‌های تخریب شده بر اثر کهولت سن

 

لمینیت (ونیر)

لمینت دندان که گاهی به آن ونیر (Veneer) نیز می‌گویند، روکش نازک و همرنگ دندان است که با هدف تامین زیبایی لبخند و بهبود ظاهر دندان ها، طراحی و اجرا می‌شود.

لمینتها علاوه بر افزایش مقاومت و قدرت دندان ها، با پوشاندن عیوب دندان، ردیف دندان‌ها را مرتب و یکنواخت نشان می‌دهند.

به طور کلی:

_ از لمینت یا ونیرهای دندانی برای زیبایی و بهبود ظاهر دندان‌ها هستند، استفاده می‌شود.

_ از لمینت برای اصلاح ترک خوردگی، شکستگی، لب‌پر شدگی، رفع فاصله زیاد بین دندان‌ها، رفع زردی و بدرنگی دندان، رفع ساییدگی و نامرتبی‌های جزئی استفاده می‌شود.

_ روش لمینیت دندان، روشی سریع برای درمان لک، شکستگی یا فاصله بین دندانی است.

_ روش ونیر، درمانی برگشت‌ناپذیر است که تردید در استفاده از این روش را به همراه دارد.

 

کاربردهای لمینیت (ونیر)

• روشن نمودن دندان‌ها

• درمان دیاستم (بستن فاصله بین دندان‌ها)

• مرتب نمودن و هماهنگی دندان‌ها

• تغییر فرم دندان‌ها

• ترمیم دندان‌های شکسته و لب‌پر شده

• اصلاح شکل و ظاهر لبه دندان‌ها

 

تفاوت لومینیرز با لمینت معمولی

لومینیرز بسیار نازک و شفاف است و برای اجرای آن نیاز به تراش کمتری در دندان وجود دارد، اما به دلیل ضخامت ½ میلی متر لمینت و برای جلوگیری از بیرون زدگی دندان، برای انجام آن نیاز به تراش بیشتری وجود دارد.

برای اینکه سطح لمینت‌ها شفافیت کافی و شکل و ظاهر طبیعی داشته باشند، باید نور را منعکس کنند. طراحی لمینت سرامیکی، باید دقیق و سفارشی انجام شود تا شفافیت لازم در آنها تامین شود.

لومینیرزها بسیار نازک و ظریف هستند که البته به دلیل حساسیت بیش از حد آنها، جزء معایب این روش محسوب می‌شود، اما به همین دلیل نیز لومینیرزها در مقایسه با لمینت، تغییر رنگ کمتری در مقایسه با رنگ طبیعی دندان‌ها ایجاد می‌کنند و به اندازه لمینت، طبیعی به نظر نمی‌رسند. همچنین سفیدی لومینیرز مات و حتی کم رنگ‌تر از لمینت سرامیکی است.

از امتیازات لومینیرز نسبت به لمینت، غیرتهاجمی و برگشت‌پذیر بودن این روش به دلیل ظریف و نازک بودن لومینیرز است.

 

از لومینیرز استفاده کنم یا لمینت؟

در پاسخ به این سوال باید گفت برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید بهتر است با دندانپزشک حرفه ای مشورت کنید تا پزشک پس از معاینه و بررسی ساختار دهان و دندان شما، بهترین گزینه را با توجه به شرایط، پیش روی شما قرار دهد.

همچنین اگر روی دندان‌های شما لکه‌های زرد ایجاد شده، استفاده از لمینت و لومینرز برای پوشش این لکه ها می تواند مناسب باشد و اگر با بلیچنیگ موفق به از بین بردن لکه های روی دندان خود نشده و پاسخ مناسبی از این روش نگرفته اید، روش های لمینت و لومینرز، برای شما مناسب هستند.

همینطور اگر سطح دندان شما دچار پوسیدگی شده و یا اگر دندان‌هایتان ظاهر مناسبی ندارند، می‌توانید با استفاده از این روشها، عیوب ظاهری دندان خود از قبیل لب پر شدگی، شکستگی و حتی عدم مطابقت دندان‌ها را برطرف کنید.

اما اگر مینای طبیعی دندان شما از بین رفته است، نمی‌توانید از روش لمینت و لومینیرز استفاده کنید زیرا برای استفاده از این روش‌ها، باید لایه ای از دندانتان تراشیده شود و این آسیب جبران ناپذیر است.

حالا که با لومینیرز و لمینت معمولی، مزایا، معایب و کاربردهای هریک از این روش‌ها آشنا شدید، باید ببینیم مزایای لمینت کانتکت لنز نسبت به این دو روش چیست؟ و چرا استفاده از لنز دندانی تا این حد مورد استقبال افراد واقع شده است؟

 

تفاوت بین لمینت کانتکت لنز و لیمنت معمولی

لمینت‌ها به عنوان روشی دائمی کاربرد دارند، بنابراین دندانپزشک باید مدت زمان زیادی را صرف آماده سازی دندان بیمار برای نصب لمینت سازد. این مراحل شامل ساییدن مینای و بخشی از دندان یا حتی برداشتن بخشی از دندان با هدف ثایت شدن و چسبیدن مناسب لمینت بر روی دندان می‌باشد، اما در استفاده از لمینت کانتکت لنز، به دلیل نازک بودن لنزها، نیازی به تراش و تغییر ساختار دندانها نیست و حتی نتیجه کار و طرح لبخند بسیار زیباتر از لمینت‌های معمولی خواهد بود.

پس از چسباندن لنزهای دندانی در جای خود، لنزها به اندازه مینای دندان‌ها محکم خواهند بود و سبب افزایش مقاومت دندان‌ها نیز خواهند شد.

 

مزایای لمینت کانتکت لنز

لنزهای دندانی علاوه بر اینکه ظاهر دندان‌های تغییر رنگ داده را بهبود می‌بخشند، فاصله‌های دندانی را نیز پر کرده، ترک‌ها و لب پرشدگی‌ها را هم می‌پوشانند. از آنجاکه لمینت کانتکت لنزها سبب ایجاد لبخندی طبیعی در افراد می‌شوند، حتی جایگزینی مناسب و البته بدون دردسر برای ارتودنسی هستند.

برای نصب لنزهای دندانی نیازی به تراش دندان وجود ندارد و آماده سازی و نصب لنزهای دندانی بسیار سریع صورت می‌گیرد.

فرایند نصب لنزهای دندانی بسیار ساده و کوتاه است زیرا دندانپزشک تغییری در ساختار دندان شما ایجاد نخواهد کرد.

دیگر نگران واکنش یا حساسیت به داروی بی حسی دندان نباشید، چراکه در اجرا و نصب لمینت کانتکت لنزها به هیچ عنوان نیازی به استفاده از داروهای بی حسی نیست.

دوام طولانی لنزهای دندانی سبب استقبال زیادی از این روش شده است. اگر از این لنزها مراقبت اصولی به عمل آید، بیشتر از 10 سال عمر خواهند کرد.

عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان در نصب لنزهای دندانی، سبب تقویت ساختار طبیعی دندان‌ها نیز خواهد شد. همچنین این مزیت بزرگ سبب عدم ایجاد حساسیت به گرما و سرمادر دندانها می‌شود.

به طور کلی میتوان گفت، مزایای استفاده از لنزهای دندانی عبارتند از:

• شفافیت و براقیت دائمی

• انجام بدون تراش دندان

• دوام رنگ و طول عمر زیاد

• حفظ و تقویت ساختار دندان

• سازگار با بافت لثه

• اجرا بدون درد و حتی بدون نیاز به بی حسی

• مقاوم در برابر ایجاد پلاک و جرم

• مقاوم در برابر اسید، الکل و تنباکو

• نتیجه رضایت بخش برای بیمار

 

معایب لمینت کانتکت لنز (لنز دندان)

لنزهای دندان نسبت به ونیرهای لمینت، بسیار نازک‌تر هستند، بنابراین در صورت وجود عیوب ظاهری زیاد در دندان بیمار، معمولاً نمی‌توان از این روش استفاده کرد، زیرا کانتکت لنزها فوق نازک هستند و قادر به پوشاندن دندان‌های سیاه یا بسیار زرد نیستند.

همچنین اگر دندان‌های بیمار ناهموار و کج باشد، نمی‌توان لنز دندان را بر روی آن نصب کرد و حتی اگر دندانپزشک بخواهد با ضخیم کردن لنزها، عیوب ظاهری دندان‌ها را بپوشاند، از آنجاکه مینای دندان تراشیده نشده، نتیجه کار طبیعی نخواهد بود.

نصب کانتکت لنزها نسبت به لمینت معمولی یا استاندارد نیاز به مهارت و تخصص بیشتری دارد، زیرا باید به درستی در جای خود قرار گرفته و پولیش شود تا ظاهری طبیعی داشته باشد، بنابراین مراجعه به دندانپزشک حرفه‌ای بسیار مهم است.

حالا که با مزایا و معایب لنز دندانی( لمینت‌های کانتکت لنز) باید دید چه کسانی می‌توانند از این روش برای اصلاح لبخند و ظاهر دندان‌های خود استفاده کنند؟

 

کاندیداهای انجام و استفاده از لنزهای دندانی

تا اینجا با چندین روش مناسب برای طراحی و تامین لبخند زیبا آشنا شدید. اما به یاد داشته باشید که هریک از این روش‌ها باید متناسب با نیاز و ساختار دندانهای شما اجرا شوند، بنابراین حتما از پزشکان متخص مشورت بگیرید تا بهترین شیوه را برای شما اجرا کنند.

تا اینجا بیشتر با مزایای لنزهای دندانی، به عنوان راه حلی ایده آل و سریع برای اصلاح لبخند خود آشنا شدید اما باید توجه داشته باشید که دندانپزشکان زیبایی، این روش را برای همه بیماران توصیه نمی‌کنند.

برای اینکه بدانید آیا استفاده از لمینت کانتکت لنزها برای شما نیز مناسب هستند یا خیر، بهتر است قبل از تصمیم‌گیری نهایی درباره نصب این نوع از لمینت‌ها، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

اگر دندان‌های شما دارای آسیب‌های زیادی هستند، استفاده از لنزهای دندانی به هیچ عنوان برای شما توصیه نمی‌شود. همچنین استفاده از لمینت کانتکت لنزها در موارد زیر اصلا توصیه نمی شود:

• دندان‌های تغییر رنگ داده با لکه های زیاد (زیرا لنزها بسیار شفاف هستند و نمی‌توانند لکه‌ها را پوشش دهند.)

• افرادی که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت نمی دهند. (نیاز به مراقبت دائم و تمیز کردن نواحی اطراف خط لثه و پاک کردن جرم در محل اتصال لمینت به خط لثه)

• افرادی که به طور طبیعی دندان‌های بزرگی دارند. (لنزهای دندانی بدون تراش مینای دندان نصب می‌شوند، بنابراین سبب افزایش ضخامت و طول دندان‌های شما شده و لبخندتان حجیم‌تر به نظر خواهد رسید.)

 

عوارض لومینیرز

همانطور که تا اینجا در معرفی لنزهای دندانی یا لومینیرزهای بدون تراش گفته شد، برای نصب لنزهای دندانی نیازی به تغییر ساختار دندان وجود ندارد و این روش، روشی برگشت پذیر، امن و غیرتهاجمی تلقی می‌گردد.

اما به دلیل عدم تراش دندان‌ها امکان ایجاد فاصله و یا یک لبه کوچک در خط لثه و بین دندان و لثه وجود دارد. و اگر این لبه ایجاد شده بزرگ باشد، می‌تواند منجر به ایجاد بیماری‌های لثه، بوی بد دهان و حتی سبب شکستگی و افتادن لومینیرز شود.

البته عوارض نامبرده شده، با پوشیدن محافظ دندان قابل پیشگیری استف به شرطی که پیش از استفاده از محافظ دندان باید مطمئن شوید که فشار زیادی به دندان‌ها وارد نمی‌شود.

 

مراحل نصب لمینت کانتکت لنز

نصب لمینت کانتکت لنز یا لنز دندانی بسیار سریع و طی زمان کوتاهی صورت می‌گیرد. مراحل نصب لنزهای دندانی عبارتند از :

1. گرفتن قالب یا اسکن از دندان‌های بیمار

2. ارسال قالب یا عکس به لابراتوار

3. ساخت لمینت با توجه به بافت، رنگ و شفافیت مورد نظر بیمار و دندانپزشک

4. چسباندن لنزهای تماسی بر روی قسمت جلوی دندان‌های بیمار توسط دندانپزشک

 

بهترین برندهای تولیدکننده لنز دندان

برندهای لومینیرز (Lumineers) و Durathin و Vivaneers تولیدکننده‌های مشهور لنزهای دندانی و یا لمینت سرامیکی بدون تراش هستند که از نظر کیفیت، ظاهر، دوام و طول عمر، حرف اول را در بازار می‌زنند.

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت لنز دندانی، برند سازنده و لابراتوار تولیدکننده آن است. شرکت‌ها و لابراتورهای مختلف لمینت دندان را با قیمت‌های متفاووت تولید و عرضه می‌کنند، اما برند لومینیرز در حال حاضر از مشهورترین سازنده‌های لمینت‌های فوق نازک است که با سابقه بیش از 20 سال در ساخت و تولید ونیرهای لمینت، محصولات فوق العاده باکیفیتی را به بازار عرضه می نماید.

چنانچه تصمیم به استفاده از لنزهای دندانی برای اصلاح ظاهر دندان‌ها و تامین زیبائی لبخند خود دارید به شما توصیه می کنیم که به دلیل حساسیت موضوع، حتما به دندانپزشکانی حرفه‌ای و مجرب مراجعه نمایید، تا با دستیابی به لبخندی زیبا، انرژی مثبت خود را به اطرافیانتان منتقل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه