لمینت دندان را چه موقع عوض کنیم؟

لمینت

لمینت دندان را چه زمانی باید تعویض کنیم؟ لمینت دندان به عنوان یکی از پروتزهای رایج شناخته می شود که می تواند نواقص دندان ها را نظیر شکاف، تغییر رنگ را بپوشاند و لبخندی زیبا و چشمگیر را به افراد هدیه کند. با توجه به اینکه لمینت می تواند مدت زیادی دوام داشته باشد اما مواردی وجود دارد که باعث می شود که نیاز به تعویض لمینت دندان وجود داشته باشد.

دلایل مختلف برای تعویض لمینت دندان

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود نیاز به تعویض لمینت دندان وجود داشته باشد. در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت.

شکستن: با تمام تلاش هایی که شما برای نگهداری از دندان های خود می کنید امکان دارد که لمینت دندان شما ترک بردارد. لمینت دندان از دوام بالایی برخوردار است اما به استحکام و پایداری مینای دندان نیست. در صورتی که دائما غذاهای چسبنده، سخت را گاز بزنید امکان دارد که لمینت شما دچار شکستگی یا ترک شود.

افرادی که دندان قروچه می کنند به مرور زمان باعث سایش لمینت ها می شوند. فشار بیش از حدی که بر اثر ساییدگی به وجود می آید، باعث شکستگی لمینت می شود. افرادی که به صورت مداوم دندان قروچه می کنند می توانند برای محافظت از لمینت دندان از محافظ دهانی مخصوص که برای کاهش خزر و آسیب به دندان ها طراحی شده است استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: عمر لمینت دندان چقدر است؟

 

تغییر رنگ: با توجه به اینکه لمینت دندانی در برابر تغییر رنگ و لکه از مقاومت بالایی برخوردار است اما این امکان وجود دارد که در ناحیه باندینگ ها دچار تغییر رنگ شوند. این مسئله می تواند موجب تغییر رنگ و زردی غیر طبیعی در قسمت لبه های دندان شوند. نکته دیگری که در ارتباط با تعویض لمینت وجود دارد این است که در برخی مواقع امکان دارد که لمینت ها در اثر زمان دستخوش تغییر رنگ شوند.

در نتیجه این امکان وجود دارد که دندان های طبیعی شما نسبت به روکش ها با سرعت بیشتری دچار تغییر رنگ شوند. این مسئله باعث می شود که بین دندان های طبیعی و لمینت ها تفاوت رنگ به وجود بیاید.

پوسیدگی دندان های طبیعی: همانطور که می دانید لمینت ها مستعد پوسیدگی نیستند اما این امر در مورد دندان های طبیعی صدق نمی کند. در برخی موارد این امکان وجود دارد که پوسیدگی دندان طبیعی باعث آسیب دیدگی لمینت ها شود که در این موقعیت لازم است لمینت دندان ها را تعویض کنید. در این موقعیت دندانپزشکان ابتدا دندان های پوسیده را ترمیم کرده سپس لمینت های جدیدی را به جای لمینت های قدیمی می گذارد. استفاده از مواد مناسب باعث می شود که لمینت ها مدت زمان طولانی تری را دوام بیاورند.

نصب اولیه نامناسب لمینت: یکی از دلایل شایعی که باعث تعویض لمینت دندان ها می شود نصب اولیه نامناسب روکش ها است. در صورتی که از نصب روکش های دندان خود ناراضی هستید می توانید با مراجعه به دندانپزشک این شکل را مرتفع کنید. تولید لمینت های پرسلن در علم دندانپزشکی با هدف ایجاد ظاهر و احساس طبیعی انجام گرفته است.

جدا شدن لمینت های پرسلن:  در برخی موارد این مشکل پیش می آید که لمینت ها از جای خودشان جدا شوند یا از بین بروند که در این موقعیت حتما باید لمینت دندان خود را تعویض نمایید. در صورتی که لمینت شما جدا بشود می توانید آن را نگه دارید پس از مراجعه به دندانپزشک در صورتی که لمینت آسیب ندیده باشد امکان دارد آن را مجددا بر روی دندان شما نصب کند. با این حال در اکثر موارد نیاز به ساخت لمینت جدید وجود دارد.

عفونت کانال ریشه ها: زمانی که باکتری ها به شکل طبیعی در دهان شما فعالیت کنند باعث عفونت در دندان ها می شوند. این عفونت پیشروی کرده و به پالپ دندان می رسد. این مشکل امکان دارد بر اثر پوسیدگی دندان ها و آسیب های مربوط به آن ایجاد شود. هنگامی که پالپ دندانی درگیر عفونت شود این امکان وجود دارد که باعث درد و ناراحتی زیادی شود. یکی از احتمالات دیگر امکان سرایت عفونت به بخش های دیگر دندان ها و دهان وجود دارد.

در صورتی که دندان های دارای لمینت دچار عفونت شوند برای درمان ریشه لازم است که لمینت پرسلن را بردارند پس از آن که عفونت کنترل و درمان شد یک روکش جدید بر روی دندان قرار دهند. در برخی موارد از تاج دندان برای درمان استفاده می شود.

عوامل باندینگ یا سیمان دندانپزشکی

 

با توجه به اینکه حساسیت به مواد دندانپزشکی بسیار کم اتفاق می افتد اما امکان دارد در برخی موارد استفاده از این مواد برای متصل کردن لمینت ها باعث واکنش تحریک و آلرژی در ناحیه لثه ها شوند که در این شرایط باید فورا به دندانپزشک مراجعه شود.

اندازه و رنگ اشتباه: در برخی موارد عامل تعویض لمینت دندان سایز، شکل و رنگ نامناسب روکش ها است. دندانپزشکان وظیفه دارند برای ایجاد یک ظاهر مطلوب در لمینت بیماران نهایت تلاش خود را کنند.

تعویض لمینت ها چگونه انجام می شود؟

تعویض لمینت دندان مانند درمان اولیه می باشد. در ابتدا دندانپزشک لمینت هایی را که آسیب دیده یا به مرور زمان قدیمی شده اند را با دقت زیادی بر می دارند. پس از این مرحله یک لایه بسیار نازک از مینای دندان را تراش می دهند تا بتوانند روکش را بهتر به دندان متصل کنند.

پس از چسباندن روکش ها دندانپزشک لمینت را از هر جهت مورد بررسی قرار می دهند تا مطمئن شوند که در وضعیت مطلوبی قرار دارند. لمینت های جدید باید با دقت هر چه بیشتر در جای خود قرار دهند.

اهمیت مراقبت از لمینت دندان پس از تعویض

مراقبت و نگهداری به شیوه صحیح از لمینت یک روزه دندان باعث طولانی شدن عمر روکش ها می شود این امر در سلامت دهان و دندان شما نیز بسیار تاثیر می گذارد. زمانی که لمینت ها را بر روی دندان نصب می کنند امکان دارد که دندان های زیرین در معرض خطر پوسیدگی قرار بگیرند. اگر لمینت ها باعث خراب شدن یا آسیب دیدن دندان های طبیعی شوند لازم است که لمینت ها را تعویض کنند.

برای اینکه عمر لمینت های پرسلن طولانی تر شود باید به سلامت لثه ها توجه زیادی کرد. در صورتی که تجمع پلاک و تارتار به وجود بیاید امکان ابتلا به بیماری لثه و عفونت لثه نیز وجود دارد. این بیماری بسیار دردناک است با تورم و خونریزی نیز همراه است. برای جلوگیری از این اتفاق باید بهداشت دهان و دندان مانند کشیدن نخ دندان به شکل منظم خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری لثه ها را کاهش می دهد. مسواک زدن منظم می تواند از عوارضی که باعث نیاز به تعویض لمینت ها است جلوگیری کند.

 

مراقبت از لمینت های دندان

رعایت بهداشت دهان دندان تنها یکی از مواردی است که باعث افزایش عمر روکش های دندانی می شود. افراد می توانند با رعایت نکاتی عمر این روکش ها را افزایش بدهند.

رعایت بهداشت دهان و دندان: لازم است افراد در روز حداقل یک بار از نخ دندان استفاده کنند و دو بار مسواک بزنند. رعایت بهداشت دهان و دندان علاوه بر طولانی کردن عمر لمینت ها باعث حفظ استحکام و سلامت دندان های طبیعی نیز می شوند.

استفاده از مسواک با موی نرم: مسواک هایی که دارای موی سفت و خشن هستند می توانند بیش از اندازه سایش ایجاد کنند. استفاده از این مسواک ها باعث سایش ، خراشیدگی و تغییر رنگ و لکه دار شدن لمینت ها می شود. افرادی که دندان های خود را لمینت کرده اند باید حتما از مسواک هایی با برس نرم استفاده کنند. مسواک های نرم به آرامی روکش ها را تمیز می کنند و از ایجاد خراشیدگی در سطح آن ها جلوگیری به عمل می آورند.

استفاده از خمیر دندان مناسب: خمیردندان های نامناسب می توانند عملکردی مانند مسواک های سفت داشته باشند. برخی از این خمیر دندان ها از قابلیت سایندگی برخوردار هستند و باعث می شوند که سطح لمینت ها آسیب دیده و خراش پیدا کنند.

گاز گرفتن و جویدن اجسام سخت: در صورتی که اجسام سخت نظیر ناخن های دست، مداد و خودکارها گاز بگیرید یا بجوید باعث شکستگی و ترک خوردن لمینت دندان ها خواهید شد.

مراجعه به پزشک: لازم است برای تمیز کردن و معاینه دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید. انجام جرم گیری و معاینات مربوط به دندان ها به صورت منظم باعث می شود که از صدمات زود هنگام دندان ها جلوگیری می کند.

آیا لمینت دندان ترمیم می شود

لمینت دندان برخلاف روکش های کامپوزیتی امکان ترمیم شدن ندارند اما قابل تعویض می باشند. اما باید به این نکته توجه داشت که در صورتی که لمینت ها را را به شکل مداوم و زود به زود تعویض کنید امکان آسیب دیدن دندان ها وجود دارد.

 بیشتر بخوانید: مشکلات بعد از استفاده از لمینت بی کیفیت

مواردی که قبل از انجام لمینت باید انجام شود؟

افراد باید پیش از آنکه برای لمینت کردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنند باید همه راه های ترمیمی دندان را مورد بررسی قرار دهند. در برخی موارد امکان دارد دندان ها کج شده باشند یا امکان نداشته باشند که از لمینت استفاده کنند. در این موقعیت با پیشنهاد متخصصان ارتودنسی افراد باید از بریس های ارتودنسی استفاده کنند تا بتوانند دندان های خود را همطراز و هماهنگ کنند.

در این روش دندان پزشک ها برای معاینه و آگاهی از سلامت دندان ها از اشعه ایکس استفاده می کنند تا وضعیت دندان ها را مورد ارزیابی قرار دهند. در این مرحله دندانپزشک مواردی را نظیر وجود علائم پوسیدگی، نیاز به عصب کشی و روت کانال، وجود بیماری های لثه و …..را مورد بررسی قرار می دهد.

در صورتی که هر کدام از موارد ذکر شده وجود داشته باشد افراد برای انجام لمینت دندان مناسب نیستند. در صورتی که موارد بالا وجود نداشته باشد دندانپزشک از دندان های فرد قالب می گیرد تا برای روکش کردن دندان ها اقدام کند. پس از تهیه قالب دندان ها توسط ارتودنتیست آن را به دندانسازی می فرستند تا روکش هایی متناسب با دندان افراد ساخته شوند.

پس از آماده سازی لمینت دندان و ارزیابی هماهنگی رنگ و اندازه آن توسط دندانپزشک انجام می گیرد تا اطمینان حاصل کند که همه چیز مناسب است دندانپزشک باید دندان های بیمار را تمیز کند تا از وجود هر نوع باکتری و عفونت در زیر لمینت ها جلوگیری شود. لمینت ها با استفاده از سیمان دندانپزشکی به دندان ها متصل می شوند برای اینکه این سیمان را هر چه سریعتر سفت کنند از اشعه ماوراء بنفش استفاده می کنند.

 

سوالات متداول

برای نصب لمینت دندان چه میزانی از مینای دندان تراشیده می شود؟

در حالت عادی ضخامت مینای دندان را 0.5 تا 0.7 میلی متر تراشیده می شود. این امر را به دلیل از بین بردن برآمدگی ها و هماهنگ کردن لمینت با دندان های دیگر انجام می گیرد. آیا لمینت دندانی دائمی است؟ با توجه به اینکه برای نصب لمینت مقداری از مینای دندان تراش می خورد لازم است که افراد دائما از لمینت استفاده کنند که در صورت بروز هر مشکلی برای لمینت دندانی می توانید آن را تعویض کنید.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

در حالت عادی لمینت دندان بین 5 تا 10 سال عمر کرده و دوام می آورد. لمینت های سرامیکی در مقایسه با لمینت های کامپوزیتی از طول عمر بیشتری برخوردار هستند. پس از گذشت مدت زمان معمول لازم است که لمینت ها تعویض یا ترمیم شوند. افرادی که نکات بهداشتی مربوط به دهان و دندان را رعایت می کنند می توانند عمر لمینت ها را تا 15 سال نیز افزایش دهند.

آیا لمینت ها به دندان آسیب می رسانند؟

در پاسخ باید بگوییم هیچ کدام از انواع لمینت باعث صدمه دیدن دندان ها نمی شود و به مینای دندان آسیبی وارد نمی کنند. در صورتی که افراد لمینت های بدون تراش را انتخاب کنند احتمال صدمه دیدن دندان ها بسیار پایین است. برای اینکه فرایند لمینت سازی برای دندان به خوبی پیش برود لازم است که به یک متخصص زیبایی دندانپزشکی حرفه ای و با تجربه مراجعه کنید.

چه زمانی نیاز به تعویض لمینت دندان است؟

در صورتی که دندان ها دچار پوسیدگی، عفونت در کانال ریشه شده باشند یا لمینت ترک خورده باشد و تغییر رنگ بدهد، ایجاد لکه ها بر روی روکش ها باعث می شود که افراد نیاز به تعویض لمینت های دندان داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه