لزوم توجه به ظرفیت‌های طب سنتی ایرانی برای جذب گردشگر سلامت

سنتی

معاون بین‌الملل دفتر طب ایرانی و مکمل گفت: طب سنتی ایرانی به‌عنوان میراث ارزشمند کشورمان ظرفیت‌های فراوانی در حوزه گردشگری و روابط بین‌الملل دارد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری اول دنت ، آرمان زرگران؛ معاون بین‌الملل دفتر طب ایرانی و مکمل با بیان اینکه “طب سنتی ایرانی به‌عنوان میراث ارزشمند کشورمان پتانسیل‌های فراوانی در حوزه گردشگری و روابط بین‌الملل دارد”، اظهار کرد: طب سنتی یکی از موضوعاتی است که در سطوح مختلف، در کشور‌های دنیا به‌شکل جدی به آن توجه می‌شود چرا که از منظر اسناد بین‌المللی، مانند اسناد سازمان جهانی بهداشت بسیار مورد توجه است و در یونسکو نیز کرسی دارد.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت برای طب‌های سنتی و مکمل استراتژی دارد که سند آن در زمان حاضر برای سال‌های 2014 تا 2023 است بنابراین طب‌ سنتی مدل پذیرفته‌شده بین‌المللی به‌شمار می‌آید و پتانسیل‌های فراوانی در حوزه درمان دارد که می‌تواند مورد توجه کشور‌ها از منظر‌های مختلف درمانی، اقتصادی، پیشگیری و… باشد.

زرگران ادامه داد: یکی از منظر‌های مهم طب سنتی؛ بحث گردشگری سلامت است و یک رقابت بسیار جدی و مهم نیز در عرصه بین‌الملل برای استفاده از این ظرفیت وجود دارد؛ برای مثال در کشور هند سال گذشته میلادی موفق شدند با یک سرمایه‌گذاری 250 میلیون دلاری؛ اولین مرکز جهانی سازمان جهانی بهداشت برای طب‌های سنتی را در کشور خودشان کلنگ‌زنی‌ کنند و بدین منظور مراسم بزرگ و باشکوهی با حضور مقامات بسیاری از کشور‌ها گرفتند. در همین مراسم با دستور نخست وزیر هند صدور ویزای آیوش که در واقع ویزای طب سنتی وزارتخانه هند است؛ برای تسهیل گردشگری سلامت در طب سنتی صادر شد.

مشاور بین‌الملل دفتر طب ایرانی و مکمل با اشاره به اینکه ایران از جمله معدود کشور‌های صاحب طب سنتی در دنیاست، تصریح کرد: این بدان معناست که ما طب سنتی بومی خودمان را داریم که نامش طب ایرانی است و یک پتانسیل بسیار مهم برای ما در عرصه بین‌الملل و در حوزه‌های مختلف آموزش، اقتصاد، ارزآوری، دیپلماسی علمی و گردشگری سلامت به‌شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: در این زمینه تعاملات بسیار خوبی در سطح بین‌الملل داریم چراکه صاحب طب سنتی هستیم و سازمان جهانی بهداشت هم مراودات بسیار خوبی با ما دارد و چون طب ایرانی، طب بومی کشور ماست؛ ارزش افزوده جدی و بیشتری را برای ما ایجاد می‌کند که در سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت بازار طب سنتی را از آن خود کنیم.

زرگران خاطرنشان کرد: جذابیتی که طب ایرانی به‌عنوان یکی از پیشروترین مدل‌های طب سنتی در دنیا ایجاد می‌کند؛ یک فرصت استثنایی را فراهم می‌کند اما نیازمند آن است که زیرساخت‌های آن را تقویم کنیم و سرمایه‌گذاری در این قسمت می‌تواند برکات زیادی را برای کشورمان داشته باشد.

 

منبع :تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه