قیمت ارتودنسی سرامیکی | ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی

ارتودنسی سرامیکی چیست؟ ارتودنسی سرامیکی یکی از درمان های ارتودنسی دندان است که به علت کمتر دیده شدن ابزار ارتودنسی در دهان، بسیار پرطرفدار است. ارتودنسی سرامیکی و شفاف یا همرنگ دندان سهم قابل‌ توجهی در علاقمند شدن بزرگسالان به ارتودنسی داشته است.

در ارتودنسی سرامیکی براکت ها از جنس سرامیک (به رنگ چینی) یا کریستال (بی رنگ) هستند. مزیت عمده این مدل براکت ها، دید کم آنها در درمان ارتودنسی می باشد. اگر رنگ دندان بسیار روشن باشد، براکت‌های شفاف‌تر معمولاً ظاهر بهتری ایجاد می‌کند. حال آن که براکت‌های همرنگ دندان برای دندان‌های با رنگ معمول تا تیره گزینه بهتری است.

 

 

ارتودنسی سرامیکی

 

فهرست عناوین

ارتودنسی سرامیکی

سیم کشی دندان “دهان فلزی” یا “ریل راه آهن” عباراتی بودند که عموماً برای توصیف افراد دارای براکت های فلزی در گذشته به کار برده می‌شد؛ چرا که حلقه‌های فلزی اطراف تمام دندان‌ها، از جمله دندان‌های قدامی، گذاشته می‌شد.

بنابراین طبیعیست که وقتی نام ارتودنسی را می­شنوید، ناخودآگاه تصویر ارتودنسی فلزی در ذهن­تان نقش می­بندد. ارتودنسی فلزی به دلیل اینکه به راحتی به چشم می­آید، برای بسیاری افراد مانند جوانان و کسانی که شغل­های خاصی دارند، گزینه چندان مناسبی نیست. اما ارتودنسی سرامیکی این مشکل ارتودنسی فلزی را ندارد (مطمئنا ظاهر ناخوشایند را نیز در لیست معایب ارتودنسی سرامیکی نخواهید یافت). براکت­های سرامیکی با وجود عملکرد مشابه با ارتودنسی فلزی، همرنگ دندان­ها بوده و از سرامیک ساخته شده­ اند.

قیمت ارتودنسی سرامیکی و حداقل هزینه ارتودنسی نیز مانند سایر مدل­های این درمان از جمله ارتودنسی فلزی، به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه آنها را بررسی می­کنیم. توجه داشته باشید که علاوه بر این عوامل عمومی، کلینیک و پزشکی که به آن مراجعه می­کنید نیز در تعیین قیمت ارتودنسی سرامیکی تاثیرگذار خواهند بود.

 

کاربرد ارتودنسی سرامیکی در انواع ناهنجاری ها

می توان از این براکت ها در انواع مشکلات ارتودنسی استفاده نمود ولی درمان با این براکت ها در مواردی که شدت مشکل زیاد باشد توصیه نمی شود، همچنین در مواردی که درمان های جراحی نیز در کنار ارتودنسی تجویز می گردد، استفاده از آنها توصیه نمی شود.

 

مدت زمان درمان با ارتودنسی سرامیکی

مدت زمان درمان با ارتودنسی سرامیکی کمی بیشتر از ارتودنسی ثابت با براکت فلزیست.

 

شکل درمان با این براکت ها افزایش اصطکاک در طی درمان ارتودنسی است که باعث افزایش طول درمان می گردد.

معمولا درمان با این براکت ها ۱۵ تا ۲۰ درصد به طول درمان اضافه می کند.

 

مراقبت از ارتودنسی بی رنگ یا همرنگ دندان

ارتودنسی سرامیکی به دلیل ظاهر زیباتر و به چشم نیامدن انتخابی فوق العاده هستند؛ با این حال نکات زیر باید مد نظر قرار گیرد:

  • بریس‌های شفاف در مقایسه با بریس‌های فلزی شکننده‌تراند؛ به همین دلیل باید از خوردن مواد غذایی سخت یا چسبناک اجتناب شود و فعالیت‌هایی که در آنها احتمال ضربه دیدن دندان‌ها باشد، انجام نشود.
  • البته مشکل شکنندگی این بریس‌ها با ابداع براکت‌های بهتر و محکم‌تر در سال‌های اخیر کاهش یافته است.
  • سرامیک با سیم اصطکاک بیشتری دارد ؛ این سایش بیشتر روند درمان را به دلیل آهسته کردن حرکت دندان طولانی‌تر می‌سازد. بعضی بریس‌های شفاف با شیارهای فلزی فرو رفته در سرامیک ساخته می‌شود تا این مشکل کمتر شود. اثر بالینی واقعی این سایش یا وجود شیار فلزی جای بحث دارد و ممکن است عامل مهمی در تعیین زمان درمان ارتودنسی نباشد.
  • چنانچه دندان هنگام جویدن با براکت در تماس باشد، سرامیک مینای دندان را به تدریج از بین خواهد برد، بنابراین توصیه می‌شود روی دندان‌های پایین از بریس‌های سرامیکی استفاده نشود؛ استفاده از بریس سرامیکی برای دندان‌های بالا و بریس فلزی برای دندان‌های پایین احتمال ساییدگی مینای دندان را کاهش می‌دهد، بدون آن که اثر زیبایی این بریس‌ها تحت الشعاع قرار بگیرد، چون دندان‌های پایین اکثر افراد هنگام لبخند زدن مشخص نمی‌شود.

 

ارتودنسی بی رنگ یا کریستالی (شفاف)

 

عوامل موثر در قیمت ارتودنسی سرامیکی

قیمت ارتودنسی سرامیکی از سوالات رایج افرادی است که قصد رفع ناهنجاری ­های دندان­ های خود را دارند. دلیل این امر محبوبیت ارتودنسی سرامیکی به دلیل مزایای آن در مقایسه با ارتودنسی فلزی است. چیزی که سوالاتی مانند قیمت ارتودنسی سرامیکی، حداقل هزینه ارتودنسی، هزینه تقریبی ارتودنسی، هزینه ارتودنسی دندان کودکان و… را پر تکرار می­کند، ارتودنسی سرامیکی نامرئی است که ظاهر طبیعی­‌تر و زیباتری را برای دندان­های بیمار به ارمغان می­ آورد.

 

۱. هزینه ارتودنسی سرامیکی و جنس آن

قیمت ارتودنسی سرامیکی و حداقل هزینه ارتودنسی با این براکت­ها به دلیل جنس موادی که در ساخت آنها به­کار می­رود، بالاتر است. این مسئله برای هزینه ارتودنسی دندان کودکان و هزینه ارتودنسی دندان نیش و به­طور کلی یک دندان خاص نیز صادق است. براکت­های ارتودنسی سرامیکی از موادی ساخته می­شوند که شفاف و بدون رنگ به نظر می­رسند، و ظاهر طبیعی دهان و دندان را (برخلاف ارتودنسی فلزی) چندان تحت تاثیر قرار نخواهند داد. البته این براکت­ها هم از جنس سرامیک موجود هستند و هم از جنس پلاستیک یا پرسلین.

در مقابل، در ساخت براکت­های ارتودنسی فلزی از فولاد یا استیل ضد زنگ استفاده می­شود. در نتیجه، هزینه آن نسبت به قیمت ارتودنسی سرامیکی اقتصادی­تر است. در نتیجه، به دلیل تفاوت مواد به­کار رفته در ساخت براکت­های سرامیکی، هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی بیشنر است.

 

۲. حداقل هزینه ارتودنسی با توجه به رنگ براکت­ها

جالب است بدانید که براکت­های ارتودنسی سرامیکی به رنگ روشن، همرنگ دندان‌­ها و یا کاملا نامرئی موجود هستند. احتمال اینکه این براکت­ها شبیه رنگ دندا‌‌‌ن‌­های فرد باشد، بسیار زیاد است. افرادی که دندان­های روشن­تری دارند، براکت­های شیشه­ای را انتخاب می­کنند و افرادی که جنس دندان­هایشان کمی تیره­تر هست، از براکت­های رنگی اما هم­رنگ با دندان­های خود استفاده می­کنند. همین موضوع نیز به­ طور مستقیم بر روی هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی، قیمت ارتودنسی سرامیکی و هزینه تقریبی ارتودنسی تاثیر خواهد گذاشت.

 

مزیت براکت سرامیکی

 

۳. قیمت ارتودنسی سرامیکی با توجه به نامرئی بودن آن

پیش­تر اشاره کردیم که ارتودنسی سرامیکی جایگزین نامحسوس­تر ارتودنسی فلزی است. در صورت تمایل به استفاده از براکت­های نامرئی و کاملا شفاف، حداقل هزینه ارتودنسی سرامیکی بیشتر خواهد شد. همین مزیت مهم که به چشم آمدن براکت­ها توسط اطرافیان را به حداقل می­رساند، هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی را به­طور نسبی افزایش می­‌دهد.

 

۴. قیمت ارتودنسی سرامیکی و شدت مشکل

شدت مشکل فرد مراجعه کننده نه تنها بر حداقل هزینه ارتودنسی سرامیکی تاثیر می­گذارد، بلکه بر هزینه ارتودنسی دندان کودکان، هزینه ارتودنسی دندان نیش و هزینه معمول ارتودنسی نیز تاثیر دارد. هر چه میزان مشکل کمتر بوده و مدت زمان استفاده از بریس­ها کوتاه­تر باشد، قیمت ارتودنسی سرامیکی و هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی نیز کاهش خواهد یافت.

 

معایب ارتودنسی سرامیکی

 

معایب ارتودنسی سرامیکی چیست؟

اکنون که با عوامل تاثیرگذار بر قیمت ارتودنسی سرامیکی آشنا شدید، بد نیست از معایب ارتودنسی سرامیکی نیز اطلاع داشته باشید تا بتوانید تصمیم همه­ جانبه­ تری بگیرید.

  1. مقاومت نه چندان بالا یکی از مهم­ترین معایب ارتودنسی سرامیکی است. براکت­های ارتودنسی سرامیکی به دلیل جنس خود، از براکت­های ارتودنسی فلزی شکننده­ تر بوده و در برابر ضربه تحمل کمتری دارند.
  2. یکی دیگر از معایب ارتودنسی سرامیکی اندازه آن است. اندازه آنها نسبت به نوع فلزی بزرگ­تر، و همچنین کمی تیزتر و زبرتر است. این مسئله میتواند باعث آزار فرد شود، اما بعد از چند روز به آن عادت کرده و دیگر آن را حس نخواهد کرد.
  3. افزایش طول دوره درمان با این نوع براکت­ها نیز یکی دیگر از معایب ارتودنسی سرامیکی است (برای مثال در مقایسه با مدل فلزی). دلیل این امر آن است که پزشک برای کاهش ریسک شکستن براکت­های سرامیکی در طول درمان، نیروی کمتری روی آن­ها اعمال می­کند.
  4. به دلیل اینکه جنس براکت­های سرامیکی از مینای دندان محکم­تر است، برخورد و تماس دندان­ها با آن ممکن است باعث ساییدگی آن­ها شود. این مسئله را نیز می­توان یکی دیگر از معایب ارتودنسی سرامیکی دانست.
  5. برای زیبایی بیشتر و حفظ ظاهر طبیعی دندان­ها، در ارتودنسی سرامیکی از کش­های سفید یا شفاف استفاده می­شود. توجه داشته باشید که این کش­ها به مرور زمان تغییر رنگ می­دهند. اما اگر زیاد چای، قهوه، یا دخانیات مصرف نکنید، تغییر رنگ با سرعت کمتری اتفاق خواهد افتاد. البته این کش­ها نیز هر ماه توسط ارتودنتیست تعویض می­شوند. اگر اهمیت بالایی به ظاهر دندان­های خود بدهید، این تغییر رنگ را نیز می­توان از معایب ارتودنسی سرامیکی در نظر گرفت.
  6. یکی دیگر از معایب ارتودنسی سرامیکی این است که برداشتن آنها از روی دندان نسبت به ارتودنسی فلزی مشکل­تر است و زحمت بیشتری دارد. زیرا جنس براکت­های سرامیکی به بافت مینای دندان نزدیک­تر است و در نتیجه قدرت اتصال محکم­تری دارند. همین مسئله نیز قیمت ارتودنسی سرامیکی را نسبت به هزینه معمول ارتودنسی بیشتر می­کند. زیرا در این روش درمان، متخصص ارتودنسی برای جدا کردن براکت­ها از دندان­های بیمار زحمت بیشتری می­کشد و جلسات بیشتری را باید صرف انجام بدون نقص این کار کند.

 

هزینه ارتودنسی سرامیکی همرنگ دندان

 

مزایای ارتودنسی سرامیکی

درخواست روزافزون برای داشتن لبخندی زیباتر و پیشرفت‌های اخیر در زمینه بریس‌های زیبایی بزرگسالان بیشتری را به درمان ارتودنسی علاقمند ساخته است که پیش از این بی‌سابقه بوده است.

اکثر افرادی که در گذشته از به چشم خوردن فلز در دهان خود ناراحت بودند و تمایلی به ارتودنسی نداشتند، امروزه با آسودگی خاطر به استقبال ارتودنسی سرامیکی می‌روند.

البته ارتودنسی نامرئی نیز راه‌ حل جایگزین دیگری محسوب می‌شود.

در هر حال ارتودنسی نامرئی محدودیت‌هایی دارد که ارتودنسی سرامیکی را گزینه مناسبتری برای بعضی بیماران می‌سازد.

براکتهای شفاف جایگزینی فوق العاده برای براکت های فلزی هستند که به کمک آنها می‌توان بدون جلب توجه اطرافیان به لبخندی رویایی دست یافت.

چنانچه پس از اتمام درمان با ارتودنسی سرامیکی به خوبی از دندان‌ها مراقبت شود، لبخندی زیبا و جذاب تا سال‌ها بر لب نقش خواهد بست.

افرادی که دچار فاصله بین دندانهای خود و اوربایت و… هستند می توانند از براکت های شفاف استفاده کنند.

اکثر بزرگسالان ارتودنسی سرامیکی را به دلیل زیبایی ظاهری‌شان به ارتودنسی با براکت های فلزی ترجیح می‌دهند.

ارتودنسی سرامیکی در درجات مختلف شفافیت ارائه می‌شود؛ بنابراین می‌توان براکت سرامیکی همرنگ دندان یا یک بریس شفاف را انتخاب کرد.

فرایند نصب براکت ها برای هر ردیف دندان یک ساعت بطول می‌انجامد.

 

تفاوت براکت های سرامیکی با کریستالی

براکت های سرامیکی از جنس چینی بوده و به رنگ سفید هستند ولی براکت های کریستالی نور را از خود عبور می دهند و رنگ دندان زیر خود را نشان می دهند.

در اصل براکت های سرامیکی سفید رنگ هستند ولی براکت های کریستالی بی رنگ (شفاف) می باشند.

 

آیا آنچه به عنوان ارتودنسی نامرئی شناخته می شود این نوع براکت ها هستند؟

ارتودنسی نامرئی به ۳ نوع از انواع ارتودنسی گفته می شود. ارتودنسی سرامیکی، یکی از انواع ارتودنسی نامرئیست.

۱- استفاده از براکت های سرامیکی در درمان

۲- ارتودنسی با استفاده از براکت های پشت دندان ها ( ارتودنسی لینگوال )

۳- استفاده از براکت های شفاف که به اصطلاح نوعی ارتودنسی نامرئی محسوب می شود.

 

استفاده از سیم سفید همراه براکت سرامیکی

اگر چه سیم های سفید در سایزهای مختلف وجود دارند ولی شرکت هایی که تمام این سایزها را داشته باشند، بسیار محدود هستند ولی امکان گذاشتن سیم سفید در اکثر طول درمان برای بیماران وجود دارد.

مشکل سیم های سفید این است که این سیم ها دارای روکش سفید هستند که بعد از مدتی خورده می شود و تکه های سیاه سیم از زیر آنها دیده می شود. با این وجود، ارتودنسی سفید رنگ متقاضیان خود را همواره دارد.

 

قیمت ارتودنسی سرامیکی

 

در پایان لازمست بگوییم که براکت های سرامیکی و رنگ دندان قیمت بسیار متفاوتی دارند که بر اساس کشور سازنده و کمپانی سازنده متفاوت است. از آنجایی که استفاده از براکت های سرامیکی ارزان قیمت باعث ایجاد مشکلات عمده در طول درمان ارتودنسی می شود در مطب دکتر سعید قریشی از بهترین مدل براکت سرامیکی (براکت ice مربوط به کمپانی Ormco) استفاده می شود.

ارتودنسی سرامیکی شبیه به بریس‌های فلزی هستند، به جز این که براکت از مواد همرنگ دندان یا مواد شفاف ساخته می‌شود تا از دندان تشخیص داده نشود و نامرئی باشد.

ارتودنسی سرامیکی چندان توجه اطرافیان را جلب نمی‌کنند، اما هزینه ارتودنسی سرامیکی نسبت به دیگر انواع ارتودنسی ثابت بیشتر است.

 

منبع : دکتر قریشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه