قطره دندان درد: نحوه استفاده برای کودکان و بزرگسالان

قطره

آیا شما هم از دندان درد رنج می‌برید و می‌خواهید یک درمان فوری برای آن پیدا کنید؟ شاید شما هم با قطره‌های دندان درد مواجه شده و به دنبال یک توصیه مناسب در مورد نحوه مصرف آن هستید. برای مصرف کننده یک دارو بسیار مهم است که دارو را به طور کامل بشناسد و نحوه مصرف آن را بداند تا به عوارض احتمالی نامطلوب دچار نشود، به ویژه در مورد داروهای نیازمند به تجویز پزشک که راهکار منطقی و عاقلانه آن است که دقیقاً مطابق با تجویز پزشک مصرف شود.

علل شایع دندان درد


شاید برای شما هم سوال باشد که علت درد دندان‌هایتان چیست؟ اگر دچار دندان درد شده‌اید، علت آن می‌تواند برخی مشکلات دهان و دندان‌ مانند پوسیدگی، بیماری‌های لثه، دندان قروچه، سندروم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) و یا حتی مشکلات غیر دهانی مانند عفونت سینوس‌ها یا استرس باشد.

حساسیت دندان‌ها

برخی از انواع دندان درد هنگامی اتفاق می‌افتد که از محصولات مراقبت از دهان و دندان مانند مواد سفید کننده بر پایه پراکسید استفاده می‌کنید و این مواد به داخل دندان‌ها نفوذ کرده و باعث بروز حساسیت می‌شوند.

دندان قروچه

اگر دندان درد شما بدون هیچ نشانه‌ای از پوسیدگی دندان‌ها یا بیماری‌های لثه باشد، احتمالاً شما دچار دندان قروچه هستید. دندان قروچه یا بروکسیم یک اصطلاح فنی است که برای ساییده شدن دندان‌ها بر روی یکدیگر به کار می‌رود. این عارضه یکی از علل شایع دندان درد است که میلیون‌ها نفر در هر سن و سالی از آن رنج می‌برند. اگر شما هم دچار دندان درد و سایر عوامل دندان قروچه هستید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. چرا که اگر این عارضه به موقع درمان نشود، ساییدگی مزمن دندان‌ها می‌تواند به تاج دندان‌ها و پرکردگی‌های قبلی آسیب بزند، مینای دندان را از بین ببرد و خطر عفونت یا پوسیدگی دندان‌ها را تا حد زیادی افزایش دهد. مهم‌ترین علل دندان قروچه که باعث بروز درد دندان‌ها می‌شود شامل کجی دندان‌ها، نامتقارن بودن فک‌ها و استرس یا اضطراب می‌باشد. اگر دندان قروچه به خاطر نامرتب بودن دندان‌ها باشد، صاف کردن دندان‌ها به کمک روش‌های ارتوندسی می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند. اما اگر دندان قروچه به علت استرس مزمن باشد، ممکن است استفاده از فنون مدیریت استرس در برطرف کردن درد دندان‌ها مؤثر واقع شود. همچنین ممکن است دندانپزشک استفاده از یک محافظ دهانی را به شما توصیه کند که شب‌ها در هنگام خواب از آن استفاده کنید تا از دندان درد ناشی از دندان قروچه جلوگیری کند.

اختلال در عملکرد مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

اگر فشار استرس در شما به حدی برسد که مرتباً فک و دندان‌های خود را به هم فشار دهید، ممکن است دچار دندان درد ناشی از اختلال در عملکرد مفصل گیجگاهی فکی شوید. مفصل گیجگاهی فکی محل اتصال فک پایینی به استخوان جمجمه است و وظیفه آن ایجاد امکان غذا خوردن و صحبت کردن برای فرد است. فشار دادن فک و دندان‌ها باعث وارد آمدن تنش شدید بر روی عضلات فک می‌شود که در نتیجه آن، مشکل دندان درد ایجاد می‌گردد. اگر درد دندان‌های شما به علت عارضه سندروم (TMJ) باشد، احتمالاً دندانپزشک یک آتل دهانی مخصوص (TMJ) برای شما تجویز می‌کند که باید آن را بر روی فک پایینی قرار دهید. اما در مواردی که مشکل چندان جدی نباشد، استفاده از کمپرس گرم بر روی فک، خوردن غذاهای نرم و انجام اقداماتی برای کاهش استرس می‌تواند به رفع دندان درد کمک کند.

آسیب‌دیدگی دندان‌ها

دندان درد می‌تواند ناشی از ترک‌خردگی یا شکستگی دندان‌ها باشد. در صورتی که علت دندان درد شما همین مورد است، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. شکستگی دندان خود می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

پوسیدگی دندان‌ها

پوسیدگی یکی از شایع‌ترین علل درد دندان‌ها است. پوسیدگی دندان هنگامی اتفاق می‌افتد که اسیدهای حاصل از پلاک‌های باکتریایی به داخل مینای دندان نفوذ می‌کند و باعث از بین رفتن بخشی از مواد معدنی موجود در مینای دندان می‌شود. اگر این شرایط پیشرفت کند نهایتاً درد در لایه داخلی دندان‌ها یا همان مغز دندان را به دنبال خواهد داشت.

اگر دچار درد شدید دندان شدید، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. درد دندان شما می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر باشد که اگر آن را نادیده بگیرید می‌تواند منجر به بروز علائم شدیدتری شود. بنابراین همین امروز برای مراجعه به دندانپزشک متخصص اقدام کنید تا از شر دندان درد خلاص شوید.

قطره دندان درد چیست؟


قطره دندان درد چیست

قطره‌های دندان درد یک نوع داروهای دهانی هستند که برای تسکین درد دندان‌ها استفاده می‌شوند. این داروها معمولاً به مدت دو سال قابل مصرف هستند و بدون نیاز به نسخه پزشک می‌توان آن را از داروخانه‌ها تهیه کرد.

ترکیبات فعال موجود در اغلب قطره‌های دندان درد شامل اتانول، فنول و بنزوکائین می‌باشند. قبل از خرید این قطره‌ها، برچسب روی آن را با دقت بخوانید و از توصیه‌های پزشکی در مورد نحوه مصرف آن اطلاع حاصل کنید. مصرف نامناسب این محصولات می‌تواند ضررهایی به دنبال داشته باشد. در صورتی که پس از مصرف این قطره علائم شما همچنان ادامه پیدا کرد، با پزشک خود مشورت کنید.

بنزوکائین چیست؟


بنزوکائین یک بی‌حس کننده موضعی استری است که به منظور تسکین کوتاه مدت درد دندان‌ها، سوزش دهانی، سوزش گلو و زخم‌های دهانی استفاده می‌شود. از آنجا که این قطره‌ها یک نوع بی‌حسی موضعی هستند، اثر خود را از طریق بی‌حس کردن ناحیه دردناک به جا می‌گذارد.

بنابر توصیه پزشکان از این قطره‌ها برای کودکان زیر 2 سال نباید استفاده کرد، زیرا خطر بروز عوارض جانبی شدید در آن‌ها وجود دارد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در این مورد می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید.

نحوه مصرف قطره برای تسکین دندان درد شدید چگونه است؟


نحوه مصرف قطره برای تسکین دندان درد شدید

برچسب روی محصول را همیشه بخوانید و تمامی دستورات درج شده روی بسته‌بندی را رعایت کنید. در صورتی که این دارو توسط پزشک برای شما تجویز شده است، مطابق با دستور پزشک عمل کنید و اگر در مورد اطلاعات درج شده مطمئن نیستید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید. سعی کنید بیش از 4 مرتبه در روز از این دارو استفاده نکنید، مگر آنکه دستور پزشک چیز دیگری باشد. اجازه دهید که دارو در ناحیه دردناک حداقل یک دقیقه بماند و سپس بیرون بریزید یا دهان را بشویید. از مصرف مقدار زیاد این دارو یا به تعداد دفعات بیشتر از دستور پزشک خودداری کنید زیرا خطر بروز یا تشدید عوارض جانبی جدی وجود دارد. از وارد شدن این قطره به چشم‌ها نیز اکیداً جلوگیری کنید.

در صورتی که بعد از مصرف دارو، دندان درد شما شدیدتر شد یا دچار سردرد، تب، خارش، ورم، بی‌حسی یا استفراغ شدید، مصرف دارو را قطع کنید و با پزشک تماس بگیرید. ممکن است شما یک مشکل جدی در سلامت خود داشته باشید که نیاز به درمان‌های دیگری دارد. همچنین در صورتی که علائم شما ادامه پیدا کرد یا تشدید شد، بلافاصله با پزشک یا دستیار پزشکی تماس بگیرید.

در زمان مصرف قطره‌های دندان درد از چه کارهایی باید خودداری کرد؟


تا یک ساعت بعد از مصرف قطره‌های دندان درد بر روی لثه‌ها یا داخل دهانتان، از خوردن هر گونه ماده غذایی خودداری کنید.

قطره‌های دندان درد حاوی بنزوکائین فقط برای استفاده در خارج بدن یا در داخل دهان کاربرد دارند. بنابراین از بلعیدن آن به شکل مایع، ژل یا پماد هنگامی که آن را روی لثه‌ها یا داخل دهان استفاده می‌کنید، خودداری کنید. البته بعضی از مواد موضعی حاوی بنزوکائین مانند اسپری گلو یا قرص‌های خوراکی را می‌توان در زمان مصرف به آرامی بلعید.

از مصرف سایر داروها در قسمتی که آن را با قطره‌های دندان درد حاوی بنزوکائین درمان می‌کنید، خودداری کنید، مگر آنکه پزشک شما دستور دیگری در این باره داده باشد. به علاوه همیشه به خاطر داشته باشید که اگر علائم شما بعد از مصرف دارو همچنان ادامه پیدا کرد یا بدتر شد حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

در صورت مصرف بیش از حد قطره دندان درد بنزوکائین چه اتفاقی می‌افتد؟


اوردوز هنگامی اتفاق می‌افتد که یک دوز از یک داروی معین به مقدار بیشتر از حد تجویز شده مصرف شود. اوردوز در هر شرایطی که رخ دهد حتماً نیاز به مراقبت کلینیکی دارد. هر دارویی که در حد اوردوز مصرف شود، حتماً عوارض و پیامدهای نامطلوبی برای یک یا چند اندام بدن دارد. در اغلب موارد دارو از طریق کلیه‌ها دفع شده یا در کبد تجزیه می‌شود. در شرایطی که یک دارو به اندازه معمول مصرف شود، این فرایند بدون هیچ اشکالی انجام می‌گیرد. اما اگر یک دارو در حد اوردوز مصرف شود، بدن نمی‌تواند آن را به درستی استفاده کرده یا دفع نماید و در نتیجه، عوارض ناشی از اوردوز در بیمار بروز پیدا می‌کند.

در صورت مصرف بیش از حد این دارو بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. اگر قطره‌های دندان درد حاوی بنزوکائین به مقدار بیش از حد مجاز بلعیده شوند، باعث آسیب رسیدن به بدن خواهند شد. علائم اوردوز این دارو شامل آبی رنگ شدن پوست یا لب‌ها و مشکل در تنفس است.

نگهداری صحیح قطره‌های دندان درد


قطره‌های دندان درد حاوی بنزوکائین را در دمای اتاق (بین 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد) نگهداری کنید. برای افزایش ماندگاری طعم این قطره‌ها می‌توان آن‌ها را در یخچال نگهداری کرد. از قرار دادن قطره در فریزر خودداری کنید. قطره مصرف نشده را بعد از 14 روز باید دور بریزید. قطره را از گرما، ضربه و نور شدید دور نگه دارید. همچنین قطره‌های دندان درد را باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

عوارض ناشی از مصرف بیش از حد بنزوکائین می‌تواند شامل بی‌قراری، خمیازه کشیدن، بی‌حالی و استفراغ باشد. اگر این دارو را بیش از حد تجویز شده مصرف کردید، با پزشک تماس بگیرید.

رعایت احتیاط در زمان مصرف این دارو بسیار ضروری است. به منظور جلوگیری از اوردوز و سایر مشکلات احتمالی، دستورات پزشک را به دقت رعایت کنید. اگر عوارض یا علائمی در شما ظاهر شد، دوز بعدی این دارو را مصرف نکنید و بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

 

منبع : daniel-rouge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه