اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

قارچ دهان

 نحوه مبارزه با کاندیدیازیس یا قارچ دهان

قارچ دهان یکی از شایع‌ترین عفونت‌های دهان هستند. اگر از آنها رنج می برید نباید خیلی نگران باشید، اما مهم است که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا تشخیص و درمان شوید. همچنین از آسیب هایی که می توانند به بدن شما وارد کنند جلوگیری کنید. در کلینیک دندانپزشکی مناسب به سلامت دندان شما در تمام سطوح رسیدگی می کنند. قارچ دهان یا کاندیدیازیس دهان یکی از شایع‌ترین عفونت‌های قارچی است. متخصصان ما هر آنچه را که باید در مورد این آسیب شناسی های دهان بدانید را به شما می گویند.

قارچ دهان

قارچ دهان چیست؟

وجود قارچ دهان به دلیل مسائل متعددی است. اینها میکروارگانیسم های کوچکی هستند که به طور منظم در غشاهای مخاطی دهان ما زندگی می‌کنند. مشکل زمانی است که آنها خارج از کنترل رشد می‌کنند و شروع به ایجاد کلونی در حفره دهان می‌کنند. در این مواقع با عفونت‌های قارچی مواجه هستیم که درمان سریع آن مهم است.

به عنوان یک قاعده کلی، قارچ‌های دهان معمولاً غشاهای مخاطی دهان مانند کام، زبان یا صورت داخلی گونه‌ها و غیره را اشغال می‌کنند. قارچ دهان یا کاندیدیازیس دهان یکی از شایع‌ترین عفونت‌های دهان است. این مشکل به دلیل وجود بیش از حد قارچ کاندیدا آلبیکنس ظاهر می‌شود.

قبل از هر گونه تغییر در ساختار دهان خود، مانند ظاهر شدن لکه‌های سفید در دهان یا ظاهر شدن پلاک، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. درمان بیماری در اسرع وقت به ما امکان می‌دهد از آسیب بیشتر جلوگیری کنیم. تا سلامت دهان و دندان شما را به خطر نیفتد.

هزینه درمان های دندانپزشکی در ابتدای سال ۱۴۰۲
ادامه مطلب

علائم اصلی قارچ دهان

به طور کلی، زمانی که عفونت قارچی شروع به رشد می‌کند، به احتمال زیاد هیچ علامتی را متوجه نخواهید شد. در واقع، قارچ‌های دهان معمولاً پس از چند هفته از شروع بیماری ظاهر می‌شوند. با این حال، اگر هر یک از علائمی را که در زیر به آنها توضیح می‌دهیم احساس کردید. ضروری است که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. هدف اولویت ما توقف عفونت و بهبود آن است.

 1. ظهور لکه‌های سفید روی مخاط دهان.
 2. پلاک‌های سفید رنگی که معمولاً روی لثه، کام، گونه‌ها یا زبان ایجاد می‌شوند.
 3. ناراحتی در نواحی نرم دهان.
 4. سوزش و درد شدید معمولاً در جایی که لکه‌ها ظاهر می‌شوند احساس می‌شود.
 5. آسیب به لثه، مانند خونریزی یا التهاب.
 6. شکاف یا ترک در نواحی نرم دهان.
 7. هالیتوزیس
 8. ناراحتی هنگام صحبت کردن یا بلعیدن.

علل ایجاد قارچ در دهان

قارچ‌ دهان مکان بسیار خوبی برای تکثیر پیدا می‌کند. این میکروارگانیسم‌ها دوست دارند در محیط‌های گرم و مرطوب مانند دهان رشد کنند؛ بنابراین، بهداشت دهان و دندان به شما کمک می‌کند تا از بیماری‌های دهان جلوگیری کنید.

مراجعه منظم به دندانپزشک نیز راه‌حل خوبی برای لذت بردن از یک لبخند فوق‌العاده است. در این مشاوره‌های معمولی، تمیز کردن دندان‌های حرفه‌ای انجام می‌شود. که از طریق آن همه میکروارگانیسم‌های دهان مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌رود.

قارچ دهان می‌تواند به دلیل عوامل متعددی باشد که نباید آنها را نادیده بگیرید:

 1. تضعیف سیستم ایمنی: کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن. در نتیجه یک بیماری عفونی، می‌تواند منجر به بروز عفونت‌های قارچی دهان شود.
 2. دیابت: دیابتی‌ها معمولاً قند خون بالاتری دارند. این باعث می‌شود کسانی که از مشکل رنج می‌برند. بیشتر در معرض ابتلا به قارچ‌ دهان باشند.
 3. خشکی دهان: تولید کمتر بزاق نیز پشت برخی از فرآیندهای عفونی است.
 4. پروتزهای متحرک: پروتزهای نامناسب یا پروتزهایی که به درستی ضدعفونی نشده باشند. خطر آشکاری برای عفونت قارچی هستند.
 5. رژیم غذایی: مصرف غذاهایی با قند بالا نیز محیط را برای رشد قارچ دهان فراهم می‌کند.
 6. شیمی‌درمانی و رادیوتراپی: درمان‌های سرطان بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارند. علاوه بر محدود کردن تولید بزاق، تکثیر قارچ‌ها در دهان را افزایش می‌دهند. بنابراین، قبل از شروع هر گونه درمان رادیوتراپی یا شیمی درمانی، به شما توصیه می‌کنیم. که به دندنپزشک مراجعه کنید. تیم پزشکی علاوه بر انجام پروفیلاکسی دهان، سلامت دهان و دندان شما را تجزیه و تحلیل خواهد کرد. هدف به حداقل رساندن خطرات و آسیب در طول چنین درمان مهمی است.
 7. سیگار کشیدن: سیگار کشیدن معمولی یک عامل خطر برای قارچ در دهان و سایر آسیب‌شناسی‌های دهان است.
علائم و درمان تحلیل لثه
ادامه مطلب

کاندیدیازیس دهان

کاندیدیازیس دهان یا قارچ دهان چیست؟

برفک دهان یکی از شایع‌ترین و رایج‌ترین عفونت‌های قارچی دهان است. این به دلیل وجود قارچ کاندیدا آلبیکنس است. که افرادی را که از دندان مصنوعی در شرایط نامناسب استفاده می‌کنند بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین، اگر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که تحت نظر دندانپزشک خود معاینه شوید.

علل برفک دهان

 1. برخی از داروها، معمولاً آنتی‌بیوتیک‌ها، یک عامل خطر برای حضور قارچ‌ دهان هستند.
 2. استفاده مکرر از استنشاق‌های دهانی حساسیت به کاندیدیازیس را افزایش می‌دهد.
 3. خشکی دهان همچنین باعث افزایش شیوع قارچ کاندیدا آلبیکنس می‌شود.
 4. استفاده از پروتزهای نامناسب یا غیربهداشتی یکی دیگر از عوامل خطر عفونت قارچی است.

در بسیاری از موارد، به خصوص در ابتدای بیماری، کاندیدیازیس ممکن است علائم واضحی ایجاد نکند. معمولاً با لکه‌های سفید نشان داده می‌شود. که اگر آنها را خراش دهیم از بین می‌روند. به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. سلامت دهان خود را در معرض خطر قرار ندهید.

قارچ دهان

درمان قارچ دهان

وجود قارچ در دهان معمولاً در حدود 20 روز خود را نشان می‌دهد. اگر عفونت را تشخیص داده‌اید، به یاد داشته باشید که بهبود بهداشت دهان و دندان شما یک اولویت است. در کلینیک دندانپزشکی، دندانپزشک داروهای ضد قارچی را چه موضعی و چه خوراکی تجویز می‌کند. تا در اسرع وقت روند عفونی را متوقف کند.

اگر بیماری قارچی ناشی از دندان مصنوعی نامناسب باشد، بازگرداندن پروتز به عملکرد کامل ضروری است. به یاد داشته باشید که هر شب دندان‌ها را تمیز کنید. تا میکروارگانیسم های احتمالی را با موفقیت از بین ببرید.(1)

شکسته شدن براکت ارتودنسی ثابت و راهکارها و نکات مهم
ادامه مطلب

برای لذت بردن از لبخندی سالم، تمیز و کاربردی با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. در کلینیک دندانپزشکی متخصص عفونت‌های دهان درمان‌های شخصی را برای شما برنامه ریزی می‌کند. اگر علائم کاندیدیازیس دهان را دارید، مراجعه به دندانپزشک ضروری است. تا قارچ دهان را با موفقیت از بین ببرید.

ما مقاله‌ی قارچ دهان را که یکی از رایج‌ترین و شایع‌ترین مشکلات دهان و دندان است. را به خواسته‌ی شما عزیزان همراه با توصیه‌های لازم به اشتراک گذاشتیم. از مقاله‌های قبلی ما هم دیدن بفرمایید و برای انتقادات و پیشنهادات خود کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه