اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

چرا درد در مفصل فک وجود دارد؟

اختلالات مفصل فک شامل مواردی مانند اختلال در عملکرد عضلات و مفاصل فک، ضربه و تصادف، دندان‌های از دست رفته یا نامرتب، مشکلات بسته شدن فک، سایش پیشرفته دندان، فشردن و یا ساییدن، استرس عاطفی و روانی می شود.

چگونه می توانم متوجه شوم که در مفصل فک مشکلی وجود دارد؟

علائم شامل احساس تنش و درد سر و گردن، زنگ زدن و یا درد در گوش، سردرد، محدودیت حرکات مفاصل، ناتوانی در جویدن غذا و صداهای مختلف مفاصل است.

آیا از اشعه ایکس یا هر روش تشخیصی دیگری استفاده می شود؟

توموگرافی  یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی می تواند از بیمارانی که نیاز به ارزیابی دقیق دارند گرفته شود. علاوه بر این، ممکن است لازم باشد با متخصصانی مانند متخصص پروتز، جراح دهان و فک و صورت، ارتودنتیست، روانشناس، روانپزشک، متخصص فیزیوتراپی در تشخیص و یا درمان همکاری کنید.

tmj disorder

روش های درمان درد مفاصل فک چیست؟

پلاک برای بیمارانی که هنگام خواب یا در طول روز دندان های خود را به هم فشار می دهند و به هم می سایند، به ساده ترین روش استفاده می شود. اسپلینت مفصل گیجگاهی فکی همراه با درمان دارویی انجام می شود.

ممکن است لازم باشد که با فرسایش دندان، نواحی ساییدگی دندان را به یک سطح معین برسانیم و این درمان ممکن است باعث ایجاد حساسیت دندانی شود که نیاز به درمان‌های دندانی پیشرفته و اضافی باشد.

داروهای مختلفی مانند ضد التهاب، شل کننده عضلانی و آرام بخش ممکن است برای درمان توصیه شود. اگر مشکل پزشکی دارید، لطفاً به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت لزوم می توان بیمار را برای درمان به روانشناس، روانپزشک یا فیزیوتراپ مراجعه کرد.

آتل نایت پلیت و مفصل گیجگاهی فکی چه فوایدی دارد؟

با افزایش طول عضله، آرامش در مفصل ایجاد می شود. علاوه بر این دندان ها در برابر دندان قروچه و فشردن محافظت می شوند، آسیب به دندان ها کاهش می یابد.

آیا آتل نایت پلیت یا مفصل گیجگاهی فکی باعث ایجاد حساسیت می شود؟

این مواد ممکن است در برخی از بیماران حساسیت ایجاد کند، در این صورت بیمار باید به پزشک خود اطلاع دهد.

20 01 Debridement 72049463

چگونه از صفحه شب یا آتل مفصل گیجگاهی فکی استفاده کنم؟

بیمار باید از اسپلینت در زمان های توصیه شده طبق گفته پزشک استفاده کند. بیمار ممکن است در ابتدا در سازگاری با دستگاه مشکل داشته باشد، اما به مرور زمان به آن عادت می کند. شما باید از توصیه های مربوط به استفاده، نگهداری و کنترل لوازم خانگی پیروی کنید.

چگونه می توانم آتل مفصل گیجگاهی فکی را تمیز کنم؟

قبل از پوشیدن و بعد از برداشتن با کمک یک برس نرم با صابون آن را مسواک بزنید. برای تمیز کردن اسپلینت خود حتماً دستورالعمل های تمیز کردن توصیه شده را دنبال کنید. در صورت عدم استفاده، آن را در ظرف حاوی آب تمیز نگه دارید. خشک نگه داشتن اسپلینت باعث خراب شدن آن می شود.

دندان قروچه (عادت به فشردن دندان) و مشکلات مفصلی

دندان قروچه چیست؟

عادت به فشردن و ساییدن دندان ها به صورت ناخودآگاه که در بیشتر افراد جامعه دیده می شود، کاملا آزاردهنده است و به مفاصل فک و دندان آسیب می رساند. یک نیروی ثابت و قوی وجود دارد که در طول شب، زمانی که عضلات فک فعال هستند.

MERAT BITE SPLINT

علل دندان قروچه چیست؟

استرس و خستگی مهم ترین عوامل دندان قروچه  هستند. در برخی موارد، دندان قروچه پس از ضربه روانی دیده می شود یا وضعیت فعلی می تواند تهاجمی تر شود؟

چگونه بفهمم که دندان قروچه دارم؟

وقتی صبح از خواب بیدار می شوید، ممکن است درد در ناحیه وسیعی از فک پخش شود. این می تواند یک سردرد تنشی باشد. به خصوص پس از مدتی طولانی، دندان های بالا و پایین ممکن است به دلیل سایش صاف شوند. یکی از نزدیکان شما که با شما می خوابد ممکن است به شما بگوید که دارید دندان قروچه می کنید.

دندان قروچه چگونه درمان می شود؟

برای شروع، می‌توانید بسته به وضعیت دندان‌هایتان از پلاک‌های مخصوص شب که از مواد سخت یا نرم ساخته شده‌اند، استفاده کنید. همچنین می توانید از شل کننده های عضلانی استفاده کنید. بوتاکس را می توان در مواردی که دندان قروچه التیام نمی یابد و یا در بیمارانی که نمی توانند از پلاک شب استفاده کنند، استفاده کرد.

وقتی مفاصل فکم را باز و بسته می کنم صدایی می شنوم، احساس درد می کنم، چه کار کنم؟

در مفصل فک که آن را مفصل گیجگاهی فکی می نامیم، یک نوار الاستیک بین استخوان فک پایین و فک بالا وجود دارد. این سه ساختار در افراد سالم به طور هماهنگ عمل می کنند. اگر این هماهنگی مختل شود، در ابتدا هنگام باز کردن فک، درد و انقباض ایجاد می شود. با بدتر شدن وضعیت، هنگام باز و بسته شدن، صدای کلیک شنیده می شود و در برخی افراد، فک به سختی باز می شود و هنگام باز و بسته شدن احساس درد می کند.

با آسیب دیدن ساختار مفصل، جابجایی هایی در حرکات فک به سمت راست یا چپ ایجاد می شود، پس از باز شدن فک، فک پایین از جای خود در مفصل جلو آمده و قفل می شود و نمی توان آن را به عقب بست. اگر یک یا چند مورد از این موارد را تجربه می کنید، در مفصل فک مشکل دارید. شما باید در اسرع وقت توسط جراح فک و صورت معاینه شوید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *