فرصت دوباره برای سنجش سلامت دانش‌آموزان بدو ورود به دبستان از امروز

دانش‌آموزان

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به فرصت مجدد برای دریافت نوبت سنجش سلامت بدو ورود به دبستان گفت: با توجه به نامه وزارت کشور از اول مهرماه باید سرویس دانش‌آموزان استثنایی رایگان باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری اول دنت ، حمید طریفی حسینی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی امروز اظهار کرد: 600 پایگاه تابستانی با حضور حدود 8 هزار دانش‌آموز را خواهیم داشت و فعالیت‌های تابستانی مبتنی بر مهارت‌های زندگی خواهد بود.

وی افزود: تفاهم‌نامه با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داشتیم تا به دانش‌آموزان استثنایی هم خدمات ارائه دهند، آموزش‌های حرفه‌ای مانند خیاطی، نجاری و… در تابستان ارائه خواهد شد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی درباره نحوه ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایگاه‌های تابستانه گفت: 1750 مدرسه در سطح کشور داریم که مدرسه پایگاه تابستانی اوقات فراغت می‌شود و در مدارس استثنایی حدود 80 هزار دانش‌آموز حضور دارند و باید حداقل 10 درصد دانش‌آموزان را در پایگاه‌های تابستانه داشته باشیم و دانش‌آموزان استثنایی علاقه‌مند به حضور در پایگاه‌های تابستانی باید به مدارس مراجعه کنند.

توانمندسازی معلمان مدارس عادی که دانش‌آموز معلول دارند

طریفی حسینی با اشاره به توانمندسازی معلمان مدارس عادی که دانش‌آموز دارای معلولیت، نابینا و ناشنوا دارند، بیان کرد: هفته آخر شهریور از آنها دعوت می‌کنیم تا در جلسات ما حضور یابند و آموزش‌های لازم به آنها ارائه می‌شود.

وی درباره جذب معلم برای مدارس استثنایی بیان کرد: 2332 نفر را از طریق آزمون استخدامی امسال آموزش و پرورش جذب می‌کنیم.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی درباره جذب دانش‌آموزان معلول بازمانده از تحصیل، مطرح کرد: 16 هزار نفر با این مشکل شناسایی شده‌اند و باید بررسی کنیم چه تعدادی از آنها قابلیت آموزش را دارند و چقدر به حمایت سایر سازمان‌ها مانند بهزیستی نیاز است، اگر شرایط آموزش برای این دانش‌آموزان فراهم نبود، کلاس برای آنها برگزار خواهیم کرد.

طریفی حسینی با اشاره به اینکه بخشی از بازماندگان تحصیل دوره متوسطه اول و دوم مربوط به دختران است، متذکر شد: در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد  رشته‌های مورد نیاز متناسب با شرایط آنها هستیم و در حال تلاش برای حضور آنها در مدرسه هستیم.

وی درباره نظام جامع تشخیص، توانبخشی و مداخله به‌هنگام گفت: در این مراکز شرایطی فراهم شده است تا در سنین طلایی رشد دانش‌آموزان، اگر تشخیص داده شد نوآموز دارای اختلال است، به این مراکز ارجاع داده می‌شود و از خدمات تخصصی استفاده خواهد کرد.

نوبت‌گیری برای جهش تحصیلی از هفته آینده

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی درباره جهش تحصیلی مطرح کرد: هفته آینده امکان نوبت‌گیری جهش تحصیلی فراهم خواهد شد.

فرصت دوباره برای سنجش دانش‌آموزان

طریفی حسینی گفت: یک میلیون و 442 هزار نفر از جمعیت هدف که حدود یک میلیون و 600 هزار نفر است، کار سنجش را انجام داده‌اند و هنوز 150 هزار نفر باقی مانده است و از امروز تا 10 تیر سامانه فعال است تا خانواده‌هایی که برای سنجش مراجعه نکردند، متقاضی شوند.

سنجش سلامت اتباع رایگان است

وی افزود: حدود 90 هزار نفر اتباع هستند که سنجش 48 هزار نفر انجام شده است، شرایطی فراهم کردیم افرادی که هیچ‌گونه مدارک احراز هویت ندارند، بتوانند به سامانه مراجعه و نوبت‌گیری سنجش را انجام دهند و به صورت رایگان است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی بیان کرد: کمتر از یک درصد دانش‌آموزان به تعداد 9960 نفر ارجاع به تست شنوایی تخصصی داشتند و برای بینایی 1974o نفر معادل 1.7 درصد و در بحث آمادگی تحصیلی کمتر از 6 درصد دانش‌آموزان ارجاع به پایگاه‌های تخصصی داشتند اما کمتر از یک درصد آنها به مدارس استثنایی ارجاع می‌شوند.

جذب هزار نیروی توانبخشی

طریفی حسینی درباره جذب نیروهای توانبخشی تصریح کرد: سازمان اداری و استخدامی مجوز جذب هزار نفر نیروی توانبخشی را به ما داده است و آزمون استخدامی دیگری برای مربیان پرورشی خواهیم داشت و امیدواریم در قالب این آزمون بتوانیم آنها را استخدام کنیم یا در اصلاحیه آزمون استخدام دبیر آن را اضافه کنیم.

نامه وزارت کشور برای سرویس رایگان دانش‌آموزان استثنایی

وی درباره سرویس رایگان دانش‌آموزان استثنایی گفت: شهرداری‌ها باید ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی را به صورت رایگان فراهم کنند و معاون اول رییس جمهور نامه‌ای به وزیر کشور زدند که با قید فوریت پیگیری شود،  24 خرداد نامه‌ای از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به استانداران سراسر کشور برای تأمین حمل و نقل رایگان دانش‌آموزان استثنایی ابلاغ شد.

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه