عوارض بلیچینگ دندان: آیا سفید کردن دندان ضرر دارد؟ + نکات مهم

بلیچینگ

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

 • آیا این مطلب برای شما موثر است؟
 • بلیچینگ دندان با چه عوارضی همراه است؟
 • چرا در آفیس بلیچینگ معمولا از مواد بی حسی استفاده نمی‌شود؟
 • آیا بلیچینگ دندان بعد از اتمام درمان نیز عوارضی خواهد داشت؟
 • حساسیت دمایی بعد از بلیچینگ دندان را چگونه رفع کنم؟
 • درد دندان بعد از بلیچینگ را چگونه درمان کنم؟
 • چگونه از بروز عوارض بلیچینگ دندان جلوگیری نمایم؟
 • سؤالات متداول

آیا این مطلب برای شما موثر است؟

اگر شما نیز قصد انجام بلیچینگ دندان را دارید، اما یکی از دغدغه‌هایتان عوارض آن است و یا جزء کسانی هستید که این درمان زیبایی را انجام داده اید، اما با مشکلاتی روبه‌رو شده اید، جای درستی قرار گرفته اید. این مطلب برایتان بسیار کارآمد خواهد بود.
در این مقاله علاوه بر اینکه شما را با مشکلات ناشی از بلیچینگ دندان آشنا خواهیم کرد، راهکارهای درمانی آنها را نیز برایتان شرح می‌دهیم.

بلیچینگ دندان با چه عوارضی همراه است؟

 

از جمله شایع‌ترین عوارض بلیچینگ می‌توان به حساسیت لثه و دندان‌ها اشاره نمود که ممکن است در حین انجام کار یا بعد از آن اتفاق بیفتند. اما دلیل بروز این عوارض چیست؟ در ادامه این موضوع مفصل‌تر توضیح داده شده است:

 1. حساسیت و سوزش دندان‌ها

  در حین روند درمان ممکن است با حساسیت و سوزش دندانهای خود روبه رو شوید که معمولاً طبیعی است. با توجه به آستانه تحمل درد برای شما و مقدار دردی که حس می‌کنید، دندانپزشک کار خود را ادامه می‌دهد. مهم‌ترین نکته در این زمینه این است که با دندانپزشک خود راحت باشید و اگر آستانه تحمل درد و سوزش پایینی دارید، حتماً پیش از شروع درمان با ایشان در میان بگذارید.
  به ‌عنوان ‌مثال قبل از شروع فرآیند درمان، علامتی را برای اطلاع دادن میزان درد تعیین کنید و در صورت شدید شدن درد و یا سوزش حتماً به ایشان اطلاع دهید.
  در روش هوم بلیچینگ نیز اگر میزان بیشتری از مواد سفید کننده را روی دندان خود بگذارید و یا مدت زمان را افزایش دهید، ممکن است دندان‌هایتان دچار سوزش شوند.

 2. سوزش بافت لثه

  از آنجایی که مواد سفید کننده در روش بلیچینگ دارای پروکساید هستند، می‌توانند باعث ایجاد سوزش و یا آسیب جزئی به بافت دهان، لثه و زبان شوند.
  از این رو دندانپزشک قبل از قرار دادن مواد سفید کننده، بین دندان‌ها موانعی قرار می‌دهد تا کمی از هم فاصله داشته باشند. همچنین در این مرحله لازم است دقت کافی وجود داشته باشد تا فقط دندان‌ها به مواد سفید کننده آغشته شوند و این مواد روی لثه‌ها و بافت داخلی دهان ترشح نکند.

 3. آسیب رسیدن به مینای دندان

  عدم استفاده درست از مواد بلیچینگ می‌تواند آسیب دیدگی مینای دندان را به همراه داشته باشد. به همین منظور توصیه مهم این است که حتی روش خانگی بلیچینگ را تحت نظارت دندانپزشک انجام دهید.

چرا در آفیس بلیچینگ معمولا از مواد بی حسی استفاده نمی‌شود؟

شاید از خود بپرسید که با توجه به سوزش و دردی که توضیح داده شد ممکن است در زمان درمان اتفاق بیفتد، چرا دندانپزشک از مواد بی حسی استفاده نمی‌کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم فرآیند سفید کردن دندانها بدون استفاده از مواد بی حسی، ریسک کمتری دارد چرا که:

 • اگر دندان بیمار در زمان انجام بلیچینگ دچار حساسیت شدید شود، باید قبل از درد گرفتن بافت عصبی دندان، دندانپزشک کار را متوقف نماید.
 • از طرفی هرگونه درد در زمان انجام درمان بلیچینگ، نشانه آغشته شدن بافت‌های دهانی به پروکساید و مواد سفید کننده است.

اگر از مواد بی حسی برای جلوگیری از درد و سوزش استفاده شود، در صورت بروز این مسائل، بیمار و دندانپزشک متوجه نمی‌شوند و کار خود را ادامه می‌دهند. لذا لازم است برای پایین آمدن ریسک درمان بلیچینگ، از مواد بی حسی استفاده نشود.

عوارض بلیچینگ دندان بعد از اتمام درمان

علاوه بر مشکلات حین انجام این روش، برخی عوارض پس از اتمام درمان ممکن است به وجود بیایند. از جمله شایع‌ترین مضرات بلیچینگ پس از درمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. حساسیت دمایی

  بعد از اتمام جلسه سفید کردن دندانها با روش بلیچینگ، احتمال دارد دندانهای شما به غذاها یا نوشیدنی‌های داغ یا سرد حساس شود و این حساسیت تا چند روز ادامه یابد. به عنوان مثال ممکن است هنگام نوشیدن چای داغ یا آبمیوه خنک یا غذای داغ کمی اذیت شوید. این مورد طبیعی است و معمولاً تا چند روز بعد بهبود می‌یابد. اما لازم است حتی الامکان از مصرف غذاهای خیلی داغ و خیلی سرد خودداری نموده و در صورت درد شدید و غیر طبیعی این مورد را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

 2. درد و ناراحتی دندان

  در برخی موارد بیمار در طول پروسه بلیچینگ دردی حس نمی‌کند. اما پس از اتمام درمان و گذشت چند ساعت از آن، دردی ایجاد می‌شود که این درد ممکن است معمولی، کم یا شدید باشد و به صورت مداوم حس شود و ادامه دار باشد یا به طور ناگهانی شروع شود. دلیل بروز چنین دردی، التهاب عصب دندان است که می‌تواند در اثر یکی از موارد زیر به وجود آمده باشد:

  1. آغشته شدن عصب دندان به مواد سفید کننده و پروکساید
  2. کم آب شدن دندان و از بین رفتن رطوبت آن در هنگام انجام بلیچینگ
  3. استفاده از نورهای بلیچینگ و قرار گرفتن دندان در معرض دمای بالا در طولانی مدت

  در صورت بروز چنین عوارضی باید سریعاً دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید. به این صورت که به صورت حضوری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید و یا به صورت تلفنی علائم به وجود آمده را شرح دهید. در این شرایط اگر وضعیت دندان‌ها طبیعی باشد، دندانپزشک نگرانی شما را رفع خواهد کرد. همچین توصیه‌ها و راهنمایی‌های لازم برای بهبود وضعیت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

حساسیت دمایی بعد از بلیچینگ دندان را چگونه رفع کنم؟

 

اگر با حساسیت‌های دمایی بعد از انجام بلیچینگ روبه‌رو شدید، از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

 1. درمان پزشکی  برای کاهش حساسیت دمایی به وجود آمده پس از درمان با بلیچینگ، می‌توانید از فلوراید استفاده نمایید. این ماده در واقع به آرام‌تر شدن این حساسیت کمک می‌کند. علاوه بر این استفاده از فلوراید را می‌توان آخرین مرحله از پروسه بلیچینگ دانست.
 2. درمان خانگی  در صورتی که فلوراید در دسترس نداشته باشید، می‌توانید از خمیر دندان حاوی فلوراید و یا خمیر دندان ضد حساسیت برای تسکین حساسیت به وجود آمده استفاده نمایید. خمیر دندان حاوی فلوراید و خمیر دندان ضد حساسیت را می‌توانید از کلیه داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مرتبط با محصولات دهان و دندان تهیه نمایید. اکثر برندهای تولید کننده محصولات بهداشتی دهان و دندان، خمیر دندانی برای دندانهای حساس دارند که در ترکیبات آنها فلوراید به کار رفته است. استفاده از این خمیر دندان می‌تواند حساسیت ناشی از بلیچینگ را برطرف نموده و یا آن را تا حد زیادی کاهش دهد.

درد دندان بعد از بلیچینگ را چگونه درمان کنم؟

 

درد جزئی دندان همانطور که اشاره شد مختص یک یا دو روز بعد از بلیچینگ است و پس از آن از بین می‌رود. این درد طبیعی است و نگران کننده نیست. اما در صورتی که آستانه درد پایینی دارید، دندانپزشک داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا آسپرین تجویز می‌نماید. چرا که این قرص‌ها در تسکین درد موثر هستند و با وجود خاصیت ضد التهابی از ادامه دار شدن درد جلوگیری می‌نماید.

چگونه از بروز عوارض بلیچینگ دندان جلوگیری نمایم؟

عوارضی که گفته شد، ممکن است حین درمان یا پس از اتمام درمان رخ دهند، اما راهکارهایی برای جلوگیری از بروز این عوارض وجود دارند. در ادامه راهکارهای جلوگیری از ایجاد عوارض بلیچینگ توضیح داده شده است.

 1. مصرف داروهای ضد التهاب

   

  اگر دندانها و لثه‌های حساسی دارید، می‌توانید قبل از شروع پروسه درمان این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا برای شما داروهای ضد التهاب تجویز نماید. مصرف این داروها می‌توانند در جلوگیری از التهاب بر اثر بلیچینگ موثر باشند و همچنین درد را به طور چشم گیری کاهش دهند. دندانپزشک ضمن تجویز این داروها مقدار مصرف و نحوه مصرف آن را به شما توضیح خواهد داد.

 2. خمیردندان‌های ضد حساسیت

   

  بسیاری از دندانپزشکان توصیه می‌کنند بیمار قبل از درمان بلیچینگ به مدت دو هفته از خمیردندان‌های ضد حساسیت استفاده نماید. چراکه از طریق استفاده از این نوع خمیر دندانها، احتمال بروز حساسیت و درد تا حد زیادی کاهش می‌یابد. همچنین استفاده از خمیر دندانهای ضد حساسیت تا دو هفته پس از درمان بلیچینگ می‌تواند ادامه داشته باشد.

سؤالات متداول

 1. عوارض بلیچینگ دندان تا چه مدت زمان باقی می‌ماند؟

  معمولاً عوارض بلیچینگ دندان کوتاه مدت هستند و بعد از چند ساعت به مرور از بین خواهند رفت. البته لازم به ذکر است که آسیب دیدن مینای دندان عارضه‌ای جدی است.

 2. بلیچینگ دندان در مطب عوارض بیشتری دارد یا در منزل؟

  در ابتدا باید بدانید که قرار گرفتن ماده‌ای شیمیایی روی دندان در مدت زمان طولانی‌تر می‌تواند عوارضی مانند سوختگی، حساسیت بیش از اندازه لثه‌ها و همچنین تغییر رنگ نامطلوب را در پی داشته باشد. اما انجام این کار با نظارت دندانپزشک چنین عوارضی نداشته و فرد تنها با حساسیت دندانی و سوزش لثه به صورت کوتاه مدت روبه‌رو خواهد شد.

 3. آیا تمام افراد با عوارض پس از بلیچینگ دندان مواجه می‌شوند؟

  خیر، معمولاً افرادی که توجهی به توصیه‌های دندانپزشک ندارند و نکات بعد از درمان را در نظر نمی‌گیرند، با عوارضی مواجه می‌شوند.

 4. آیا ممکن است بلیچینگ سبب آسیب رسیدن به لثه گردد؟

  خیر، این روش آسیبی به لثه وارد نمی‌کند، بلکه به طور موقت حساسیت لثه را ایجاد خواهد کرد.

 

 

منبع : دکتر فاطمه لبافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه