اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

عمر ترمیم دندان در بیماران مبتلا به خشکی دهان کوتاه‌تر است

عمر ترمیم دندان در بیماران مبتلا به خشکی دهان کوتاه‌تر است

ژورنال دنتیستری در آخرین شماره‌ی خود نتایج مطالعه‌ای گذشته‌نگری را منتشر کرده که با هدف تعیین میزان تأثیر خشکی دهان بر بقای دندان‌ها و ترمیم آن‌ها انجام شده است.

به این منظور اطلاعات پرونده‌ی ۷۱ بیمار مبتلا به خشکی دهان و ۱۴۲ بیمار گروه کنترل جمع‌آوری و سورویوال ۳۲۰۸ ترمیم دندان بررسی شد. علاوه بر این آنالیزهای مجزایی برای سورویوال دندان‌ها انجام شد.

در نتیجه مشاهده شد ترمیم دندان بیماران مبتلا به خشکی دهان ۲.۰۸ برابر بیماران گروه کنترل در معرض خطر است. در بیمارانی که به خشکی دهان مبتلا بودند، روکش‌های پروتز ثابت عمر بیشتری از ترمیم‌ دندان‌ها در هر سایزی داشتند؛ البته این تفاوت با تغییر سایز پرکردگی دندان افزایش می‌یافت. علاوه بر این، این بیماران ۱.۹۸ برابر بیماران گروه کنترل در معرض خطر کشیدن دندان قرار داشتند.

از این تحقیق می‌توان نتیجه گرفت عمر دندان‌ها و ترمیم آن‌ها در افرادی که مبتلا به خشکی دهان هستند تا اندازه‌ی زیادی کاهش می‌یابد. نکته‌ی قابل توجه این است که سورویوال ترمیم‌های کامپوزیت‌ وسیع در بیماران مبتلا به خشکی دهان کوتاه است؛ در حالی که روکش‌های پروتز ثابت در این بیماران سورویوال قابل قبولی دارد.

گالر ی تصاویر