عربستان سعودی با ارائه خدمات دندان‌پزشکی مقرون به صرفه‌تر

عربستان سعودی با ارائه خدمات دندان‌پزشکی مقرون به صرفه‌تر نسبت به سایر کشورهای اروپایی و امریکایی، به مقصدهای مهم توریسم دندان‌پزشکی در دنیا تبدیل شده است.

بازار دندان‌پزشکی این کشور در سال‌های اخیر رو به پیشرفت گذاشته است. این بازار به نسبت عواملی مانند افزایش جمعیت دیابتی کشور، افزایش آگاهی نسبت به سلامت دهان، پیشرفت تکنولوژی، ایجاد زیرساخت‌های مدرن سلامت، افزایش درخواست‌های خدمات دندان‌پزشکی زیبایی و توسعه هدفمند توریسم دندان‌پزشکی، رشد قابل قبولی داشته و در ضمن تعداد دندان‌پزشکان آن هم، همگام با اندازه این بازار افزایش یافته است، به طوری که این تعداد از ۸۱۰۰ نفر در سال ۲۰۱۱، با نرخ رشد مرکب سالانه ۱ (CAGR) پانزده و هشت دهم درصد، به ۱۶ هزار و۸۸۷ نفر در سال ۲۰۱۶ رسیده است که البته بیشتر آن‌ها در ریاض، جده و آل خبار متمرکز شده‌اند و سایر شهرهای عربستان دارای کلینیک‌های دندان‌پزشکی پراکنده هستند که ممکن است در سال‌های آینده سازماندهی شوند.

عربستان سال به سال شاهد افزایش فارغ التحصیلان رشته دندان‌پزشکی است و سال ۲۰۱۶ در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس، از نظر نسبت دندان‌پزشک به هر ده هزار نفر جمعیت، در رتبه سوم قرار گرفته است. گفتنی است در حال حاضر قطر در میان این کشور‌ها بالا‌ترین سرانه دندان‌پزشک را نسبت به مردم دارد.

دولت عربستان برای در دسترس قرار گرفتن خدماتی از جمله درمان ریشه، پروتزهای دندانی، ایمپلنت، ارتودنسی، جراحی‌های لثه و دندان‌پزشکی زیبایی در سراسر این کشور تلاش زیادی کرده و چشم انداز ۲۰۲۱ آن این است ارزش کل بازار سلامت خود را از بیست و پنج میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷، با رشد مرکب سالیانه هفت و هفت دهم درصد، به سی و سه و هفت دهم میلیارد دلار برساند که مسلماً این کار با بهبود زیرساخت‌های سلامت ممکن است و خدمات سلامت دهان هم از آن بهره خواهند برد. سرمایه گذاری دولت این کشور بر روی خدمات سلامت، ازسال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۶ رشد مرکب سالانه‌ای برابر با هفت و شش دهم درصد داشته است و سطح درآمد فزاینده مردم آن در کنار رشد توریسم دندان‌پزشکی، سبب افزایش درخواست خدمات دندان‌پزشکی زیبایی شده است.

گفتنی است به دنبال افزایش آگاهی مردم عربستان نسبت به سلامت، بازار سلامت دهان این کشور هم با رشد قابل توجهی روبه رو است. به طوری که نرخ رشد مرکب سالانه آن از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۶، نه و یک دهم درصد بوده و سال ۲۰۱۶ ارزش این بازار به دو و سه دهم میلیارد دلار رسیده است.

۱. نرخ رشد مرکب سالانه (به انگلیسی: Compound annual growth rate) اصطلاح ویژه‌ای برای یک کسب و کار و سرمایه‌گذاری است که با نسبت تصاعد هندسی، نرخ ثابتی برای بازگشت سرمایه در یک دوره زمانی تعیین می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه