طرز استفاده از دهانشویه چگونه است؟

دهانشویه

نحوه استفاده از دهانشویه و همچنین بهترین زمان برای استفاده از آن از مهم‌ترین چالش‌هایی است که برای استفاده از این محصول بهداشتی برای افراد پیش می‌آید. استفاده درست و اصولی از دهانشویه باعث می‌شود نفس تازه‌ای داشته و به از بین بردن میکروب‌های حفره‌های دندان کمک کنید. علاوه بر آن حفظ سلامت لثه‌ها به کمک بهترین دهان شویه به راحتی امکان پذیر است.

البته توجه داشته باشید دهانشویه نمی‌تواند به تنهایی جایگزین کامل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان باشد. با استفاده از دهانشویه می‌توانید نقاطی از دهان مانند داخل گونه، بین دندان‌ها و زیر ور زبان را تمیز و ضد عفونی کنید. این قسمت‌ها به راحتی با مسواک تمیز نمی‌شوند. دهانشویه همچنین بوی بد دهان را از بین می‌برد. در ادامه به بررسی کامل این محلول و طرز استفاده از دهان شویه آشنا می‌شویم.

فهرست عناوین

الزامات نحوه مصرف دهانشویه

حال که با فواید مصرف دهانشویه آشنا شدیم، باید ببینیم چگونه از دهان شویه استفاده کنیم و برای استفاده از دهان شویه به چه ابزار و وسایلی احتیاج است. برای مصرف این ماده ضوعفونی کننده و مفید به ابزار خاصی احتیاج ندارید. این ابزار به صورت زیر هستند:

  • تهیه محلول دهانشویه
  • یک قاشق یا استکان کوچک (می‌توانید از درب خود محلول برای این کار استفاده کنید.)
  • مقداری آب برای رقیق کردن (در صورت نیاز)

 

نکات مهم در نحوه مصرف دهانشویه

اگر قصد دارید از دهانشویه استفاده کنید و می‌خواهید این محلول بیشترین تأثیر را بر دهان و دندان شما داشته باشد، باید نکات مهمی را در هنگام انتخاب و استفاده از محلول رعایت کنید. ابتدا به بررسی این نکات پرداخته و سپس طریقه مصرف دهان شویه را بررسی می‌کنیم.

 

انتخاب بهترین دهان شویه

در اولین و مهم‌ترین قدم باید یک دهانشویه مناسب را برای استفاده انتخاب کنید. شما می‌توانید با توجه به نیاز شخصی خود و یا پس از مشورت با دندانپزشک بهترین و مناسب‌ترین دهانشویه را خریداری کنید. برخی از دهانشویه‌های قدرت پاک کنندگی و ضدعفونی بالاتری دارند ولی برخی دیگر تنها برای خوشبو کردن دهان مفید هستند.

برخی از دهانشویه‌ها دارای ترکیباتی هستند که باکتری‌های ایجاد کننده بوی بد را از دندان‌ها پاک می‌کنند و همین موضوع باعث خوشبو شدن دهان و سفید شدن دندان‌ها می‌شود. دهانشویه‌های حاوی فلوراید نیز در بازار موجود هستند که از ایجاد حفره‌های دندانی جلوگیری می‌کنند. دهانشویه‌های گیاهی نیز در بازار موجود هستند که ترکیبات شیمیایی کمتری در آن‌ها وجود دارد.

 

میزان استفاده از دهانشویه

میزان مناسب این محلول در طریقه مصرف دهان شویه که بر روی جلد آن نوشته شده است، مشخص می‌شود. معمولا هر بار به اندازه ۲۰ میلی لیتر از این محلول استفاده می‌شود. البته اگر دهان شویه شما حاوی فلوراید باشد باید ۱۰ میلی لیتر از آن استفاده کنید.

 

 

پرهیز از خوردن و نوشیدن پس از دهان شویه

پس از استفاده از دهانشویه برای تأثیرگذاری بهتر آن از خوردن و آشامیدن هر نوع خوراکی و نوشیدنی پرهیز کنید. در واقع این کار به اثر بخشی بهتر و بیشتر دهانشویه کمک می‌کند. بهتر است با توجه به شرایط خود از نیم ساعت تا دو ساعت از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید. شستن دهان پس از استفاده از دهانشویه نیز بسیار مهم است، مخصوصا اگر دهانشویه حاوی ترکیبات شیمیایی قوی باشد.

 

دفعات استفاده از دهانشویه

دفعات استفاده از این محلول با توجه به نوع آن متفاوت است. توجه کنید این محلول هرگز جایگزین مسواک و نخ دندان نمی‌شود. همچنین استفاده از آن برای بهداشت دهان و دندان ضروری نیست. اما می‌توانید روزانه یا چند بار در هفته از این محلول پس از مسواک زدن استفاده کنید.

 

چگونه از دهان شویه استفاده کنیم؟

نحوه استفاده از دهانشویه به صورت زیر است.

 

نخ دندان و مسواک زدن

برای استفاده از این محلول ابتدا دندان‌های خود را نخ دندان کشیده و مسواک بزنید. این کار قبل از استفاده از دهانشویه باعث تمیزی دهان و دندان و تأثیر بیشتر این محلول می‌شود. البته اگر خمیر دندان شکا حاوی فلوراید است بهتر است تا نیم ساعت پس از استفاده از آن، دهانشویه استفاده نکنید، زیرا ممکن است اثر فلوراید خمیر دندان را از بین ببرد.

 

ریختن دهانشویه در دهان

پس از تمیزی دهان و دندان‌ها، مقدار تعیین شده از محلول را درون پیمانه یا قاشق موردنظر ریخته و آن را به یکباره درون دهان خود بریزید. پس از آن باید نفس خود را به مدت چند ثانیه حبس کنید، دهان خود را ببندید تا مایه به بیرون نریزد. مایع را به خوبی درون دهان بچرخانید اما مواظب باشید بلعیدن آن خطرناک است، زیرا مواد شیمیایی موجود در آن باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود.

 

 

 

غرغره کردن دهان شویه

محلول ریخته شده باید به مدت ۳۰ ثانیه درون دهان باقی بماند تا تأثیر خود را بر تمام قسمت‌های دهان بگذارد. در انی مدت زمان مایع را به خوبی در تمام دهان بچرخانید. هم دندان‌های جلو و هم دندان‌های عقبی باید کاملا به این محلول آغشته شوند. زیر و روی زبان نیز بسیار مهم است و محلول باید به این قسمت‌ها نیز برسد. پس از اتمام زمان آن را بیرون بریزید. دهان خود را به خوبی بشویید و تا مدتی از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

 

سخن آخر

نحوه استفاده از دهانشویه بسیار ساده و راحت است و به هیچ ابزار و وسیله خاصی نیاز ندارد. دندان‌های خود را مسواک بزنید و مقداری از محلول را درون دهان خود بریزید. سپس آن را به خوبی در دهان بچرخانید و پس از ۳۰ ثانیه به بیرون بریزید. در نهایت دهان خود را به خوبی بشویید و از نیم ساعت تا ۲ ساعت پس از آن از خوردن و آشیدن پرهیز کنید. این محلول نمی‌تواند جایگزین مسواک و نخ دندان شود، اما استفاده از آن می‌تواند برای تمیزی دهان و دندان و خوشبو شدن دهان بسیار تأثیرگذار باشد.

 

 

منبع :  دکتر درویش پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه