طب ایرانی می تواند به رونق گردشگری سلامت کمک کند

گردشگری
اول دنت:
معاون بین الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، از طب ایرانی به عنوان میراث ارزشمند کشور در حوزه گردشگری و روابط بین‌الملل نام برد.

به گزارش اول دنت، آرمان زرگران گفت: طب سنتی یکی از موضوعاتی است که در سطوح مختلف، در کشورهای دنیا به شکل جدی به آن توجه می‌شود چرا که از منظر اسناد بین‌المللی، مانند اسناد سازمان جهانی بهداشت بسیار مورد توجه است و در یونسکو نیز کرسی دارد.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت برای طب سنتی و مکمل استراتژی دارد که سند آن در حال حاضر برای سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۲۳ است. لذا طب‌های سنتی مدل پذیرفته شده بین‌المللی به شمار می‌آید و پتانسل‌های فراوانی در حوزه درمان دارد که می‌تواند مورد توجه کشورها از منظرهای مختلف درمانی، اقتصادی، پیشگیری و غیره باشد.

زرگران ادامه داد: یکی از منظرهای مهم طب سنتی؛ بحث گردشگری سلامت است و یک رقابت بسیار جدی و مهم نیز در عرصه بین‌الملل، برای استفاده از این ظرفیت وجود دارد؛ برای مثال در کشور هند سال گذشته میلادی موفق شدند با یک سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری؛ اولین مرکز جهانی سازمان جهانی بهداشت برای طب‌های سنتی را در کشور خودشان کلنگ‌زنی‌کنند و بدین منظور مراسم بزرگ و با شکوهی با حضور مقامات بسیاری از کشورها گرفتند. در همین مراسم با دستور نخست وزیر هند صدور ویزای آیوش که در واقع ویزای طب سنتی وزارتخانه هند است؛ برای تسهیل گردشگری سلامت در طب سنتی صادر شد. پس می‌بینیم که کشورهای دیگر چقدر بر روی این موضوع سرمایه‌گذاری می‌کنند.

معاون بین الملل دفتر طب ایرانی و مکمل با اشاره به اینکه ایران از جمله معدود کشورهای صاحب طب سنتی در دنیا است، تصریح کرد: این بدان معناست که ما طب سنتی بومی خودمان را داریم که نامش طب ایرانی است و یک پتانسیل بسیار مهم برای ما در عرصه بین‌الملل و در حوزه‌های مختلف آموزش، اقتصاد، ارزآوری، دیپلماسی علمی و گردشگری سلامت به شمار می‌رود.

وی افزود: در این زمینه تعاملات بسیار خوبی در سطح بین‌الملل داریم چرا که صاحب طب سنتی هستیم و سازمان جهانی بهداشت هم مراودات بسیار خوبی با ما دارد و چون طب ایرانی، طب بومی کشور ما است؛ ارزش افزوده جدی و بیشتری را برای ما ایجاد می‌کند که در سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت؛ بازار طب سنتی را از آن خود کنیم.

زرگران در پایان گفت: جذابیتی که طب ایرانی به عنوان یکی از پیشروترین مدل‌های طب سنتی در دنیا ایجاد می‌کند؛ یک فرصت استثنایی را فراهم می‌کند، اما نیازمند آن است که زیر ساخت‌های آن را را تقویم کنیم و سرمایه‌گذاری در این قسمت می‌تونه برکات زیادی را برای کشورمان داشته باشد.

 

منبع :صدآنلاین 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه