شیرین صحبت کردن روی سلامت قلبتان تاثیر دارد

صحبت

یک متخصص قلب و عروق گفت: در حال حاضر رگ های قلبی افراد بالای ۳۰ سال، ۴۰ الی ۵۰ درصد تنگ است که با یک استرس یا خبر بد و ناراحتی، رگ ها اسپاسم می کنند و متاسفانه منجر به سکته قلبی می شود.

به گزارش اول دنت، دکتر «منوچهر قارونی»، متخصص قلب وعروق در گفت و گو با رادیو سلامت با بیان اینکه بعد از تصادفات، بیش ترین عامل مرگ و میر در کشور ما، سکته قلبی است، افزود: که متاسفانه سن سکته قلبی که سابقاً ۶۰ و ۷۰ بود در حال حاضر به ۳۰ الی۴۰ رسیده است و این نشان می دهد که ما باید مراقب این بیماری و خودمان به طور ویژه، در وزن و تغذیه، باشیم. متاسفانه کودکان، امروزه ۷ الی ۱۰ کیلو از کودکان پنجاه سال پیش، چاق تر هستند، کمتر فعالیت دارند و وقت کم تری برای بازی و فعالیت های بدنی دارند و بیش تر پای کامپیوتر و گوشی ها هستند و درکنار آن تنقلات مصرف می کنند.
وی ادامه داد: والدین هم از دوران کودکی فکر می کنند، کودک سنگ هم بخورد آب می کند که این یک باور غلط است؛ چون تمامی رگ های قلب، از بدو تولد، شروع به تحلیل رفتن می کند و هر چه ما چربی مصرف کنیم بعدا باعث مشکلات می شود.، از این رو، والدین باید حواسشان باشد که این قضیه صدایش بعدها در می آید و کم کم رگ ها تنگ می شود و وقتی به ۳۰ الی ۴۰ سال رسید تازه وقتی فرد مهندس، نقاش و … شده است، آنجایی که باید بازدهی داشته باشد حالا باید خرج درمان کنیم؛ ولی دیگر آن کارایی سابق را ندارد.
وی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر مهم ترین عوامل در بروز سکته قلبی چیست؟، گفت: از همه مهم تر استرس و هیجان و افکار بد است که بهتر است هی چوقت در حین غذا خوردن اخبار بد را گوش ندهیم و نبینیم. استرس عامل مهمی است مثلا رگ ها از بدو تولد شروع به تنگ شدن می کنند. در حال حاضر رگ های قلبی بالای ۳۰ ساله ها ۴۰ الی ۵۰ درصد تنگ است و با یک استرس یا یک خبر بد و ناراحتی، رگ ها اسپاسم می کنند و متاسفانه منجر به سکته قلبی می شود. آنژیو که می کنیم می فهمیم رگ فقط ۴۰ درصد گرفته بوده است؛ ولی قسمت زیادی از قلب از بین رفته است. بنابراین، در حین غذاخوردن از اخبار بد دوری کنیم و حرف های شیرین بزنیم.
قارونی در ادامه با بیان اینکه، در کنار خبرهای بد، اخبار خوب هم وجود دارد و باید از اخبار خوب هم صحبت شود، تصریح کرد: نباید حتی به همدیگر خبرهای بد منتقل کنیم وهمدیگر را ناراحت کنیم.باید حسادت و خودخواهی را از هم دورکنیم و بابت به نعمت هایی که داریم قانع باشیم. امید به زندگی داشته باشیم؛ چرا که روحیه خوب در بیماری ها خیلی مهم است. سیگار نکشیدن و پرهیز از خوردن چربی، هم جزء مساله هایی است که به سلامت قلب کمک می کند.
وی در پایان در خصوص تاثیر ژنیک در بروز سکته قلبی گفت: خیلی خیلی زیاد ژنیک در بروز سکته قلبی تاثیر دارد، این نکته بسیار مهم است، اگر کسی پدرش زیر ۵۰ سال سکته کرده است، این فرد خودش ۳ برابر نسبت به همسالانش بیش تر در معرض سکته است، یا اگر مادرش زیر سن ۶۵ سالگی سکته کرده باشد باز هم ۳ برابر بیش تر از همسالانش در معرض خطر است. اگر هر دو با هم در همین حدود سن، سکته کرده باشند پس برای فرد می شود ۹ برابر، پس ژن خیلی مهم است. باید برای هر کودکی که به دنیا می آید شناسنامه بهداشتی درست کنیم؛ یعنی بگویم افراد خانواده دچار چه پیش سابقه بیماری بودند و هستند تا آینده این کودم را کم کم بتوانیم از نظر سلامتی بررسی کنیم و بدانیم چه تغذیه ای باید داشته باشیم و در آینده چه کارهایی برایش باید انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه