شایع‌ترین بیماری‌های دهانی که می‌تواند بیماران پری ناتال را تحت تأثیر قرار دهد، وجود شکاف لب است. تخمین زده می‌شود که این مشکل می‌تواند بین 1 در 740 تولد وجود داشته باشد. بنابراین این مورد بسیار شایع در نظر گرفته می‌شود. اگر می‌خواهید در مورد علل این عارضه و همچنین اقداماتی که می‌توان برای کاهش عوارض آن انجام داد بیشتر بدانید. از شما دعوت می‌کنیم به ادامه مطلب مراجعه کنید.

در طول زندگی ما ممکن است از مشکلات مختلفی رنج ببریم که می‌تواند سلامت دهان و دندان و ساختار دهان ما را تغییر دهد. از این نظر، بر اساس تحقیقات انجام شده تخمین زده می‌شود که علل اصلی این تغییرات ناشی از عادات بهداشتی ضعیف، تروماهای اساسی و بیماری‌های سیستمیک است که تغییرات منفی در دهان ایجاد می‌کند.

با این حال، گاهی اوقات ممکن است مشکلات ما تحت تأثیر مشکلات و بیماری‌هایی دیگر باشد که حتی قبل از تولد ظاهر می‌شوند. این چیزی است که معمولاً به عنوان شرایط مادرزادی می‌شناسیم. اینها معمولاً در نتیجه بار ژنتیکی که فرد از والدین خود به ارث می‌برد به وجود می‌آیند. اما معمولاً به دلیل وجود مشکلاتی در رشد جنین و همچنین دلایل دیگری که هنوز ناشناخته هستند ظاهر می‌شوند.

هنگامی که عیوب مادرزادی ناحیه دهان یا صورت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به دلیل اهمیت چهره (و به ویژه یک سوم پایینی صورت) به عنوان بخشی از ظاهر کلی ما، تغییرات زیبایی شناختی مهمی ایجاد می‌کند. به همین ترتیب، آنها اثرات نامطلوبی بر عملکرد ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و سایر عناصر صورت ما دارند. و کارهای معمولی مانند جویدن و بلعیدن غذا یا تلفظ صحیح صداها را غیرممکن یا دشوار می‌کنند.

شکاف لب چیست؟

این پدیده به دلیل وجود شکاف قابل توجهی در سقف دهان رخ می‌دهد. زیرا بافت‌های تشکیل دهنده لب و دهان به درستی به هم متصل نشده‌اند. در موارد عادی، تثبیت این ساختار معمولاً بین هفته‌های 6 تا 9 بارداری صورت می‌گیرد. اما اگر تغییری در این روند رخ دهد. احتمالاً منجر به شکافی می‌شود که تا لب بالایی امتداد یافته و آن را به دو یا چند قسمت تقسیم می‌کند.

اگرچه شکاف لب معمولاً به طور عمده یکی از طرفین صورت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مواردی وجود دارد با بریدگی‌هایی که به صورت موازی قرار می‌گیرند و به سوراخ‌های بینی ختم شوند. این تغییر می‌تواند به طور قابل توجهی ویژگی‌های صورت را تغییر دهد. همچنین منجر به اثرات مهمی بر عملکرد دهان و دندان شود.

این وضعیت برای خود فرد و خانواده‌اش بسیار آزاردهنده‌ است. به طور قابل توجهی چندین حوزه زندگی فرد مبتلا و والدین آنها را تغییر می‌دهد. پیشرفت در روش‌های درمانی به این نتیجه رسیده است که شکاف لب را می‌توان اصلاح کرد. همچنین هر بار کمتر جای آن باقی می‌ماند. در نتیجه ظاهری طبیعی‌تر و مطلوب‌تر ایجاد می‌شود.

علل شکاف لب

در حال حاضر، دلایل دقیقی که می‌تواند منجر به وجود شکاف لب شود ناشناخته است. با این حال، اعتقاد بر این است که می‌تواند با وجود نقایص ژنتیکی، همراه با سایر عواملی که در زمینه بارداری رخ می‌دهد، ایجاد شود. عبارتند از:

1.     عوامل ژنتیکی

مداخله جنبه‌های ژنتیکی در ظاهر شکاف لب تأیید شده است. زیرا مطالعات مختلف نشان داده است که نوزادانی که سابقه خانوادگی این نوع بیماری را دارند، در مقایسه با افرادی که سابقه خانوادگی ندارند، در معرض خطر ابتلا بیشتری هستند.

علاوه بر این، تشخیص داده شده است که طیف گسترده‌ای از سندرم‌های ژنتیکی (بیماری‌های ارثی که یک یا چند علامت ایجاد می‌کنند) با شکاف لب مرتبط هستند. در میان آنها، سندرم داون، سندرم وااردنبورگ، سندرم پیر رابین و صدها اختلال مشابه دیگر شناخته شده است. 30 درصد از موارد شکاف لب ناشی از این نوع علت است.

2.     شرایط بارداری

همان‌طور که بسیاری از مردم می‌دانند، امروزه سلامت جنین و رشد آن تا حد زیادی توسط سلامت مادر در زمان بارداری تعیین می‌شود. در این راستا نشان داده شده است که ماه‌های اول این فرآیند مهم‌ترین مرحله برای تعیین پتانسیل رشد یک فرد است.

اگر مادر دچار بیماری‌های متابولیکی مزمن مانند دیابت شود. یا داروهایی مانند داروهای مورد نیاز برای درمان مصرف کند. مانند: تشنج، آکنه، آرتریت، پسوریازیس یا سرطان باشد، این نوع ناهنجاری بسیار محتمل است.

  1. سایر آزمایش‌های بالینی نشان داده‌اند که مصرف الکل یا عادت به کشیدن سیگار می‌تواند شرایط مورد نیاز برای تغییر مزبور را ایجاد کند.

4.     عواقب شکاف لب

داشتن شکاف لب می‌تواند اثرات ناخواسته بسیار متنوعی را هم از نظر زیبایی شناختی و هم از نظر عملکردی ایجاد کند. در مرحله بعد، ما مشخص می‌کنیم که کدام یک از رایج‌ترین‌ها هستند.

5.     مشکلات مربوط به غذا

نوزادی که از این مشکل مادرزادی رنج می‌برد، معمولاً در دریافت مواد مغذی لازم در دوران شیردهی دچار مشکل می‌شود، زیرا توانایی مکیدن شیر از پستان را ندارد.

6.     توزیع نامناسب دندان

هنگامی که شکافی در لب ایجاد می‌شود که از لثه عبور می‌کند، شکاف لب اتفاق می‌افتد. همچنین دندان‌ها می‌توانند بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از حد طبیعی باشند. بنابراین دندان‌های اضافی تکثیر می‌شوند. گاهی اوقات، دندان‌ها باید در فضای کوچک‌تری توزیع شوند. تا بتوانند روی یکدیگر قرار بگیرند.

این امر می‌تواند هنگام جویدن غذا مشکلاتی ایجاد کند. همچنین منجر به تجمع مواد غذایی در فضاهای بین دندانی شود. در نتیجه ظاهر دندان و بیماری لثه را افزایش دهد.

7.     آواسازی نادرست

در شکل گیری صداهای مورد استفاده در گفتار لب، سطح داخلی دندان‌ها و لب‌ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. زیرا آنها در تلفظ چندین صدا دخالت زیادی دارند.

اگر تغییرات مورفولوژیکی در این ساختارها وجود داشته باشد. زبان ممکن است به طور نامناسب قرار گیرد. واج‌ها را تحریف کرده و برقراری ارتباط صحیح را دشوار می‌کند.

8.     افزایش احتمال عفونت گوش

مشخص شده است که نوزادان و کودکان خردسال مبتلا به شکاف لب نسبت به کودکان بدون شکاف بیشتر مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند. این باعث می‌شود که آنها در شنوایی صحیح دچار مشکل شوند.

درمان شکاف لب

درمان توصیه شده برای اصلاح این ناهنجاری شامل اعمال جراحی فک و صورت است که در آن برش‌هایی در بافت لب در دو طرف شکاف ایجاد می‌شود. سپس هر دو با بخیه به هم متصل می‌شوند. در این روش ماهیچه‌ها نیز به هم متصل می‌شوند تا بعداً حرکت طبیعی لب‌ها وجود داشته باشد. در برخی موارد، بسته شدن شکاف لب را می‌توان با جراحی پلاستیک بینی تکمیل کرد. تا شکل آن اصلاح شود. البته تا زمانی که شکاف لب تحت تأثیر قرار گرفته باشد. این اقدام درمانی را می‌توان بین 3 تا 6 ماهگی انجام داد. همچنین از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود تا درد یا ناراحتی احساس نشود.

اگر شکاف لب هم‌زمان با وجود شکاف کام باشد (بیماری که بسیار شایع است). ممکن است جراحی اضافی برای بستن فضا و بازسازی بافت‌های آسیب دیده انجام شود. این روش معمولاً بین 8 تا 12 ماهگی انجام می‌شود.

پس از انجام هر دو جراحی، ممکن است لازم باشد که فرد آسیب دیده تحت گفتار درمانی قرار گیرد. تا به او کمک کند تا تلفظ و بیان واج‌های خود را بهبود بخشد.

بیماری خود را با پزشک مشورت کنید.

اگر پسر یا دختر تازه متولد شده شما از هر یک از علائم مربوط به شکاف لب رنج می‌برد، در تماس با کلینیک دندانپزشکی تردید نکنید.

ایران دارای معتبرترین و باتجربه‌ترین متخصصین در زمینه جراحی دهان و فک و صورت و همچنین متخصصین در زمینه پزشکی زیبایی است که با همکاری یکدیگر عواقب ناشی از بیماری مذکور را کاهش خواهند داد.

اول دنت

پست های اخیر

بهترین متخصص ایمپلنت در شهرک غرب

در کلان شهر شلوغ تهران ، تقاضا برای متخصصان ایمپلنت دندان در حال افزایش است.… مشاهده

31 دقیقه قبل

دلایل درد دندان بعد از پرکردن چیست؟ (حساسیت دندان بعد از پرکردن)

وقتی صحبت از روش های دندانپزشکی به میان می آید، پرکردن دندان برای بسیاری از… مشاهده

1 ساعت قبل

دلایل سفید شدن لثه

سلامت لثه در سلامت کلی بهداشت دهان و دندان ما نقش اساسی دارد. اما گاهی… مشاهده

1 هفته قبل

معرفی بهترین قلم سفید کننده دندان

سفید کردن دندان در صنعت زیبایی و سلامت امروزی به یک کلمه رایج تبدیل شده… مشاهده

1 هفته قبل

بهترین دندانپزشک اطفال در شهرک غرب تهران

یافتن بهترین دندانپزشک اطفال برای کودک خود در شهرک غرب تهران، تصمیم مهمی است که… مشاهده

2 هفته قبل

7 علت افتادن روکش دندان + درمان موقت در خانه

علت افتادن روکش دندان من چیست؟ روکش های دندان راه حلی رایج برای مشکلات مختلف… مشاهده

2 هفته قبل