پزشکی عمومی

شمار تجهیزات بیمارستانی سی‌تی‌اسکن و ام‌آر‌آی اروپا به نسبت شهروندان چیست؟

 

 

یورواستات، مرکز آمار کمیسیون اروپا که دفتر آن در لوکزامبورگ است، روز جمعه ۲ ژوئیه (۱۱ تیر) گزارش سالانه خود را از وضعیت تجهیزات بیمارستانی اروپا منتشر کرد.

یورواستات، مرکز آمار کمیسیون اروپا که دفتر آن در لوکزامبورگ است، روز جمعه ۲ ژوئیه (۱۱ تیر) گزارش سالانه خود را از وضعیت تجهیزات بیمارستانی اروپا منتشر کرد.

در این گزارش که تمرکز آن بر تعداد دستگاه‌های ام‌آر‌آی و سی‌تی‌اسکن در بیمارستان‌های کشورهای اروپایی است، دانمارک با ۴ دستگاه سی‌تی‌اسکن به ازای هر صد هزار نفر بالاترین میزان در دسترس بودن توموگرافی‌های رایانه‌ای (موسوم به سی‌تی‌اسکن) را در بیمارستان‌ها به نسبت تعداد ساکنان ثبت کرده است.

پس از دانمارک، قبرس با ۳.۵، بلغارستان با ۲.۹ و ایتالیا و سوئد هرکدام با ۲.۶ در هر صد هزار نفر بالاترین رتبه‌های فهرست را کسب کرده‌اند.

از آن سو در پایین‌ترین رده میان کشورهای اروپایی رومانی با ۰.۹، فرانسه با ۱.۱ و هلند، لهستان و اسلواکی هر کدام با ۱.۴ نفر در هر صد هزار نفر قرار گرفته‌اند.

در زمینه دستگاه‌های ام‌آر‌آی (واحدهای تصویربرداری تشدید مغناطیسی) فنلاند با ۲.۹ واحد در هر ۱۰۰ هزار نفر در رده نخست بهترین امکانات قرار دارد و بعد از آن قبرس با ۲، ایتالیا ۱.۸ و سوئد ۱.۷ جای گرفته‌اند.

در قعر جدول کشورهای اروپایی نیز رومانی و اسلواکی هر کدام با ۰.۴ و پس از آن‌ها بلغارستان، لتونی و لهستان با ۰.۶ در هر صد هزار نفر قرار دارند.

مرکز آمار کمیسیون اروپا می‌گوید بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ در دسترس بودن دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن در شماری از کشورهای عضو به طور قابل توجهی افزایش یافته است و برای مثال بلغارستان، رومانی و اسلوونی ۰.۴ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر افزایش نشان می‌دهند.

این در حالی است که در دسترس بودن دستگاه‌های ام‌آر‌آی فنلاند و پرتغال با ۰.۵ واحد بیشترین افزایش را داشته‌اند.

اعلام آمارهای کشورهای اروپایی در حالی است که ایران می‌گوید در زمینه دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن از آمار ۱.۴ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر برخوردار است و در زمینه دستگاه‌های ام‌آر‌آی تعداد این تجهیزات را ۰.۲ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر برآورد می‌کنند.

 

 

منبع :  یورونیوز فارسی

اول دنت

پست های اخیر

دلایل سفید شدن لثه

سلامت لثه در سلامت کلی بهداشت دهان و دندان ما نقش اساسی دارد. اما گاهی… مشاهده

1 هفته قبل

معرفی بهترین قلم سفید کننده دندان

سفید کردن دندان در صنعت زیبایی و سلامت امروزی به یک کلمه رایج تبدیل شده… مشاهده

1 هفته قبل

بهترین دندانپزشک اطفال در شهرک غرب تهران

یافتن بهترین دندانپزشک اطفال برای کودک خود در شهرک غرب تهران، تصمیم مهمی است که… مشاهده

2 هفته قبل

7 علت افتادن روکش دندان + درمان موقت در خانه

علت افتادن روکش دندان من چیست؟ روکش های دندان راه حلی رایج برای مشکلات مختلف… مشاهده

2 هفته قبل

درمان سریع گلو درد + 15 درمان خانگی گلو درد

اگر تا به حال ناراحتی ناشی از گلودرد را تجربه کرده اید، می دانید که… مشاهده

2 هفته قبل

خطرناک ترین علائم کبد چرب در زنان و مردان

کبد نقش مهمی در عملکرد بدن انسان دارد. با افزایش شیوه‌های زندگی ناسالم و انتخاب‌های… مشاهده

2 هفته قبل