سیگار‌های الکترونیکی زمینه پوسیدگی دندان‌ها را ایجاد می‌کنند.

سیگار‌های الکترونیکی زمینه پوسیدگی دندان‌ها را ایجاد می‌کنند.

به نقل از «فرارو»
سیگار‌های الکترونیکی زمینه پوسیدگی دندان‌ها را ایجاد می‌کنند.

محققان می‌گویند سیگار‌های الکترونیکی و دستگاه‌های مشابه با خطر بیشتر بروز پوسیدگی دندان در ارتباط هستند.

به گزارش مهر به نقل از ساینس دیلی، تحقیقات انجام شده توسط محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تافتز نشان داد بیمارانی که از سیگار‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلاء به پوسیدگی دندان قرار دارند.
«کارینا ایروسا»، نویسنده اصلی تحقیق، می‌گوید: «یافته‌های این مطالعه در مورد ارتباط بین استفاده از سیگار الکترونیکی و خطر پوسیدگی دندان‌ها هشداری است که این عادت به ظاهر بی‌ضرر ممکن است بسیار مضر باشد.»

برخی تحقیقات دندانپزشکی ارتباط بین استفاده از سیگار الکترونیکی و افزایش نشانگر‌های بیماری لثه و به طور جداگانه آسیب به مینای دندان، پوسته خارجی آن را نشان داده است.

آیروسا می‌گوید: «یافته اخیر ممکن است تنها اشاره‌ای به آسیب‌هایی باشد که سیگار‌های الکترونیکی به دهان وارد می‌کند. میزان تأثیرات آن بر سلامت دندان، به‌ویژه بر روی پوسیدگی دندان، هنوز نسبتاً ناشناخته است. در این مرحله، من فقط سعی می‌کنم آگاهی را در بین دندانپزشکان و بیماران افزایش دهم.»

وی در ادامه می‌افزاید: «این مطالعه اولین مطالعه‌ای است که به طور خاص به بررسی ارتباط سیگار‌های الکترونیکی با افزایش خطر ابتلاء به پوسیدگی می‌پردازد.»

محققان داده‌های بیش از ۱۳۰۰۰ بیمار بالای ۱۶ سال را که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ در کلینیک‌های دندانپزشکی تحت درمان بودند، تجزیه و تحلیل کردند.

یکی از دلایلی که استفاده از سیگار الکترونیکی می‌تواند در افزایش خطر پوسیدگی نقش داشته باشد، محتوای قندی و ویسکوزیته مایع این نوع سیگار‌ها است که هنگامی که بخار شده و سپس از طریق دهان استنشاق می‌شوند، به دندان‌ها می‌چسبند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸، خواص سیگار‌های الکترونیکی با طعم شیرین را به آب نبات‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی تشبیه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه