اطلاعات تماس

پل رومی، بالای خیابان واعظی، بن بست محوی، پلاک 2

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

آیا حذف یک پروتئین می تواند به پیشگیری از سرطان های رایج دهان کمک کند؟

سرطان های رایج دهان

پیشگیری از سرطان های رایج دهان

 

حدود یک سوم افراد مبتلا به کارسینوم سلولدهان از آن جان سالم به در نمی برند، اما محققان دندانپزشکی دریافته اند که حذف یا مهار یک پروتئین در زبان ممکن است رشد تومور سرطان های رایج دهان را متوقف کند.

شایع ترین سرطان سر و گردن( کارسینوم سلول سنگفرشی دهان ) اغلب، مانند بسیاری از سرطان های دیگر، کاملاً مخفیانه و نامحسوس شروع می شود. شاید به صورت یک لکه سفید کوچک در دهان یا یک برآمدگی قرمز کوچک روی لثه ها باشد. اما پس از آن کمی تغییر می کند، و لکه کوچک بزرگتر می شود، شروع به رشد می کند و در بافت همبند فرو می کند.

بیمارانی که به اندازه کافی خوش شانس هستند که قبل از تغییر وضعیت بد به دندانپزشک مراجعه کنند، می توانند از سرطان های رایج دهان جلوگیری کنند ( یا حداقل می توانند مطمئن شوند که درمان از زمانی شروع می شود که بیشترین تأثیر را داشته باشد).

اما برای کسانی که خوش شانس نیستند، چشم انداز ممکن است تیره و تار باشد: نرخ بقای پنج ساله سرطان سلول سنگفرشی دهان (OSCC) حدود 66 درصد است. سالانه بیش از 10000 آمریکایی بر اثر سرطان دهان می میرند. سیگاری ها ومصرف کنندگان مشروبات الکلی بیشترین آسیب را می بینند.

اکنون، محققان دانشکده پزشکی دندانپزشکی هنری ام گلدمن دانشگاه بوستون دریافته‌اند که حذف ژنتیک پروتئینی که به نظر می‌رسد باعث تحریک رشد سرطان می‌شود ممکن است به محدود کردن رشد و گسترش تومور کمک کند.

Manish V. Bais، نویسنده اصلی این مطالعه و استادیار SDM دندانپزشکی ترجمه می‌گوید: «این یافته‌ها پیامدهای مهمی برای درمان‌های جدید و بالقوه مؤثرتر برای بیماران مبتلا به سرطان دهان دارند. “این مطالعه گام مهمی در جهت توسعه روش های درمانی نوآورانه برای درمان سرطان دهان است.”

استفاده از دیتابیس های آنلاین و هوش مصنوعی برای شناسایی ایمپلت مجهول
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه