سرطان دهان

دندال : سرطان دهان ششمین سرطان شایع بوده که سالانه 500 هزار نفر با این بیماری شناسایی می گردند. با توجه به آمارهای بنیاد سلامت دهان و دندان بریتانیا، بسیاری از مردم از وجود سرطانی با عنوان سرطان دهان هیچ گونه آگاهی ای ندارند. هر چقدر تشخیص سرطان دهان زودتر انجام بگیرد بهتر است. اگر قبل از آنکه سرطان دهان گسترش پیدا کند، تشخیص داده شود، احتمال زنده ماندن افراد مبتلا تا 90 درصد افزایش پیدا می کند.

متاسفانه در 40 سال گذشته میزان زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان دهان پیشرفت خاصی را نشان نداده است و می توان علت اصلی این قضیه را در تشخیص دیر هنگام علایم این سرطان دانست. در واقع بیش از دو سوم افراد مبتلا به سرطان دهان در مراحل آخر سرطان متوجه علائم سرطان شده و سرطان دهان آنها تشخیص داده می شود.

در سال 2018 کمپانی ایتالیایی Pierrel ابزاری جدید برای تشخیص زود هنگام سرطان دهان و ضایعات پیش سرطانی تولید و معرفی نمود. Goccles عینکی ساده با فیلتر اپتیکال ویژه می باشد که دندانپزشک را قادر می سازد تنها با استفاده از لایت کیور معمولی (380 الی 500 نانومتر) در کوتاه ترین زمان ممکن (یک الی دو دقیقه) فرد را معاینه نماید.

استفاده از این عینک روشی ساده، آسان، سریع، مقرون بصرفه، غیرتهاجمی و بدون درد بوده و تحت تابش نور لایت کیور و فیلتر سبز رنگ این عینک، ضایعات سرطانی تیره رنگ نمایان می گردند.

این محصول در آوریل سال 2019 موفق به کسب مدال سیلور ادیسون اوارد نیز گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه