ساخت سنسور تحلیل‌گر رژیم غذایی با قابلیت نصب بر روی دندان

به گزارش دندانه : ساخت سنسور تحلیل‌گر رژیم غذایی با قابلیت نصب بر روی دندان

مانیتور کردن الگوی تغذیه‌ای و دریافت مواد مغذی در فرد، در درمان‌های بالینی بسیار حائز اهمیت است، اما انجام این کار با دقت مورد نیاز، چندان هم راحت نیست. به همین دلیل، کارخانه‌های مختلف، همواره سعی در ساختن سنسورهایی داشته‌اند که عادات تغذیه‌ای فرد را به دقت ثبت کنند که البته استفاده از این ابزار، با مشکلات خاص خود همراه بوده است.

محققین دانشگاه آمریکایی تافتز، به تازگی سنسور کوچکی ساخته‌اند که فرد می‌تواند با نصب آن بر روی دندانش، میزان دریافت نمک، شکر و الکل بدنش را با دقت بیشتری رصد کند. درضمن این سنسور قابلیت سنجیدن سلامت دندان شخص و تخمین زدن سلامت عمومی او از روی بزاق دهانش را هم دارا است.

این سنسور مربع شکل که چهار میلی‌متر مربع مساحت دارد، به راحتی بر روی یک دندان نصب می‌شود و مشکلات ابزاری که پیش از این به این منظور ساخته شده بودند، مانند مشکل نصب بر روی دندان‌های نامرتب یا لزوم استفاده از محافظ دندان را ندارد.

فرانک دوبل (Frank Doble) که محقق این طرح بوده است، در مورد قابلیت‌های این سنسور می‌گوید: «تفسیر اطلاعاتی که این سنسور درباره جذب مواد غذایی در بدن شما ارائه می‌دهد، می‌تواند کمک کند که بهتر رژیم غذایی‌تان را رصد کنید و اشتباهات تغذیه‌ای خود را دریابید.»

او ادامه می‌دهد: «درضمن این سنسور قابلیت‌های دیگری هم دارد و می‌تواند پوسیدگی دندان را هشدار دهد یا سلامت عمومی شخص را از روی بزاق دهانش بسنجد.»

البته سنسوری که در مورد آن بحث کردیم، فعلاً در سطح آزمایشگاهی ساخته شده است و دوامی بیش از دو روز ندارد. این سنسور که در آن از تکنولوژی (RFID (radiofrequency ID استفاده شده، فاقد هرگونه سیم است و به شکل بی‌سیم، اطلاعات دریافتی خود را به اپلیکیشنی که بر روی تلفن همراه نصب می‌شود می‌فرستد.

محققین می‌گویند اختراع آن‌ها با وجود محدودیت‌های اولیه، قابلیت توسعه دارد. برای مثال می‌توان آن را بر روی پوست و بر سایر قسمت‌های بدن هم نصب کرد و برای آن لایه بیرونی دیگری ساخت که سایر مواد شیمیایی را جذب کند.

گفتنی است این تحقیق، ادامه طرح دیگری است که بر این فرضیه استوار بود که می‌توان با نصب دو LED و یک باتری غیر سمی لیتیومی بر روی هر دندان، به صاف و صیقلی شدن سطح دندان کمک کرد. براساس این فرضیه، به این روش می‌توان به DNA موجود در سلول‌های دندان، انرژی داد تا سرعت حرکت خود را افزایش دهند تا به این ترتیب زمان و هزینه مورد نیاز برای صاف شدن سطح دندان‌ها کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه