تفاوت بین زخم های پوستی و تبخال

تفاوت بین زخم های پوستی و تبخال

بسیاری از ضایعات دهانی وجود دارد که بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر می گذارد و از جمله برجسته ترین آنها می توان به زخم های پوستی و تبخال اشاره کرد که علیرغم داشتن ویژگی های مشترک ، آسیب شناسی های متفاوتی دارند.

به این ترتیب و برای روشن شدن هم علائم و هم علل این شرایط ، در ادامه همه چیز را در مورد تفاوت های اصلی زخم های پوستی و تبخال توضیح می دهیم.

dudak iC3A7i yaralar

تبخال

تبخال توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود که باعث ایجاد ضایعات مخاطی پوستی عمدتاً در ناحیه سر و گردن می شود. این بیماری از طریق بزاق عفونی منتقل می شود، بنابراین بیماری مسری است.

زخم ها بیشتر در خارج از دهان و در قسمت لب، داخل دهان، روی سقف دهان، روی بافت لثه و داخل سوراخ های بینی دیده می شوند. تبخال تاول های کوچک و دردناکی هستند که با مایع قرمز رنگ پر شده اند. هیپراستزی پرودرومال با وزیکولاسیون سریع، چروک و پوسته پوسته شدن همراه است. تبخال معمولا در 7 الی 10 روز بهبود می یابد.

هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. درمان ضد ویروسی ممکن است برای کاهش دفعات و مدت وقوع مفید باشد. درمان باید ظرف 48 ساعت پس از آشکار شدن بیماری شروع شود. پس از آن، بعید است که بر روند بیماری یا پیامد بالینی تأثیر بگذارد.

تفاوت بین زخم های پوستی و تبخال چیست؟

  • تبخال توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود، در حالی که زخم های دهان به دلایل دیگری ایجاد می شوند.
  • در حالی که زخم های دهان مسری نیستند، تبخال مسری است.
  • زخم های دهان در مخاط دهان ایجاد می شود، تبخال در خارج از دهان در لبه لب، روی سقف دهان، روی بافت لثه و داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود.
  • ظاهر زخم های دهان قرمز و زرد است، اما تاول های کوچک و دردناکی هستند که با مایع قرمز کم رنگ پر شده اند.
  • زخم های ساده دهان در عرض 2-1 روز بهبود می یابند، در حالی که تبخال 7-10 روز طول می کشد تا بهبود یابد.

rsz 1shutterstock 545949535 1

تفاوت اصلی بین تبخال و زخم های پوستی

ابتدا ما در مورد زخم های پوستی صحبت می کنیم و اولین چیزی که می توانیم بگوییم این است که ما با یک زخم سفید رنگ مواجه هستیم که توسط یک حاله قرمز شده احاطه شده است. زخم های پوستی مسری نیستند و در قسمت ما تفاوت اصلی بین این ضایعات را متوجه می کنیم ، زیرا تبخال بسیار مسری هست.

تفاوت عمده دیگر این است که زخم های پوستی در داخل دهان ظاهر می شوند. در حالی که زخم تبخال خارج از دهان خود را نشان می دهد.

تا به امروز ، معلوم نیست علت دقیق بروز زخم های پوستی چیست. اگرچه همه چیز نشان می دهد که آنها با عوامل متعددی مانند استرس ، آلرژی ، سیگار کشیدن ،  کمبود آهن و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان مرتبط هستند.

ucuk neden cikar nasil gecer scaled

در مورد تبخال ، می توان گفت که این ویروسی است که خود را از طریق یک یا چند تاول در اطراف لب نشان می دهد. با این حال ، معمول است که آنها هم در ناحیه زیر بینی و روی چانه نیز تشکیل می شود.

همانطور که قبلاً اشاره کرده بودیم ، تبخال بسیار مسری است. و بسیار شایع است که اولین باری که به این عفونت مبتلا می شوید در سنین نوجوانی است. و هنگامی که این اتفاق می افتد ، ویروس برای همیشه در بدن باقی می ماند و طبیعی است که گاهی اوقات ظاهر شود. همانطور که دیدیم ، ما با دو آسیب دهانی کاملاً متفاوت روبرو هستیم. درمان بیماری پوستی شرایطی است که بیشتر به دندانپزشکی مربوط می شود.

به طور خلاصه ، عوامل زیادی وجود دارد که باید برای رعایت بهداشت دهان و دندان در نطر بگیریم. اگر به اطلاعات بیشتری در مورد زخم یا تبخال نیاز دارید ، می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه