اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

زخم‌ دهان

زخم‌ دهان یا آفت دهان یکی از ناراحت‌کننده‌ترین زخم‌ها هستند. ما علل و درمان‌های احتمالی آن را به شما می‌گوییم.

زخم‌ دهان چیست؟

تکثیر زخم‌ دهان یک بیماری شایع است که می‌تواند بسیار دردناک باشد و در مواردی می‌تواند به طور قاطع فرایندهایی مانند جویدن غذا و بلعیدن آن و همچنین سایر فرایندهایی را که مخاط دهان در آن شرکت می‌کند، مختل کند. به طور کلی، این زخم‌ها اغلب با تورم و قرمزی بافت‌های مجاور همراه هستند.
برای شناسایی زخم دهان، ممکن است کافی باشد به دقت ناحیه‌ای را که احساس تغییر می‌کند مشاهده کنید و بررسی کنید که آیا یک یا چند ساختار سفید یا کمی زرد رنگ با لبه‌های مشخص و احاطه شده توسط بافت قرمز و براق ظاهر شده‌اند یا خیر. زخم دهان می‌تواند در داخل دهان، روی لب‌ها و/یا در ابتدای گلو ظاهر شود. اگرچه تشخیص آن آسان است، اما تعیین منشأ آن می‌تواند دشوار باشد.
این زخم‌ها معمولاً گرد یا بیضی شکل و دارای یک مرکز شکاف هستند. شکل و رنگ ضایعه با آزاد شدن فیبرین، یک جزء بسیار رایج در لخته‌های خون، تعیین می‌شود. قطر آن معمولاً بسیار کوچک است و بین دو تا پنج میلی‌متر را اشغال می‌کند، اما موارد نادری ثبت شده است که در آن اندازه‌گیری‌ها بسیار فراتر رفته است. اندازه زخم‌ها معمولاً از بیست و چهار ساعت اول تا یک هفته به تدریج افزایش می‌یابد.
به همین ترتیب، ثابت شده است که بیشتر این ساختارها پس از سپری شدن یک دوره حداکثر ده روزه خود به خود ناپدید می‌شوند و ممکن است خیلی زودتر این کار را انجام دهند. با این حال، بسته به محرکی که باعث ظاهر شدن آنها شده است، احتمالاً مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند و ممکن است چندین بار در زندگی یک فرد رخ دهد. در موارد اخیر مراجعه به پزشک ضروری خواهد بود.

ارتودنسی پیشگیری چیست و از چه سنی باید آن را انجام داد؟
ادامه مطلب

avaldent3 9

علل زخم‌ دهان

اصطلاح “زخم دهان” می‌تواند به انواع تشکل‌هایی اشاره کند که از نظر ظاهری شباهت زیادی به یکدیگر دارند، اما می‌توانند به دلیل شرایط مختلف ایجاد شوند. در اینجا ما نشان می‌دهیم که چه شرایطی می‌تواند ظاهر آن را تقویت کند:

جنبه‌های فیزیکی زخم دهان

در این رابطه، برخی از آفت‌های دهان می‌توانند ناشی از عواقب مکانیکی باشند، مانند فشار وارد شده به داخل گونه در هنگام گاز گرفتن تصادفی گونه. از طرف دیگر، اصطکاک بین بافت نرم دهان و برخی از وسایل دندانی یا مسواک می‌تواند عواقب مشابهی را به همراه داشته باشد. در نهایت، زمانی که دندان‌های طبیعی یا مصنوعی دارای سطوح ناصافی هستند، اغلب منجر به همان نتیجه می‌شوند.

واکنش‌های آلرژیک زخم دهان

زخم‌ دهان که به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شود، می‌توانند با حساسیت (آلرژی) به برخی ترکیبات شیمیایی یا میکروارگانیسم‌ها نیز همراه باشند. از این نظر، معمولاً هنگام قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا مانند: شکلات، تخم مرغ، توت فرنگی، پنیر، آجیل، محصولات لبنی، قهوه، غذاهای تند یا اسیدی و همچنین برخی از مواد تشکیل دهنده خمیردندان ظاهر می‌شوند.
از سوی دیگر، باکتری‌هایی وجود دارند که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی توصیه شده در حفره‌های دهان تکثیر می‌شوند. این باکتری‌ها همان‌هایی هستند که می‌توانند این واکنش را که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم در برخی افراد نیز ایجاد کنند، اگرچه این واکنش چندان رایج نیست.

avaldent4 1

عفونت‌های ویروسی زخم دهان

تعداد زیادی ویروس وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد زخم در دهان شود، اما احتمالاً شناخته شده‌ترین آنها در جهان ویروس هرپس سیمپلکس است که مربوط به تب‌خال دهان است. پاتوژن فوق به راحتی بین انسان منتقل می‌شود و باعث ایجاد ناراحتی می‌شود که در آن ضایعات روی لب‌ها (صورت داخلی و خارجی) و قسمت‌هایی از صورت ظاهر می‌شود.

ارائه خدمات دندانپزشکی در مراکز خدمات جامع سلامت در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر
ادامه مطلب

علی‌رغم اینکه تاکنون دارویی که ویروس مذکور را به طور کامل از بین ببرد، وجود نداشته است، اما برای تسریع زمان بهبودی در بیمار و جلوگیری از عود بیماری قابل درمان است.

سیگار کشیدن

بر اساس رویکردهای علمی مختلف، مصرف محصولات تنباکو (سیگار و سیگار برگ و غیره) اغلب به دلیل خواص تحریک‌کننده، خشک‌کننده و سرطان‌زای خود باعث ایجاد زخم در دهان می‌شود. با این حال، چندین متخصص وجود دارند که به این نکته اشاره می‌کنند که تعلیق عادت سیگار ممکن است عامل بروز این ضایعات باشد، زیرا تنباکو باعث کراتینه شدن مخاط دهان می‌شود.

تغییرات سیستمیک

همان‌طور که در ابتدا ذکر کردیم، شایع است که علت ایجاد آفت دهان یا زخم دهان مربوط به بیماری‌های مهمی باشد که بر سلامت عمومی فرد تأثیر می‌گذارد.
از سوی دیگر، توضیح داده شده است که بیماری التهابی روده و بیماری سلیاک شدید می‌تواند منجر به نتایج یکسانی در بافت‌های دهان شود.

کمبودهای تغذیه‌ای

پیروی از یک رژیم غذایی مناسب که تمام مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم را در اختیار ما قرار می‌دهد، برای سلامت عمومی ما بسیار مهم است. در واقع تخمین زده می‌شود که کمبود برخی از آنها مانند آهن، ویتامین B و ویتامین C می‌تواند باعث ایجاد زخم در دهان شود.

علل ناشناخته آفت دهان

در مورد آفت دهان (نوعی ضایعات اولسراتیو) هنوز سطح قابل توجهی از ناآگاهی در مورد منشأ آن وجود دارد. آنچه مشخص است این است که ممکن است بین آنها و تغییر در عملکرد سیستم ایمنی رابطه وجود داشته باشد. این به این دلیل است که در زخم‌های شانکر سلول‌هایی وجود دارد که به سیستم ایمنی بدن ما مرتبط هستند.

بهترین دندانپزشکی در تهرانپارس
ادامه مطلب

درمان زخم‌ دهان

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، برخی از انواع آفت‌ دهان (عمدتاً آفت‌های دهانی) معمولاً پس از مدت کوتاهی خود به خود بهبود می‌یابند، بدون اینکه نیازی به اعمال اقدامات خاصی برای مقابله با تغییر یا علائم آن باشد. با دانستن این موضوع، بسیاری از متخصصان سلامت و خود بیماران فکر می‌کنند که بهتر است منتظر بمانند تا ارگانیسم‌های خود از ظرفیت‌های بازسازی خود استفاده کنند.
هنگامی که علائم بسیار شدید هستند و درد مانع یا دشواری زیادی در بلع غذا می‌شود، اقداماتی با هدف کاهش ناراحتی، کاهش التهاب، افزایش ظرفیت بازسازی بافت و جلوگیری از سوپر عفونت‌ها اعمال می‌شود. برای این کار مجموعه‌ای از داروها توصیه خواهد شد که باید تحت نظر و کنترل پزشک معالج مصرف شود.

avaldent2 9

در مواردی که آفت دهان ناشی از ضربه جسمی ناشی از دندان‌های ناهموار یا با قطعات تیز باشد، باید سطوح خود را صاف کرده و به طور مستقیم زخم ایجاد شده را درمان کنند. این کار از عود احتمالی نیز جلوگیری می‌کند.
اگر یک بیماری سیستمیک یا موضعی منجر به زخم دهان شده باشد، قبل از هر اقدامی برای مقابله با علائم آن، باید منشأ آنها را درمان کرد. با رفع علت آن، ضایعات باید پس از مدت کوتاهی ناپدید شوند.
در کلینیک دندانپزشکی درمان‌های پیشرفته‌ای را برای مقابله با علائم مربوط به زخم‌های دهان و همچنین طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها، تغییرات عملکردی و مشکلات زیبایی شناختی به شما پیشنهاد می‌کنیم که مانع از لذت بردن کامل از اثرات لبخندتان می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه