اطلاعات تماس

پل رومی، بالای خیابان واعظی، بن بست محوی، پلاک 2

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

روکش دندان

روکش دندان

ما در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که روکش دندان چیست و هر آنچه که باید در مورد آنها بدانید. پس از خواندن این مطلب، شما می‌توانید بهترین درمان را برای خود و سلامت دندان خود انتخاب کنید.

روکش‌هایی که به آن روکش‌های دندانی یا روکش دندان نیز می‌گویند، پوسته‌های نازکی هستند که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. ونیرها در روش‌های دندانپزشکی، روش‌های زیبایی برای اصلاح یا تغییر رنگ، جهت، محل، شکل یا طول دندان‌های قدامی در قوس‌های بالا و پایین استفاده می‌شوند.

 

آنچه در این مقاله میخوانید

روکش دندان چیست؟

روکش‌های دندان بسیار نازک هستند، از 0.5 تا 0.7 میلی متر، پوسته‌هایی شبیه دندان‌های ساخته شده از سرامیک، کامپوزیت یا دی سیلیکات لیتیوم. وقتی دندان‌های بیمار تغییر رنگ، نامرتب، کج، غیرطبیعی، فاصله زیاد، ترک خوردگی یا شکستگی وجود دارد، دندان‌های بیمار را اصلاح می‌کنند. آنها در انواع و رنگ‌های زیادی وجود دارند. این به این معنی است که شما همیشه به داشتن روکش‌های دندانی نیاز دارید و در صورت خراب شدن یا شکستن آنها، باید آنها را تعویض کنید.

به طور خلاصه، روکش‌های دندانی روی دندان‌های طبیعی بیمار قرار می‌گیرند و ناحیه قابل رویت دندان‌های طبیعی را می‌پوشانند و لبخندی بی‌نقص با دندان‌های سفید و زیبایی ایجاد می‌کنند. روکش‌های دندان مانند یک پوشش محافظ تلفن هستند، اما برای دندان‌های شما. قاب گوشی از آسیب جلوگیری می‌کند و گوشی لکه دار و خراشیده را می‌پوشاند. ونیرها دقیقاً همین کار را انجام می‌دهند؛ اما به روشی بسیار پیچیده‌تر برای دندان‌های شما.

همچنین سطوح دندانی مانند ناخن‌های مصنوعی هستند. به دلایل زیبایی بر روی ناخن‌های طبیعی شما می‌چسبد؛ اما ناخن شما همیشه زیر آن خواهد بود.

روکش دندان

روکش دندان چه شکلی است؟

مردم اغلب کنجکاو هستند بدانند که بعد از قرار دادن روکش‌ها چه شکلی به نظر می‌رسند. آنها پوشش‌های نازکی مانند ویفر هستند که در بالای دندان شما ثابت می‌شوند و می‌توانند کل سطح را بپوشانند. این برای ارائه یک سطح کاملاً جدید به دندان‌های شما طراحی شده است که به طور کامل از دندان‌ها تقلید می‌کند.

شما می‌توانید فاکتورها را در اشکال، اندازه‌ها و مواد مختلف بیابید در حالی که دندانپزشکان آنها را سفارشی می‌کنند تا نیازهای دندانی شما را به طور مؤثر برطرف کنند. استفاده صحیح و رویکرد زیبایی شناختی نیز به داشتن ظاهری طبیعی کمک می‌کند.

مزایای روکش دندان:

 1. لکه‌ها یا تغییر رنگ‌ها را می‌پوشاند.
 2. دندان‌های کج و نامرتب را می‌پوشاند.
 3. لکه نمی‌گیرد.
 4. ماندگاری طولانی.
 5. روش غیر تهاجمی.
 6. با دندان‌های شما سازگار است.
 7. بدون تغییر بیش از حد دندان.
 8. یک لبخند کامل ایجاد کنید.
0 تا 100 ایمپلنت دندان (کاربرد، انواع، مراحل، هزینه و …)
ادامه مطلب

 

معایب روکش دندان:

 1. روش غیر قابل برگشت.
 2. نیاز به پر کردن دندان‌های طبیعی دارد.
 3. ابدی نیست (10-15 سال).
 4. حساسیت دندانی احتمالی.
 5. احتمال گران بودن آن.
 6. احتمال شکسته شدن.
 7. به بهداشت دهان و دندان کامل نیاز دارید.
 8. همه کاندیدای ایده آل برای آن نیستند.

 

مشکلاتی که نمی‌توانید با روکش دندان برطرف کنید:

مشکلاتی که نمی‌توانید با روکش دندان برطرف کنید:

روکش‌های دندانی یک درمان زیبایی دندان برای افرادی است که با هدف بهبود ظاهر لبخندشان انجام می‌شود. آنها به طیف وسیعی از مشکلات کمک می‌کنند. ما هر مشکل دندانی مانند پوشاندن دندان‌های کج، تغییر رنگ یا نامطلوب را پوشش می‌دهیم. روکش‌ها محدودیت‌هایی دارند و همیشه راه حل مناسبی نیستند؛ بنابراین در اینجا ما در مورد آنچه که با استفاده از این درمان زیبایی امکان دستیابی وجود ندارد بحث خواهیم کرد.

 

1.     دندان‌های از دست رفته:

شما نمی‌توانید دندان‌های از دست رفته را با روکش‌های دندان جایگزین کنید فقط می‌توانید آنها را روی دندان‌های موجود اعمال کنید. در صورت از دست دادن دندان، بیمار ممکن است به ایمپلنت یا پروتز نیاز داشته باشد. این یک گزینه کم تهاجمی‌تر است؛ اما کافی‌تر است.

 

2.     شلوغی شدید دندان‌ها:

استفاده از روکش فقط با دندان‌های کج امکان پذیر است؛ اما با ازدحام بیش از حد امکان پذیر نیست. این منجر به مشکلات بهداشت دهان و دندان و مشکلات گاز گرفتن می‌شود که می‌تواند به سطوح دندانی آسیب برساند. ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشید.

 

3.     وجود حفره‌ها:

حل مشکلات حفره ممکن نیست؛ زیرا ممکن است مشکلاتی در عفونت‌های زیر روکش وجود داشته باشد. قبل از گرفتن روکش باید حفره‌ها را درمان کنید.

 

4.     عادت به دندان‌قروچه:

افرادی که دندان‌های خود را به هم می‌سایند یا به هم فشار می‌دهند، کاندیدای مناسبی برای این درمان نیستند، زیرا با گذشت زمان، دندان‌قروچه به آنها آسیب می‌رساند و در نهایت منجر به شکستگی می‌شود.

 

 

آیا روکش دندان دائمی است؟

روکش‌های دندانی دائمی و غیر قابل برگشت هستند. پس از آماده سازی دندان‌ها نمی‌توان دندان‌ها را باز کرد، حتی اگر این آماده سازی محافظه کارانه باشد. در صورت شکستگی، باید فوراً موارد جدید تهیه کنید. این بخشی از روال نگهداری روکش است، در صورت افتادن روکش باید فوراً آن را تعویض کنید.

 

آیا روکش دندان همان دندان مصنوعی است؟

روکش دندان مصنوعی نیست. این سؤال که آیا روکش دندان مصنوعی بسیار رایج است. آنها فقط جلوی دندان‌های شما را می‌پوشانند. دندان و روکش‌ها به هم چسبیده‌اند؛ بنابراین روکش فقط روی آن قرار می‌گیرد.

 

آیا روکش‌ها دندان‌های شما را خراب می‌کنند؟

 در طول روش روکش، شما فقط یک لایه کوچک از مینای دندان را بدون هیچ آسیبی به دندان‌ها جدا می‌کنید. پزشکان بی تجربه ممکن است بیش از حد اصلاح کنند و مشکلاتی مانند حساسیت دندان ایجاد کنند. این مشکل در کلینیک ما ممکن نخواهد بود. روکش‌های دندانی به دندان‌های شما کمک می‌کند بهتر دیده شوند و دندان‌های شما را خراب نمی‌کنند.

 

کاندیدای ایده آل برای  روکش دندان کیست؟

 

 1. حداقل 18 سال سن داشته باشند.
 2. دندان‌هایی که برای سفید کردن بیش از حد لکه دار یا تغییر رنگ داده باشند.
 3. به دلیل پرکردگی‌های قدیمی یا پوسیدگی دندان‌ها لکه دار هستند.
 4. دندان‌قروچه شدید نداشته باشید.
 5. به اندازه کافی مینای دندان داشته باشید.
 6. سلامت دهان و دندان داشته باشید.
 7. دندان‌های به شدت کج یا نامرتب نداشته باشید.
 8. دندان‌های تغییر شکل، تراشه، کج و ترک خورده دارند.
 9. ناخن‌های خود را نجوید.
 10. مال اکلوژن شدید نداشته باشید.
 11. از خوردن غذاهای سفت، آب نبات، جویدن ناخن، گاز زدن کلاهک خودکار، مداد و غیره خودداری کنید.
 12. به طور منظم از دندانپزشک معاینه می‌شود.
با دندان‌درد شبانه چه کنیم؟
ادامه مطلب

*مال اکلوژن: این اصطلاح به هم‌راستایی نادرست یا نامناسب دندان‌های بالا و پایین و ایجاد بایت یا اکلوژن نامرتب اشاره دارد. به زبان ساده، وقتی دندان‌های خود را به هم می‌بندید، مطابقت ندارند یا به درستی بسته نمی‌شوند.

 

برای درمان روکش دندان باید چند سال داشته باشید؟

 

صبر کنید تا مراحل رشد ذهنی و جسمی را کامل کنید. با این حال، ما بیماران حداقل 20-22 سال را ترجیح می‌دهیم. اول از همه، بیمار باید از تصمیم خود آگاه باشد و تک‌تک جزئیات این درمان و اینکه چگونه دائمی و یک تعهد مادام‌العمر است را درک کند.

ثانیاً بیمار باید به اندازه کافی بزرگ باشد که روند رشد خود را به پایان رسانده باشد تا تغییری در دندان‌ها ایجاد نشود. تغییر در شکل یا موقعیت دندان‌ها باعث به خطر افتادن روکش‌ها می‌شود و ممکن است نیاز به مجموعه دومی از آنها داشته باشد.

هیچ محدودیتی از نظر سن برای گرفتن روکش‌های دندانی وجود ندارد؛ بنابراین اگر از خود می‌پرسید “آیا سالمندان می‌توانند روکش بگیرند؟” پاسخ مثبت است. با افزایش سن، لبخند شما می‌تواند زیبایی اصلی خود را از دست بدهد و کدرتر شود. اگر می‌خواهید لبخندی سفید داشته باشید روکش‌های لبخند زیبایی برای شما هستند. تا زمانی که دندان‌ها وجود دارند و دندانپزشک به شما توصیه می‌کند، می‌توانید بدون مشکل روکش بگیرید.

آیا می‌توان در دوران بارداری از روکش دندان استفاده  کرد؟

آیا می‌توان در دوران بارداری از روکش دندان استفاده  کرد؟

هیچ گونه منع مصرفی برای گرفتن روکش‌های دندانی در بارداری وجود ندارد. روش دندانپزشکی غیر تهاجمی است و هیچ خطری برای شما یا کودکتان ندارد؛ بنابراین، اگر می‌خواهید با لبخندی زیبا از فرزندتان به دنیا استقبال کنید، می‌توانید این کار را انجام دهید. با این حال، ما همیشه توصیه می‌کنیم نظر پزشک متخصص زنان خود را در این مورد بپرسید و سپس با دندانپزشکان ما تماس بگیرید تا راه حل مناسبی برای شما پیدا کنند.

 

 

آیا می‌توانید با از دست دادن استخوان روکش دندان داشته باشیم؟

روکش دندان به مشکل از دست دادن استخوان شما کمک نمی‌کند. در واقع، آنها می‌توانند اوضاع را بدتر کنند. اگر دچار تحلیل استخوان هستید، باید با انتخاب درمان مناسب دندان مشکل را حل کنید، سپس جنبه‌های دندانی را در نظر بگیرید.

 

آیا می‌توان با بیماری پریودنتال روکش دندان گرفت؟

برای اینکه بتوانید روکش بگیرید باید دندان‌های سالم و لثه‌های سالم داشته باشید. با این حال، هنگامی که لثه شما به درستی درمان و التیام یافت، می‌توانید جنبه‌های پوستی را پیدا کنید.

 

آیا مردم متوجه خواهند شد که من روکش دندان دارم؟

صورت‌های شما باید با دندان‌های طبیعی شما مطابقت داشته باشد؛ زیرا روکش‌های خوب باید این کار را انجام دهند. آنها قرار است مشکلات شما را به‌گونه‌ای بپوشانند که اطرافیان شما نتوانند تفاوت بین دندان‌های واقعی و روکش‌ها را تشخیص دهند. اگر به دلایلی، مردم متوجه می‌شوند که شما روکش دندان دارید، احتمالاً به دلیل بهبود خیره‌کننده‌ای است که روی دندان‌های خود ایجاد کرده‌اید. یک دندانپزشک ماهر مطمئن می‌شود که صورت شما با دندان‌های طبیعی شما مطابقت دارد. اگر یک خدمات دندانپزشکی حرفه‌ای را انتخاب کرده باشید، هیچ کس نمی‌تواند بگوید که شما از روکش‌های دندانی استفاده می‌کنید.

 

روکش دندان برای چیست؟

روکش‌های دندانی به شما کمک می‌کنند تا مشکلات مربوط به سلامت و زیبایی را برطرف کنید. روکش دندان برای موارد زیر است:

 1. دندان‌های لکه دار، آسیب دیده، تغییر رنگ کرده.
 2. دندان‌های تغییر رنگ از طریق آملوژنوز ایمپرفکتا، تتراسایکلین، فلوئوروزیس.
 3. تروما یا ضربه به دندان‌های شکسته، آسیب دیده با ورزش‌های تماسی، گاز گرفتن اجسام سخت یا مواد غذایی.
 4. دندان‌های ناهموار با ناهماهنگی جزئی.
 5. دیاستما (فاصله بین دندان‌ها).
زیبایی دندان چیست؟ (لمینت دندان)
ادامه مطلب

آیا روکش‌های دندانی می‌توانند جایگزین دندان‌های از دست رفته شوند؟

آیا روکش‌های دندانی می‌توانند جایگزین دندان‌های از دست رفته شوند؟

آنها جایگزین دندان‌های شما نیستند. این نکته برای بسیاری از افرادی که به این درمان علاقه‌مند هستند، محل سردرگمی است. آنها فقط کل دندان، قسمت جلویی و قسمت قابل مشاهده  دندان را می‌پوشانند. اگر دندانی از دست رفته باشد، ممکن است به ایمپلنت نیاز داشته باشید. فاکتورهای دندانی درمان شما نیستند.

 

آیا می‌توان روکش دندان را برداشت؟

 آنها را می‌توان حذف کرد، اما فقط به طور موقت. به دلیل کاهش دندان، نمی‌توانید بدون روکش‌های دندانی باشید، حتی اگر لایه‌ای سبک از مینای دندان برداشته شود. می‌توانید روکش‌ها را در صورت بریدگی، شکستن یا قدیمی بودن جدا کنید. شما نمی‌توانید روکش‌ها را بردارید. همچنین، در صورت شکستگی یا بریدگی روکش، همیشه باید آنها را تعویض کنید.

 

آیا روکش دندان اوربایت را برطرف می‌کند؟

روکش‌های دندانی یک درمان زیبایی هستند، به این معنی که تنها هدف آنها بهبود ظاهر لبخند است. آنها مشکل اساسی دندان شما را حل نمی‌کنند. آن را می‌پوشانند تا قابل مشاهده نباشد و شما با یک لبخند کامل باقی بمانید. اگر اوربایت دارید، جنبه‌ها قادر به حل آن نیستند. با این حال، یک پزشک باتجربه ممکن است بتواند روکش‌هایی بسازد که ظاهر زیبایی داشته باشند و اوربایت چندان قابل مشاهده نباشد.

 

 

آیا روکش‌ها از دندان‌های من محافظت می‌کنند؟

آنها از دندان‌های شما محافظت می‌کنند و سطح سختی بین دندان شما و عوامل خارجی ایجاد می‌کنند. روکش‌های دندانی روی دندان را می‌پوشانند و ظاهری دلپذیر می‌بخشند. همچنین از دندان در برابر دنیای بیرون محافظت می‌کند و از آنها در برابر خرد شدن احتمالی، حساسیت به سرما و گرما و لکه شدن احتمالی محافظت می‌کند.

آیا روکش دندان، دندان‌های من را صاف می‌کنند؟

آیا روکش دندان، دندان‌های من را صاف می‌کنند؟

آنها فقط یک درمان زیبایی در دندانپزشکی زیبایی هستند. روکش‌های دندانی قادر به تغییر شکل، جهت یا هر ناهنجاری دندان‌های شما نیستند. آنها فقط به دلایل زیبایی، برای زیباتر کردن لبخند شما و تغییر رنگ استفاده می‌شوند. اما در زیر آنها، دندان‌های شما همچنان یکسان خواهد بود. اگر راه حلی برای صاف کردن دندان‌های خود می‌خواهید، ممکن است به بریس یا اینویزیلاین نیاز داشته باشید.

 

روکش دندان چه زمانی اختراع شد؟

روکش‌ها در سال 1928 اختراع شدند، زمانی که دکتر پینکوس اولین شکل آن را ایجاد کرد، پروتزی که به دندان‌های جلویی متصل می‌شد تا عیوب را پنهان کند. این جنبه‌ها شکننده بودند و مانند آنچه امروز می‌بینیم، ماندگار یا پیشرفته نبودند.

در سال 1937 او یک نسخه جدید ساخته شده از اکریلیک متصل به چسب دندان مصنوعی ایجاد کرد. باز هم این خیلی طولانی نبود و بیشتر به عنوان یک راه حل موقت، برای یک رویداد یا مدت زمان کوتاه در نظر گرفته شد.

در دهه 1950، روکش‌ها از رزین یا چینی شروع به ساخت کردند. سرانجام، در سال 1959 دکتر Buonocore “تکنیک اچ” را اختراع کرد. او یک اسید ملایم را روی سطح دندان اعمال کرد و سطح زبرتری را برای چسبندگی بیشتر روکش ایجاد کرد. این باعث می‌شود روکش‌ها ماندگاری طولانی‌تری داشته باشند و هزینه کمتری داشته باشند و نیاز به اتصال مجدد یا بازسازی کمتری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه