روند درمان های روتین دندانپزشکی

به نقل از دندال : تصور کنید در یک روز دوست داشتنی مشغول پیاده روی کنار ساحل هستید، امواج خنک آب را روی پاهایتان حس می کنید، خرگوش ها از بین بوته ها در حال جست و خیز هستند…

در همین حین که مسیر ساحل را با آرامش طی می کنید، ناگهان صدای دندانپزشک خود را می شنوید: “خب تمام شد! حالا می توانید هدست خود را بردارید”!

کسانی که حتی یک بار به دندانپزشکی های شهر دوون انگلستان رفته اند، این وضعیت خوشایند را روی یونیت مطب تجربه کرده اند.

تیمی از محققان دانشگاه پلی موث، اکستر و بیرمنگام به بررسی تأثیر تجربیاتی از این قبیل روی روند درمان های روتین دندانپزشکی مثل پر کردن و کشیدن دندان پرداختند.

بیمارانی که رضایت به شرکت در این تحقیق دادند در سه دسته جای گرفتند:
دسته اول تحت روش های معمولی و استاندارد مورد درمان قرار گرفتند، دسته دوم به پیاده روی مجازی روی ساحل با کمک هدست و دسته سوم به راه رفتن مجازی در اطراف شهرهای واقعی پرداختند.

نتایج بدست آمده حاکی از این بود که گروه دوم نسبت به گروه اول اضطراب و درد کمتری را در طول درمان حس کردند و تا یک هفته پس از درمان خاطرات مثبت و مطلوبی در ذهن داشتند، اما این مزایا برای گروه سوم حاصل نشد. چرا که راه رفتن مجازی در شهر حواس بیمار را به اندازه کافی پرت نمی­کند و در نتیجه نهایی میزان مطلوبیت، بهبود چشمگیری به عمل نمی آورد. این نتایج، میزان اهمیت نوع محیط مجازی برای بیماران را روشن ساخت، به عبارت دیگر وجود ویژگی خوشایندی و آرامش بخشی در محیط مجازی ضروری است.

این تیم تحقیقاتی هم اکنون در راستای ادامه فعالیت های پژوهشی خود، در حال بررسی تأثیر واقعیت مجازی بر سایر زمینه های پزشکی و چگونگی بهبود این روش می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه