روش های پیشگیری از بیماری های استخوانی در زنان چیست؟

استخوان

راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری های استخوانی در زنان

بیماری های استخوانی مانند استئوپوروز، آرتروز و روماتوئید آرتریت اغلب در زنان به دلیل تغییرات هورمونی و عوامل دیگری که باعث کاهش تراکم استخوان و افزایش خطر شکستگی می‌شوند، شایع هستند. اما شما می‌توانید با پیشگیری از این بیماری ها، به سلامت استخوان خود کمک کنید. در این مطلب از اول دنت به بررسی روش‌های پیشگیری از بیماری های اسکلتی در زنان می‌پردازیم.

بیماری‌های اسکلتی در زنان شامل انواع مختلفی از بیماری‌هایی هستند که ممکن است در اثر کاهش تراکم استخوان‌ها و ضعف ساختار استخوانی به وجود آیند. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

• اوستئوپوروز (کاهش تراکم استخوان): این بیماری معمولاً در زنان پس از سنین 50 سالگی رخ می‌دهد و باعث کاهش تراکم استخوان‌ها و افزایش خطر شکستگی استخوان می‌شود.

• آرتریت روماتوئید: این بیماری اغلب در زنان جوان رخ می‌دهد و ممکن است باعث التهاب و آسیب به استخوان‌ها شود.

 

• آسیب به استخوان‌ها در دوران پس از یائسگی: در اثر کاهش هورمون‌های جنسی در دوران پس از یائسگی، استخوان‌های زنان ممکن است ضعیف شده و به راحتی شکسته شوند.

 

• هیپرتیروئیدیسم: این بیماری باعث افزایش فعالیت تیروئید می‌شود و ممکن است باعث کاهش تراکم استخوان‌ها و افزایش خطر شکستگی آن‌ها شود.

 

• بیماری کلیوی: بیماری‌های کلیوی مانند نفروز، باعث کاهش تراکم استخوان‌ها و افزایش خطر شکستگی آن‌ها می‌شوند.

 

• بیماری‌های تنفسی: بعضی از بیماری‌های تنفسی مانند بیماری‌های مزمن انسدادی ریه، ممکن است باعث کاهش تراکم استخوان‌ها شوند.

 

در کل، بیشترین خطر بیماری‌های اسکلتی در زنان پس از سنین 50 سالگی و در دوران پس از یائسگی وجود دارد. به همین دلیل، حفظ سلامت استخوان‌ها و جلوگیری از کاهش تراکم آن‌ها با مصرف مناسب مواد غذایی و ورزش منظم به عنوان یکی از راهکارهای مهم برای پیشگیری از بیماری‌های اسکلتی در زنان مطرح می‌شود. در ادامه شما را با راههایی برای کاهش خطر بیماریهای اسکلتی آشنا می کنیم.

 

بیماری های استخوانی در زنان , بیماری های استخوان, مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم

مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم برای پیشگیری از پوکی استخوان در زنان

 

1. مصرف غذاهای حاوی کلسیم و ویتامین d

کلسیم و ویتامین D دو ماده مهم برای سلامت استخوان هستند. مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم مانند ماهی، سبزیجات تیره، لبنیات و محصولات سویا، به همراه مصرف ویتامین د از طریق تغذیه یا مکمل های ویتامین د، می‌تواند به حفظ سلامتی استخوان کمک کند.

 

2. ورزش منظم

ورزش منظم، به خصوص ورزش هایی که موجب استحکام استخوان می‌شوند، مثل پیاده روی، دویدن، شنا، تنیس و بسکتبال، می‌تواند به حفظ سلامتی استخوان کمک کند.

 

3. قطع سیگار

سیگاری بودن می‌تواند باعث کاهش تراکم استخوان و افزایش خطر شکستگی شود. برای حفظ سلامتی استخوان، بهتر است از سیگار خودداری کنید.

 

4. محدود کردن مصرف الکل

مصرف بیش از حد الکل می‌تواند باعث کاهش تراکم استخوان شود. برای حفظ سلامتی استخوان، بهتر است روزانه حداکثر یک نوشیدنی الکلی مصرف کنید.

 

بیماری های استخوانی در زنان , بیماری های استخوان, مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین دی

مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین دی و پیشگیری از پوکی استخوان در زنان

 

5. مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین دی

اگر در این زمینه نیاز به تکمیل مصرف کلسیم و ویتامین دی دارید، می‌توانید از مکمل های موجود در بازار استفاده کنید. قبل از استفاده از هرگونه مکمل، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

6. آزمایش استخوان

آزمایش استخوان یک روش ساده و غیرتهاجمی برای اندازه گیری تراکم استخوان است و می‌تواند به شناسایی بیماری های اسکلتی در زنان کمک کند. بهتر است بعد از یک سن مشخص، مرتباً آزمایش استخوان را انجام داده و در صورت نیاز به درمان، به دستور پزشک اقدام کنید.

 

7. حفاظت در برابر آسیب به استخوان‌ها

برای پیشگیری از شکستگی استخوان، بهتر است از فعالیت های خطرناک مانند پرش و رقصیدن بر روی سطوح سخت و بلند، استفاده از ورزش های خطرناک مانند اسکی و اسنوبرد و استفاده از لوازم حفاظتی مانند کلاه و کفش‌های مناسب استفاده کنید.

 

بیماری های استخوانی در زنان , بیماری های استخوان, ورزش منظم و پیشگیری از پوکی استخوان در زنان

ورزش منظم و پیشگیری از پوکی استخوان در زنان

 

8. پایین آوردن شدت استرس

استرس می‌تواند باعث کاهش تراکم استخوان شود. برای کاهش استرس، می‌توانید از تمرینات تنفسی و آرامش بخشی مانند یوگا، مدیتیشن و تکنیک های تنفسی استفاده کنید.

 

9. محدود کردن مصرف قهوه

مصرف بیش از حد قهوه، می‌تواند باعث کاهش تراکم استخوان شود. برای حفظ سلامتی استخوان، بهتر است مصرف قهوه را محدود کنید.

 

10. مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم

منیزیم نیز یکی از عوامل مهم در حفظ سلامت استخوان است. مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم مانند آجیل، بادام، برنج قهوه‌ای، اسفناج، ماهی، گوشت قرمز و سبزیجات، می‌تواند به حفظ سلامتی استخوان کمک کند.

 

11. محافظت از سلامت دندان‌ها

عفونتهای دندانی می‌توانند باعث کاهش تراکم استخوان شوند. برای حفظ سلامت دندان‌ها، بهتر است از دندان‌های خود مراقبت کنید و به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

بیماری های استخوانی در زنان , بیماری های استخوان, استفاده از ماساژ برای پیشگیری از پوکی استخوان در زنان

استفاده از ماساژ برای پیشگیری از پوکی استخوان در زنان

 

12. استفاده از ماساژ

ماساژ می‌تواند به حفظ سلامتی استخوان کمک کند. ماساژ به عنوان یک روش غیرتهاجمی، می‌تواند به بهبود جریان خون و تقویت استخوان بپردازد.

 

13. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین ک

ویتامین ک نیز مانند کلسیم و ویتامین د، یکی از مواد مهم برای سلامتی استخوان است. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین ک مانند توت فرنگی، توت سیاه، کلم بروکلی، فلفل قرمز و پیاز، می‌تواند به حفظ سلامتی استخوان کمک کند.

 

14. رعایت نرمال ساعت خواب

نرمال ساعت خواب، می‌تواند به حفظ سلامتی استخوان کمک کند. خواب کافی و به موقع، باعث تولید هورمون هایی مانند استروژن و تستوسترون می‌شود که در حفظ سلامتی استخوان نقش دارند.

 

15. مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین

پروتئین نیز یکی از مواد مهم برای سلامتی استخوان است. مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین مانند گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، لوبیا، نخود، عدس و سویا، می‌تواند به حفظ سلامتی استخوان کمک کند.

 

بیماری های استخوانی در زنان , بیماری های استخوان,مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین

مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین برای پیشگیری از پوکی استخوان در زنان

 

16. بررسی میزان هورمون های جنسی

هورمون های جنسی مانند استروژن و تستوسترون، نقش مهمی در حفظ سلامتی استخوان دارند. برای حفظ سلامتی استخوان، بهتر است میزان هورمون های جنسی خود را بررسی کرده و در صورت نیاز، با پزشک خود مشورت کنید.

 

همه این راهکارها می‌توانند به حفظ سلامتی استخوان کمک کنند. در نهایت، برای حفظ سلامتی استخوان، بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و براساس وضعیت خود، برنامه‌های مناسبی برای حفظ سلامتی استخوان خود ترسیم کنید.

 

در نهایت، برای حفظ سلامتی استخوان، بهتر است به یک سبک زندگی سالم و فعال علاقه‌مند شوید. همچنین، در صورتی که نگرانی درباره سلامتی استخوان خود دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و آزمایش استخوان را انجام دهید.

 

منبع :بیتوته 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه