روش‌های طبیعی درمان واریکوسل

واریکوسل

ورم مجاری منی یا واریکوسل یک بیماری شایع در بین آقایان است.

به گزارش اول دنت ، ورم مجاری منی یا واریکوسل یک بیماری شایع در بین آقایان است. در واقع به بزرگ شدن سیاهرگ های کیسه بیضه یا پیچ خوردگی آن واریکوسل می گویند. یکی از علل تولید کم اسپرم و کاهش کیفیت اسپرم در آقایان که اصولا باعث ناباروری می شود، بروز بیماری واریکوسل است. البته این نکته را در نظر بگیرید که بروز واریکوسل همیشه به معنای این نیست که روی کیفیت و تعداد اسپرم ها تاثیر می گذارد.

در این مقاله سعی داریم در مورد علل بروز بیماری، راه های پیشگیری، علائم بیماری واریکوسل، راه های درمان خانگی و طبیعی و بهترین دکتر متخصص واریکوسل بیشتر توضیح دهیم.

علائم بروز واریکوسل چیست؟

برآمدگی و تورم های وریدهای کیسه بیضه، واریکوسل می گویند. حتی دیده شده است که برخی از افرادی که به واریکوسل دچار می شوند بدون علامت هستند.

در صورتی که علائم زیر را در خود مشاهده کردید، بهتر است در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. علائم رایج واریکوسل به شرح زیر می باشد:

 1. احساس درد، سوزش، سنگینی در ناحیه بیضه
 2. متورم شدن کیسه های بیضه
 3. برآمدگی یکی از بیضه ها
 4. ظاهر شدن رگ های بزرگتر و آب رنگ در ناحیه بیضه
 5. مشکلات در نعوظ

این بیماری بین آقایان در سنین ۱۵ تا ۲۵ سال بسیار رایج است ولی ۱۵% از جمعیت آقایان بالغ را درگیر میکند. به صورت عمومی، واریکوسل در بین نوجوانان رایج تر است. واریکوسل می تواند هر دو بیضه را درگیر کند ولی در بیضه سمت چپ بیشتر رخ می دهد.

عوامل بروز واریکوسل چیست؟

بررسی ها نشان میدهد که هیچ فاکتور و معیار مشخصی برای بروز واریکوسل وجود ندارد و علت دقیق بروز آن مشخص نیست. با این حال موارد زیر میتواند احتمال بروز واریکوسل در بین آقایان را افزایش دهد:

 • عوامل ژنتیکی
 • فعالیت های بدنی نامناسب و سنگین مانند بدنسازی و ورزش هایی که برای بدن سنگین هستند.
 • قرار گرفتن در گرما برای مدت طولانی خطر ابتلا به واریکوسل را افزایش میدهد.
 • افزایش فشار زیاد در ناحیه شکم
 • برخی از افراد که در محیط های صنعتی کار میکنند و با مواد شیمیایی مانند نیترات سروکار دارند، بیشتر به واریکوسل مبتلا می شوند.
 • افرادی که دارای پوشش نامناسب لباس زیر هستند.

همانطور که گفته شد، علت خاصی برای بروز واریکوسل وجود ندارد اما عوامل بالا می تواند احتمال بروز این بیماری را تشدید میکند.

تشخیص بیماری واریکوسل

روش های تشخیص بیماری واریکوسل

برای تشخیص بیماری واریکوسل نیاز به سابقه و تاریخچه پزشکی بیمار، تست های مختلف و تصویر برداری است. روش های زیر در تشخیص بیماری واریکوسل می تواند بسیار کمک کننده باشد:

 1. بررسی و معاینات جسمانی توسط پزشک (بررسی جسمانی ناحیه شکم و بیضه ها)
 2. انجام سونوگرافی با رزولوشن بالا می تواند به پزشک در تشخیص محل دقیق واریکوسل کمک کند.
 3. انجام اندوسکوپی می تواند به پزشک در پیدا کردن رگ هایی که دچار بیماری شده اند کمک کند.
 4. یکی از روش های دیگر در تشخیص این بیماری، استفاده از آنژیوگرافی است. در این روش پزشک یک ماده رنگی به وریدها تزریق میکند و با استفاده از تصویر برداری، می تواند محل بیماری را تشخیص دهد.

بسته به شدت بیماری، پزشک برای تشخیص بهتر ممکن است از چند روش برای شناسایی بیماری استفاده کند.

روش های درمان واریکوسل چیست؟

پزشک برای درمان این بیماری می تواند از روش های جراحی یا غیرجراحی استفاده کند. اینکه پزشک چه روش درمانی را انتخاب میکند به شرایط جسمی و سابقه پزشکی بیمار و شدت بیماری بستگی دارد.

استفاده از شلنگ های پشتی میتواند جریان خود در وریدها را بهبود دهد و علادم واریکوسل را کاهش دهد.

شلنگ ها کم فشار می تواند روش مناسبی برای کاهش علائم و دردهای واریکوسل باشد. این شلنگ ها فشار کمتری نسبت به شلنگ های پشتی دارد.

جراحی با لیزر روش نوینی در درمان بیماری واریکوسل است. در این روش پزشک از لیزر برای بستن وریدهای متورم استفاده میکند.

جراحی کلاسیک. در این روش پزشک وریدهای متورم را برش و سپس میبندد. این روش می تواند در درمان واریکوسل بسیار موثر باشد.

جراحی سوداری: پزشک در این روش، یک سری برش کوچک روی محل متورم ایجاد میکند و سپس با کمک یک دستگاه خاص این برش ها را می بندد.

تعیین روش درمانی را به بهترین دکتر واریکوسل بسپارید و به نتیجه آن اعتماد داشته باشید. پزشک با توجه به شرایط و شدت بیماری بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب خواهد کرد.

واریکوسل و ناباروری در آقایان

بروز واریکوسل، می تواند تاثیرات منفی روی بهداشت جنسی و ناباروری داشته باشد. یکی از مهم ترین عوامل ناباروری در بین آقایان داشتن بیماری واریکوسل است. این تورم ها باعث کاهش جریان خون و افزایش دمای آن ناحیه، کاهش حرکت ها و تعداد اسپرم ها خواهد شد.

اگر بیماری به مراحل پیشرفته رسده باشد، بهترین روش های درمانی که می تواند علائم واریکوسل را به خوبی بهبود دهد، روش های جراحی است. روش های جراحی باعث بهبود گردش خون، افزایش تعداد و کیفیت اسپرم ها خواهد شد.

در صورتی که ناباروری آقا به دلیل وجود واریکوسل باشد، بهتر است سریعتر به دکتر واریکوسل مراجعه کنید.

در سایت ویکی درمان (https://wikidarman.com)، لیستی از بهترین دکترهای واریکوسل را برای راحتی شما عزیزان قرارداده ایم. با مراجعه به ویکی درمان علاوه بر افزایش سطح آگاهی در زمینه های مختلف پزشکی می توانید به برترین پزشکان در حوزه های مختلف دسترسی داشته باشید.

منبع : مشرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه