رشد ۲۲ درصدی مصدومان “چهارشنبه‌سوری” در سال جاری/ “کهگیلویه و بویراحمد” تنها استان بدون مصدوم

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به رشد ۲۲ درصدی شمار مصدومان چهارشنبه‌سوری گفت: کهگیلویه و بویراحمد تنها استان بدون مصدوم بوده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری اول دنت، جعفر میعادفر صبح امروز در نشست خبری در سازمان اورژانس کشور با بیان این‌که در سال 1401 با حوادث مختلفی روبرو بودیم، اظهار کرد: در سازمان اورژانس از ابتدای اسفندماه آمار حوادث چهارشنبه‌سوری را جمع‌آوری می‌کنیم؛ ما رشد 22 درصدی را در تعداد مصدومین چهارشنبه‌سوری نسبت به سال گذشته داشتیم و 4368 مصدوم از ابتدای اسفندماه تا ساعت 8 صبح امروز گزارش شده که از این تعداد 3557 مورد در روز 23 اسفند بوده است‌.

وی افزود: تاکنون 27 نفر فوتی داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. علت این افزایش، دو حادثه‌ بزرگی بود که در تبریز و تهران رخ داد و در آن‌ها 13 نفر فوت کردند.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: فوتی‌ها در استان‌ها و شهرهای تهران، تبریز، همدان، ارومیه و قزوین بوده است. تنها استانی که هیچ مصدومی نداشته کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

وی با بیان اینکه 21 درصد مصدومان زن و 79 درصد مرد بودند، خاطرنشان کرد: 3453 نفر مرد و 915 زن دچار حادثه شدند. 44 درصد افراد آسیب‌دیده نیز بین 6 تا 18 سال بودند.

میعادفر تصریح کرد: 68 درصد مصدومان از مواد محترقه استفاده می‌کردند و 31 درصد نیز رهگذر بودند و یک درصد مصدومان نیز نیروهای امدادی بودند.

وی بیان کرد: در سال جاری افزایش 12 درصدی در قطع عضو و افزایش 16 درصدی در آسیب‌های چشمی داشتیم؛ در ارتباط با سوختگی‌ها نیز 16 درصد کاهش مصدومین را شاهد بودیم.

رئیس سازمان اورژانس کشور بیان کرد: در حوادث چهارشنبه‌سوری، 7 دستگاه آمبولانس اورژانس نیز در استان‌های تهران و کرمان صدمه دیده‌اند‌.

میعادفر درباره وضعیت تأمین آمبولانس‌ها گفت: طی 6 ماه آینده قرار است که 500 دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس کشور اضافه شود. دولت نیز مصوبه‌ای برای واردات آمبولانس داشته است؛   دولت این اجازه را به ما داده که واردات آمبولانس از مالیات بر ارزش افزوده و عوارض گمرکی معاف شود و با این مصوبه، 35 درصد قیمت آمبولانس کاهش می‌یابد.

وی از استخدام نیروهای جدید فوریت پزشکی برای رفع بخشی از مشکلات کمبود نیرو در اورژانس کشور خبر داد و تصریح کرد: وزارت بهداشت حدود 25 هزار نفر را در سه ماه ابتدای سال آینده استخدام می‌کند که از این تعداد 3750 نفر سهم فوریت‌های پزشکی است و این نیروها بر اساس نیاز، در استان‌ها توزیع می‌شوند.

میعادفر با بیان اینکه کمبود فضای فیزیکی از مشکلات ناوگان اورژانس کشور است؛ خاطرنشان کرد: محروم‌ترین شهر کشور در حوزه فوریت‌های پزشکی، تهران است زیرا اورژانس تهران نیاز به افزایش امکانات و تقویت زیرساخت‌ها دارد. ما در کشور 3200 پایگاه داریم و 300 پایگاه در تهران مستقر است در حالی که یک‌پنجم ماموریت‌های کشور را اورژانس تهران انجام می‌دهد و نیاز است که ظرفیت‌ها و امکانات موجود را افزایش دهیم. برای هر پایگاه اورژانس به 150 متر زمین نیاز داریم اما در شهرهای بزرگ، فضای فیزیکی مناسب برای تأسیس پایگاه اورژانس نداریم و نیاز به آمبولانس و نیروهای جدید داریم.

وی با بیان این‌که هر تکنسین اورژانس در شهر تهران به طور میانگین به 10 تا 15 ماموریت روزانه اعزام می‌شود‌؛ عنوان کرد: در تهران 4 پایگاه اورژانس بانوان داریم و باید فضای فیزیکی مناسبی برای بکارگیری بانوان ایجاد شود. در کلانشهرها در حال راه‌اندازی پایگاه‌های اورژانس بانوان هستیم و خدمات درمانی ارائه شده در ماموریت‌هایی که بانوان اعزام می‌شوند کیفیت بسیار خوبی دارد.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان این‌که در تأمین سوخت آمبولانس‌ها گاهاً دچار مشکل هستیم، بیان کرد:‌ مکاتبات بسیاری برای افزایش سهمیه سوخت آمبولانس‌ها انجام داده‌ایم و درخواست داریم بر اساس میزان تردد آمبولانس‌ها، سوخت به اورژانس تخصیص داده شود. در زمینه شماره گذاری آمبولانس‌ها نیز با مشکلات بودجه‌ای مواجه هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه