دندان مصنوعی

هر آنچه که باید در مورد دندان مصنوعی بدانیم.

دندان مصنوعی یا پروتزهای دندانی، چیزی نیست جز دندان مصنوعی که به دنبال جایگزینی دندان از دست رفته است. می‌توانیم پروتزهای متحرک را انتخاب کنیم که جایگزین تمام دندان‌های فک بالا یا پایین یا حتی هر دو می‌شود. به این نوع دندان مصنوعی، دندان مصنوعی کامل می‌گویند. اینها کاملاً بالای لثه قرار می‌گیرند. از سوی دیگر، مواردی هستند که تنها به دنبال جایگزینی برخی قطعات دندانی هستند و به آنها پروتز پارسیل یا بریج می‌گویند.

همچنین باید وجود انواع دیگر پروتزهای دندانی به نام ایمپلنت دندان را برجسته کنیم. اینها به قطعات فلزی که در زیر لثه قرار می‌گیرند و مستقیماً در استخوان‌های فک جاسازی می‌شوند، متصل می‌شوند. اینها باید توسط دندانپزشکان حرفه‌ای که صلاحیت‌های لازم برای این منظور را دارند قرار داده شوند.

avaldent1 13

چرا باید از دندان مصنوعی استفاده کنیم؟

پروتز تقریباً تمام مزایای یک مجموعه کامل از دندان‌ها را فراهم می‌کند و حمایت لازم برای بازگرداندن بهینه توانایی جویدن و گاز گرفتن را برای بیمار فراهم می‌کند. علاوه بر این، به بیمار اجازه می‌دهد تا واضح‌تر صحبت کند. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که باید به آن توجه کنیم این است که داشتن دندان مصنوعی باعث بهبود تعریف فک و بدون شک لبخند طبیعی می‌شود.

دندان‌های مصنوعی چگونه قرار می‌گیرند؟ آیا طول می‌کشد تا به آن عادت کنم؟

پروسه قرار دادن دندان مصنوعی معمولاً کمی به تعویق می‌افتد، زیرا بیمار باید دندان‌های آسیب دیده یا پوسیده شده داشته باشد. متعاقباً باید زمان معینی برای بهبود زخم‌هایی که در لثه و فک ایجاد می‌شود بگذرد. پس از این کار، دندانپزشک اقدام به ساخت قالبی از دندان‌ها می‌کند تا مطمئن شود که پروتز کاملاً در دهان قرار می‌گیرد.

عادت کردن به دندان مصنوعی گاهی اوقات می‌تواند زمان بر باشد و این بستگی به شرایط شخصی هر بیمار دارد. در ابتدا، هر بیمار احساس جدیدی را در دهان تجربه می‌کند که مطمئناً عجیب و گاهی اوقات حتی تا حدودی ناراحت کننده به نظر می‌رسد. روند جویدن غذا، گاز گرفتن یا حتی صحبت کردن متفاوت است. اما نباید نگران باشید، زیرا در عرض چند روز آن را به عنوان بخشی طبیعی از دهان خود احساس خواهید کرد.

avaldent3 13

مزایای استفاده از دندان مصنوعی

 1. مزیت اصلی پروتزها این است که دندان‌های از دست رفته را به طور کامل جایگزین می‌کنند تا از این طریق عملکرد خود را برگردانند و همچنین زیبایی شناسی بیمار را بازیابی کنند.
 2. به طور کلی، برای انجام جای‌گذاری آن نیازی به مداخله جراحی نخواهد بود.
 3. نگهداری از دندان مصنوعی بسیار آسان است.
 4. اگر در آنها شکستگی وجود داشته باشد، روند تعمیر بسیار ساده است.
 5. آنها یک راه حل اقتصادی در مقایسه با پروتزهای ثابت هستند.

معایب دندان مصنوعی

 1. پروتزها تمایل به حرکت دارند. این یک نقطه ضعف آشکار در مقایسه با پروتز ثابت است، زیرا در موارد خاص برای بیمار ناراحت کننده‌تر است.
 2. در نتیجه تحرک آنها، زخم‌های کوچکی در لثه ایجاد می‌شود.
 3. با گذشت زمان، استخوانی که به عنوان تکیه گاه برای دندان مصنوعی عمل می‌کند، در صورت نداشتن دندان یا ایمپلنت، اندازه آن کاهش می‌یابد و نازک‌تر می‌شود. در این مواقع نیاز به پرکردن پروتزهای متحرک هر از چند گاهی برای حفظ صحیح آن برای مدت طولانی ضروری خواهد بود.
 4. آنها این خطر را دارند که در صورت عدم رعایت بهداشت و نگهداری مناسب، و با در نظر گرفتن رطوبت و گرمای طبیعی موجود در دهان و بزاق، موارد ناخواسته ظاهر شوند که می‌توانند باعث قرمزی مخاط دهان و ایجاد ناراحتی شوند.

مراقبت از دندان مصنوعی چگونه است؟

توصیه می‌شود از پروتزهای خود به همان شیوه‌ای که اگر دندان‌های طبیعی شما بودند مراقبت کنید، زیرا پلاک‌هایی نیز روی آن‌ها ایجاد می‌شود و باکتری‌ها هم روی سطح پروتز و هم روی لثه‌ها تجمع می‌یابند؛ بنابراین تمیز نگه داشتن دندان‌های مصنوعی و لثه‌ها تا حد امکان می‌تواند به جلوگیری از ناراحتی، عفونت و حتی بوی بد دهان کمک کند.

برای مراقبت از دندان مصنوعی خود نکات زیر را دنبال کنید:

 1. در حالت ایده آل، باید آن را روی یک حوله تا شده، یک فرش یا حتی روی پیشخوان قرار دهید. زمانی که می‌خواهید دندان مصنوعی خود را بردارید، آن را با آب تر کنید، به این ترتیب می‌توانید از شکستن آن‌ها در صورت افتادن آن‌ها جلوگیری کنید.
 2. گذاشتن آن در آب گرم یا حتی استفاده از مایعات مخصوص تمیز کردن دندان مصنوعی در طول شب راه خوبی برای تمیز نگه داشتن آن است. به هر قیمتی شده از گذاشتن آن در آب داغ خودداری کنید.
 3. دندان‌های مصنوعی خود را هر روز تمیز کنید، به این ترتیب می‌توانید از ایجاد لکه جلوگیری کنید و به این معنی است که دهان شما سالم می‌ماند.
 4. پس از خوردن غذا باید پروتز را از دهان خود خارج کنید و باید آن را بشویید تا مواد غذایی که به آن چسبیده است خارج شود.
 5. توصیه می‌شود از یک برس مخصوص برای تمیز کردن دندان‌های مصنوعی استفاده کنید یا در غیر این صورت می‌توانید از مسواک‌هایی استفاده کنید که دارای موهای نرم است.
 6. برای تمیز کردن آنها می‌توانید از صابون دست یا حتی مواد شوینده ملایمی که برای شستن ظروف استفاده می‌شود استفاده کنید، اما استفاده از پاک‌کننده‌های خانگی که ساینده هستند و البته سفید کننده کاملاً ممنوع است.

avaldent2 13

توصیه‌هایی برای مراقبت روزانه از دهان به شرح زیر است:

 1. هنگام خواب از دندان مصنوعی خود استفاده نکنید، به این ترتیب لثه‌های شما می‌توانند استراحت کنند.
 2. در صورت قرمزی یا تورم لثه بهترین کار این است که برای مدتی استفاده از آنها را قطع کنید تا لثه‌ها خوب شوند.

پروتز در چه شرایطی نشان داده می‌شود؟

 1. در مواردی که بیمار عدم وجود تمام یا چند قطعه دندانی را نشان می‌دهد و علاوه بر آن دلایل پزشکی ارائه می‌کند که کاشت ایمپلنت دندان را غیرممکن می‌کند.
 2. زمانی که بیمار تعدادی دندان باقی مانده دارد که شرایط لازم برای حمایت از پروتزهای ثابت را ندارند.
 3. به دلایل اقتصادی، از آنجایی که پروتزهای مصنوعی بسیار ارزان‌تر از ثابت هستند، هرچند با ناراحتی‌هایی که در بالا ذکر شد.
 4. در مواردی که به دلیل جراحی قبلی روی پروتزهای ثابت باید به طور موقت استفاده شوند.

چه جزئیات دیگری در مورد پروتز باید بدانم؟

شما نباید از پروتزهایی که بیش از حد بزرگ هستند و متناسب با دهان شما نیستند استفاده کنید. به همان ترتیبی که نباید از چیزی استفاده کنید که هنگام غذا خوردن مشکل ایجاد کند یا باعث ناراحتی شود. در صورتی که پروتز بعد از چند هفته اول همچنان مشکل ایجاد میکند، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا امکان تعدیل آن را بررسی کنید.

همان‌طور که قبلاً ذکر کردیم، شکل لثه‌ها و حتی شکل استخوان‌های فک شما می‌تواند در طول زمان تغییر کند. این یک فرآیند طبیعی است، اما می‌تواند باعث عدم تعادل در پروتزهای شما شود و در نتیجه مستقیم همه اینها، آنها به خوبی روی هم نمی‌مانند. در این موارد با استفاده از چسب مخصوص دندان‌های مصنوعی که می‌تواند به حفظ آن‌ها در جای خود کمک کند، مشکل حل می‌شود. به همین دلیل مهم است که به طور منظم پروتزهای مصنوعی را تنظیم کنید.

استفاده روزانه به طور اجتناب‌ناپذیری باعث ساییدگی و پارگی دندان‌های مصنوعی می‌شود؛ بنابراین معمول است که بعد از 5 سال باید آن را تغییر دهید.

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی را در کجا می‌توان انجام داد؟

اگر به دنبال جای قابل اعتمادی هستید که بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد این نوع درمان دهان درخواست کنید، کلینیک دندانپزشکی مکان ایده آلی است.

دندان مصنوعی فرجام

افراد از دندان مصنوعی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌کنند تا بتوانند از یک رژیم غذایی سالم لذت ببرند و با اعتماد به نفس لبخند بزنند. پروتزها از اکریلیک (پلاستیک) یا فلز ساخته می‌شوند. دندان مصنوعی کامل، برای جایگزینی تمام دندان‌های خود، به خوبی روی لثه شما قرار می‌گیرند.

آنها به شما کمک می‌کنند راحت غذا بخورید و واضح صحبت کنید و اعتماد به نفس و عزت نفس شما را بهبود می‌بخشند. دندان مصنوعی جایگزین دندان‌هایی می‌شوند که از دست رفته‌اند و گاهی اوقات می‌توانند توسط دندان‌هایی که باقی مانده‌اند حمایت شوند.

اگر بین دندان‌های خود فاصله دارید. ممکن است دندان‌های دیگر شما حرکت کنند. تا مقداری از فضا را اشغال کنند، بنابراین ممکن است دندان‌های کج شده داشته باشید. این می‌تواند بر نحوه گاز گرفتن شما تأثیر بگذارد و به دندان‌های دیگر شما آسیب برساند.

دندان مصنوعی سعادت آباد

دندان مصنوعی از هر دو مجموعه بالایی و پایینی تشکیل شده و ابزارهای متحرکی هستند که می‌توانند برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده شوند. دندان‌های مصنوعی از پرسلن یا اکریلیک ساخته شده‌اند و توسط یک پایه اکریلیک یا فلزی به هم متصل می‌شوند.

زمانی که تمام دندان‌های خود را از دست می‌دهید، ممکن است به دندان مصنوعی نیاز باشد و می‌تواند به زیباتر شدن مجدد ظاهر شما کمک کند و به شما احساس اعتماد به نفس بیشتری برای لبخند زدن بدهد. پروتزهای فوقانی و تحتانی هر دو روی بافت لثه قرار می‌گیرند و مکش به نگه داشتن آنها کمک می‌کند.

چسب دندان مصنوعی همچنین می‌تواند به محکم کردن دندان مصنوعی شما کمک کند و مانع از ایجاد ناراحتی ذرات غذا شود، که در صورت گیر افتادن آنها در زیر پروتز ممکن است اتفاق بیفتد. با مراقبت و نگهداری مناسب، دندان مصنوعی می‌توانند بین 5 تا 10 سال دوام بیاورند.

عکس دندان مصنوعی

دندان مصنوعی تهرانپارس

دندان مصنوعی لوازم متحرکی هستند که می‌توانند جایگزین دندان‌های از دست رفته شوند و به بازگرداندن لبخند شما کمک کنند. اگر تمام دندان‌های طبیعی خود را از دست داده‌اید، چه در اثر بیماری لثه، پوسیدگی دندان یا آسیب، جایگزینی دندان‌های از دست رفته برای ظاهر و سلامت شما مفید خواهد بود.

دلیل این ویژگی این است که دندان مصنوعی تغذیه و صحبت کردن را راحت‌تر می‌کند. هنگامی که تمام دندان‌های خود را از دست می‌دهید، عضلات صورت ممکن است افتادگی داشته باشند و شما را پیرتر نشان دهند.

پروتزهای مصنوعی می‌توانند به پرکردن ظاهر صورت و نمایه شما کمک کنند. می‌توان آنها را به گونه‌ای ساخت که شبیه دندان‌های طبیعی شما باشد تا ظاهر شما تغییر چندانی نکند. دندان مصنوعی حتی ممکن است ظاهر لبخند شما را بهبود بخشد.

دلایل استفاده از دندان مصنوعی

دندان مصنوعی میرداماد

دندان‌های مصنوعی توسط دندانپزشکان شما برای جایگزینی دندان‌های طبیعی از دست رفته یا کشیده شده ایجاد می‌شوند. دندان‌های مصنوعی می‌توانند کامل یا جزئی باشند، به این معنی که می‌توانند تمام دندان‌ها را در خط لثه بالایی یا پایینی یا فقط تعدادی از دندان‌های از دست رفته را جایگزین کنند. صرف نظر از اینکه به چه نوع پروتزهایی ممکن است نیاز داشته باشید.

آنها به گونه‌ای سفارشی طراحی می‌شوند که متناسب با دهان شما باشند و از نظر بصری با دندان‌های موجود شما مطابقت داشته باشند. در گذشته، دندان‌های مصنوعی که پروتزهای مصنوعی را تشکیل می‌دهند از چینی یا پلاستیک ساخته می‌شدند، اما پروتزهای مدرن‌تر معمولاً از رزین سخت ساخته می‌شوند.

موادی که برای ساختن دندان مصنوعی استفاده می‌شوند، شکننده‌تر از دندان‌های طبیعی شناخته می‌شوند و در صورت افتادن یا مراقبت نشدن به راحتی می‌توانند ترک بخورند یا بشکنند. این ماده همچنین بسیار سریعتر از دندان‌های طبیعی فرسوده می‌شود و بنابراین باید هر پنج سال یا بیشتر با یک مجموعه دندان مصنوعی جدید جایگزین شود.

دندان مصنوعی جنت آباد

دندان مصنوعی دندان‌های متحرکی است که از اکریلیک (پلاستیک) یا فلز ساخته شده است. آنها به خوبی روی لثه قرار می‌گیرند تا جایگزین دندان‌های از دست رفته و رفع مشکلات احتمالی شوند. شکاف‌های به‌جامانده از دندان‌های از دست رفته می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در تغذیه و گفتار بیماران شود.

دندان مصنوعی جنت آباد ممکن است ظاهر لبخند شما را نیز بهبود بخشد و به شما اعتماد به نفس بدهد. قبل از اینکه بخواهید هر تصمیمی بگیرید، برنامه‌ها و انتظارات خود را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

عکس انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی شهرک غرب

دندان مصنوعی ابزارهای متحرکی هستند که برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و حمایت از بافت‌های نرم طراحی شده‌اند. دندان مصنوعی بسته به تعداد دندان‌هایی که نیاز به تعویض دارند می‌توانند کامل یا جزئی باشند. یک دست دندان مصنوعی کامل فوقانی معمولاً تا سقف دهان شما گسترش می‌یابد.

مراقبت از دندان مصنوعی :

 1. دندان مصنوعی باید در محیط مرطوب نگهداری شود تا شکل خود را حفظ کند. در صورت عدم استفاده، دندان مصنوعی را در آب سرد یا محلول پاک کننده دندان مصنوعی قرار دهید.
 2. از یک برس نرم و صابون ملایم برای تمیز کردن دندان مصنوعی خود استفاده کنید.
 3. برای حفظ سلامت لثه‌ها همیشه قبل از خواب دندان‌های مصنوعی را بردارید.

دندان مصنوعی از رزین اکریلیک سخت رنگی یا پلیمری انعطاف‌پذیرتر ساخته شده و برای ایجاد تناسب راحت‌تر برای هر فرد سفارشی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه