اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

دندان درد

نادیده‌گرفتن درد دندان کار سختی است. دندان درد زمانی ایجاد می‌شود که عصب ریشه دندان یا اطراف دندان تحریک شود. عفونت دندان پوسیدگی، آسیب یا ازدست‌دادن دندان شایع‌ترین علل درد دندان است. همچنین ممکن است پس از کشیدن دندان درد نیز رخ دهد. درد گاهی از نواحی دیگر سرچشمه می‌گیرد و به فک می‌رسد، بنابراین به نظر می‌رسد درد دندان است. شایع‌ترین نواحی شامل مفصل فک مفصل گیجگاهی فکی ، گوش درد، سینوس‌ها و حتی مشکلات قلبی گاه‌به‌گاه است.

باکتری‌هایی که در داخل دهان شما رشد می‌کنند می‌توانند به بیماری لثه و پوسیدگی دندان کمک کنند که هر دو می‌توانند باعث درد شوند. اغلب، بیماری لثه منجر به هیچ دردی نمی‌شود.

شما می‌توانید با استفاده از نخ دندان، مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید و تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها دو بار در سال از اکثر مشکلات دندانی جلوگیری کنید. دندانپزشک ممکن است از سیلانت‌ها و فلوراید استفاده کند که به ویژه برای دندان‌های کودکان مهم است.

علل دندان درد

دندان درد ناشی از التهاب بخش مرکزی دندان به نام پالپ است. پالپ به درد بسیار حساس است. التهاب پالپ یا پالپیت ممکن است در اثر حفره‌های دندانی، ضربه و عفونت ایجاد شود. درد از فک ممکن است باعث شود علائم دندان درد داشته باشید. اولین قدم به سمت تسکین این است که بفهمید چه چیزی اشتباه است.

avaldent4 4

آیا ممکن است دندان‌های حساس باشد؟

اگر دندان‌های شما سالم هستند، یک‌لایه خارجی سخت مینای دندان آنها را می‌پوشاند تا از اعصاب داخل محافظت کند. مینای دندان می‌تواند به‌مرورزمان از بین برود. وقتی لایه میانی دندان شما در معرض دید قرار می‌گیرد، هر چیزی که می‌خورید یا می‌نوشید می‌تواند به انتهای عصبی شما برسد.

عادت‌هايی كه باعث خرابی دندان می‌شوند: 12 عادت بد برای دندان
ادامه مطلب

بیماری لثه می‌تواند دندان‌های شما را حساس کند. لثه‌های شما از دندان‌هایتان منقبض می‌شوند و این باعث آشکار شدن ریشه‌ها می‌شود. همچنین اگر خیلی سخت مسواک بزنید، می‌توانید به لثه‌های خود آسیب برسانید.

تمیز کردن یا یک پرکردن ممکن است دندان شما را برای چند هفته حساس کند. بسیاری از افراد پس از درمان‌های سفیدکننده آن را احساس می‌کنند. یک پرکردن قدیمی که شل یا آسیب‌دیده است نیز می‌تواند باعث آن شود.

avaldent3 4

آیا ممکن است یک دندان آسیب‌دیده باشد؟

هر بار که غذا می‌خورید دندان‌های شما مورد حمله قرار می‌گیرند. باکتری‌ها به آنها می‌چسبند تا زمانی که آنها را پاک کنید. آنها اسید تولید می‌کنند که سوراخ‌هایی را در مینای دندان به نام حفره ایجاد می‌کند.

یا ممکن است یک ترک در دندانی ایجاد شود که لایه‌های حساس داخلی را در معرض دید قرار داده است. شاید به‌صورت شما ضربه خورده باشد.

حفره یا ترک می‌تواند باعث درد شدید شود و هنگام گازگرفتن دهان شما را حساس کند. هر چه درد طولانی‌تر باشد، احتمال آسیب جدی‌تر است.

اگر به‌اندازه کافی عمیق باشد، یک حفره یا ترک می‌تواند باکتری‌ها را به لایه داخلی دندان شما که پالپ نامیده می‌شود راه دهد. پالپ ممکن است عفونی شود و این می‌تواند منجر به تجمع چرک به نام آبسه شود. عفونت می‌تواند به بافت و استخوان نیز سرایت کند.

آیا دندان‌های خود را به هم می‌سایید؟

این یک مشکل رایج است که ناشی از استرس، اختلالات خواب یا مشکل گازگرفتن است. اگر هنگام خواب دندان‌قروچه کنید، مینای دندان را از بین می‌برد و حتی باعث ترک خوردن می‌شود.

آیا ممکن است این دندان عقل شما باشد؟

دندان درآوردن چه نوزاد و چه بالغ دردناک است. زمانی که دندان عقل شروع به فشار دادن به لثه می‌کند، احتمالاً آن را احساس خواهید کرد. غذا می‌تواند زیر لثه گیر کند و باعث پوسیدگی و عفونت شود.

شیوه‌های غیر اصولی جایگزین اصلاح شیوه‌های غلط سیستم جذب دندان‌پزشکان شده است
ادامه مطلب

آیا مشکل ممکن است بیرون از دهان شما باشد؟

دندان‌های شما ممکن است به دلیل مشکلی در جای دیگری از بدن شما آسیب ببینند.

انواع خاصی از سردردها وجود دارد، مانند میگرن و سینوس‌های گرفتگی یا عفونی.

مشکلات در مفصل یا عضلاتی که فک شما را به جمجمه شما متصل می‌کند.

در موارد نادر، حمله قلبی می‌تواند باعث درد دندان شود. همچنین نشانه‌ای از برخی بیماری‌های عصبی است.

علائم دندان درد

دندان درد و فک درد شکایات رایجی هستند. ممکن است در اثر فشار یا محرک‌های سرد یا گرم درد شدیدی وجود داشته باشد. درد ممکن است بیش از 15 ثانیه پس از برداشتن محرک ادامه یابد. با افزایش ناحیه التهاب، درد شدیدتر می‌شود. ممکن است به گونه، گوش یا فک تابش کند. علائم و نشانه‌های دیگری که ممکن است شما را به دنبال مراقبت سوق دهد شامل موارد زیر است:

درد هنگام جویدن در دندان‌ها یا فک شما

سردرد

دندان‌های شما به گرما یا سرما حساس هستند. وقتی چیزی گرم یا سرد به آنها برخورد می‌کند چند ثانیه درد احساس خواهید کرد. غذاهای شیرین یا اسیدی نیز ممکن است شما را آزار دهند.

  1. خونریزی یا ترشح از اطراف دندان یا لثه
  2. تورم اطراف دندان یا تورم فک شما
  3. آسیب یا ضربه به ناحیه
  4. بوی بددهان
  5. تب
  6. طعم بد در دهان شما
  7. تورم غدد

این علائم و نشانه‌ها ممکن است گاهی با پوسیدگی دندان، شکستگی دندان یا بیماری لثه (بیماری پریودنتال) همراه باشد. پوسیدگی دندان یا ناحیه‌ای از قرمزی اطراف خط لثه دندان ممکن است به منبع درد اشاره کند. اگر به دندان عفونی ضربه بزنید، ممکن است درد را شدیدتر کنید. این علامت ممکن است به دندان مشکل‌دار اشاره کند حتی اگر دندان طبیعی به نظر برسد.

کاهش قابل توجه درآمد دندان‌پزشکان در سال ۲۰۲۰
ادامه مطلب

چه زمانی برای دندان درد به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشیم.

اگر دندان‌هایتان درد می‌کند، ویزیت دندانپزشک را به تعویق نیندازید. حفره‌ها و ترک‌ها باگذشت زمان بدتر می‌شوند. شما باید با پزشک یا دندانپزشک خود در مورد دندان درد تماس بگیرید زمانی که:

avaldent2 4

دندان درد با داروهای بدون نسخه تسکین نمی‌یابد.

پس از کشیدن دندان درد شدیدی دارید. این ممکن است در روز دوم یا سوم پس از کشیدن دندان رخ دهد. این نتیجه از لخته شدن خون و نمایان شدن استخوان تا زمانی است که یک لخته جدید بتواند استخوان در معرض دید را بپوشاند. این عارضه با نام استئوتیت آلوئولی یا ” سندرم حفره خشک ” شناخته می‌شود. در صورت بروز این عارضه، باید ظرف 24 ساعت به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان درد با تورم لثه یا صورت همراه است یا ترشحات اطراف دندان دارید. تب یکی از علائم مهم عفونت در بیماری‌های دندانی است. پوسیدگی ساده دندان باعث تب نمی‌شود. این علائم ممکن است نشانه عفونت اطراف دندان، لثه یا استخوان فک (فک پایین) باشد. تب و تورم ممکن است نشان دهنده وجود آبسه باشد. آبسه‌های دندانی ممکن است نیاز به آنتی‌بیوتیک و بازکردن جراحی (درناژ) آبسه داشته باشند. زمانی که توصیه می‌شود این روش در داخل دندان انجام شود (درناژ ریشه)، درمان «روت کانال» انجام می‌شود.

دندان‌های شکسته در اثر جراحت رخ می‌دهد. مگر اینکه با آسیب‌های شدیدتر همراه باشد، باید دراسرع‌وقت با دندانپزشک تماس بگیرید. بلعیده شدن دندان و ازدست‌دادن دندان دائمی از اورژانس‌های دندانی محسوب می‌شود. ازدست‌دادن دندان به دلیل آسیب (خوردن ضربه) در کودکانی که دندان‌های اصلی خود را از دست داده‌اند، متفاوت از کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالانی که آسیب به دندان‌های ثانویه یا دائمی خود دارند، درمان می‌شود. اگر دندان دائمی (بزرگسالان) کودک به طور کامل شکسته شد، سعی کنید به‌آرامی آن را بشویید و به دنبال مراقبت از دندان باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه