دندان درد بعد از پرکردن با آمالگام و کامپوزیت چه دلیلی دارد؟

درد

اکثر افراد برای رفع ناراحتی دندان خود از روش پر کردن دندان استفاده می‌کنند. بنابراین اگر چند ماه پس از پر کردن دندان همچنان درد دارید، ممکن است نگران کننده باشد. در حالی که حساسیت دندان تا چهار هفته پس از عمل پر کردن معمول است، اما درد پس از این مدت باید توسط دندانپزشک ارزیابی شود. ممکن است از خود بپرسید، “چرا دندانی كه پر كرده‌ام هنوز درد می‌کند؟” دلایل زیر برای درد دندان بعد از پر کردن ممکن است به شما کمک کند مشکل را تشخیص داده و به درستی آن را درمان کنید.

دلایل درد دندان بعد از پر کردن آن چیست؟


در فرایند پر کردن دندان‌ها، دندانپزشک شما باید از بی‌حسی موضعی استفاده کند تا بتواند بافت دندان بیمار را از بین ببرد. این روند اعصاب را تحریک می‌کند. متأسفانه پس از از بین رفتن اثر ماده بی‌حس کننده، شما احساس درد خواهید داشت. اگر پوسیدگی دندان شما عمیق باشد و یا قسمت وسیعی از دندان شما را پوشانده باشد، درد بيشتر اتفاق می‌افتد. اما اگر چند هفته یا چند ماه پس از پر کردن دندان هنوز هم درد داريد، ممكن است با هر یک از مسائل زیر روبرو باشید.

پالپیت

هنگامی که یک واکنش التهابی در داخل پالپ دندان شما ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد درد و یک بیماری به نام  پالپیت شود. ممکن است پس از پر کردن دندان به دلیل سوراخ کردن دندان خود، دچار پالپیت شويد. اگر اینگونه باشد، این نوع پالپیت معمولاً خود به خود برطرف می‌شود. گاهی اوقات در صورت از بین بردن بافت پوسیده و سپس پوشاندن آن با  مواد پركننده، ممکن است پالپیت رخ دهد. پالپیت می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود که نیاز به درمان دارد. اگر پالپیت بسیار شدید باشد، ممکن است درمان ریشه توصیه شود.

واکنش آلرژیک

درد پس از پرکردن دندان می‌تواند به دلیل حساسیت به مواد پر کننده دندان در طول عمل ایجاد شود. اگر این اتفاق بیفتد، دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که ماده پر کننده را با ماده دیگری جایگزین کنید.

پرشدن زیاد دندان

پرشدن زیاد دندان

اگر مواد پر کننده خیلی بالاتر از سطح دندان قرار بگیرد، می‌تواند باعث ایجاد مشکل در گاز گرفتن شود. این موضوع می‌تواند باعث دردناک شدن جویدن یا گاز گرفتن شود. پرشدگی بیش از حد دندان باعث می‌شود دندان شما خیلی بیشتر به سمت پایین فشار بیاورد و رباط‌های پریودنتال شما را حساس کند. خبر خوب این است که دندانپزشک شما می‌تواند با سایش و خرد کردن آن در طی یک جلسه دندانپزشکی، مشكل را به راحتی درمان کند.

درد ارجاعی

اگر در دندان‌های اطراف دندان پر شده خود احساس درد می‌کنید، به این درد ارجاعی می‌گویند. این مشکل برای افرادی که دندان خود را پر می‌كنند بسيار شایع است. درد ارجاعی باعث می‌شود که سیگنال‌های درد در دندان‌های دیگر ظاهر شود و معمولاً پس از چند هفته خود به خود از بین می‌رود. اگر درد بیش از چهار هفته ادامه داشته باشد، برای معاینه دندانپزشکی با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

سطوح مختلف دندان

همچنین ممکن است به دلیل داشتن سطوح دندانی با دو جنس متفاوت در دهان خود احساس درد یا حساسیت کنید. به عنوان مثال، اگر یک دندان تاج طلایی داشته باشد و دندان بالا یا پایین آن با مواد نقره‌ای پر شده باشد، ممکن است هنگام لمس آن احساس عجیبی داشته باشید.

اعصاب تحریک شده

گاهی اوقات پر شدن دندان باعث تحریک عصب واقع در داخل دندان می‌شود. این حالت اغلب در مواردی اتفاق می‌افتد که حفره‌های بزرگ‌تری پر می‌شوند. زیرا این حفره‌ها می‌توانند نزدیک انتهای عصب واقع در اعماق دندان باشند. نگران نباشید زیرا عصب به سرعت به ترکیب جدید عادت می‌کند و در بیشتر موارد درد دندان از بین می‌رود. هنگامی که عصب به حالت عادی بازگشت، بیمار نباید هیچ تفاوتی با قبل داشته باشد و باید بتواند غذاهای سرد و گرم را مانند همیشه بخورد و بنوشد.

مواد استفاده شده

امروزه بسیاری از دندانپزشکان برای پر کردن دندان‌ها تمایل به استفاده از مواد کامپوزیتی دارند. اين مواد انعطاف پذیر و بادوام هستند، دندان را در برابر درجه حرارت شدید عایق بندی می‌کنند و آنقدر خوب به دندان می‌چسبند که برای قرار دادن مواد پرکننده مجبور به تراشیدن بخش زیادی از دندان نخواهید بود. گفته می‌شود با وجود محافظت از دندان در برابر دمای بالا، مواد پرکننده کامپوزیتی می‌توانند در هنگام پر کردن عمیق یا قرار گرفتن آن در ناحیه خاصی از دندان باعث افزایش حساسیت شوند. به عنوان مثال، پر شدن دندان در امتداد گونه یا زبان ممکن است به دلیل فشارهای زیادی که وجود دارد باعث درد دندان در آن ناحیه شود.

درد دندان بعد از پر شدن تا چه مدت ادامه دارد؟


اگر به تازگی دندان خود را پر کرده‌اید، دندان شما با از بین رفتن اثر ماده بی‌حس کننده حساس می‌شود. ممکن است حساسیت به غذاهای گرم یا سرد، جویدن و تغییر دمای هوا را تجربه کنید. حساسیت دندان به این شکل بعد از پر کردن بسیار شایع است، اما ناراحتی باید طی دو تا چهار هفته برطرف شود. لازم به یادآوری است که اگر پس از این مدت درد ادامه پیدا کند، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

درمان‌هایی برای تسکین درد بعد از پرکردن دندان


درمان‌هایی برای تسکین درد بعد از پرکردن دندان

اگر بعد از پر کردن دندان دچار حساسیت دندانی شدید، می‌توانید با استفاده از روش‌های درمانی زیر درد و حساسیت مداوم را کاهش دهید.

داروهای ضد درد برای دندان درد

داروهای بدون نسخه زیادی مانند ایبوپروفن وجود دارد که می‌توانید برای این منظور استفاده کنید. بیشتر این داروها در گروه داروهای مسکن قرار دارند که اخیراً آن‌ها را با افزایش خطرات قلبی مرتبط دانسته‌اند.

ناپروکسن از این قاعده مستثنی است و اعتقاد بر این است که یکی از بی‌خطرترین داروها در این گروه است.

آسپرین گزینه دیگری است که استفاده از آن برای بزرگسالان بی‌خطر است. با این حال این دارو برای بیماران زیر 16 سال توصیه نمی‌شود. بهتر است قبل از مصرف هر نوع داروی ضد درد با دندانپزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر از مشکلات قلبی رنج می‌برید.

کمپرس سرد

کمپرس سرد یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای درد دندان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کیسه یخ را در قسمت خارجی گونه خود، دقیقا در جایی که دندانتان درد می‌کند، نگه دارید. این کار باید علائم درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. سرما باعث می‌شود رگ‌های خونی اطراف ناحیه آسیب دیده منقبض شده و بی‌حس شود.

بسته یخی آماده ندارید؟ نگران نباشید، یک روش جایگزین وجود دارد. اسفنج مرطوب را در فریزر قرار دهید و سپس از آن به عنوان کمپرس سرد استفاده کنید.

شستشو با آب نمک

شستشو با آب نمک

آب نمک می‌تواند باکتری‌ها را بیرون کشیده و باعث از بین رفتن آن‌ها شود. بنابراین اگر دندان شما به دلیل رشد باکتری‌ها درد می‌کند، راه درمان آن شستشو با آب نمک است. به همین دلیل دندانپزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که پس از مراجعه به دندانپزشک به هر دلیلی، دهان و دندان خود را به مقدار زیادی با آب نمک شستشو دهند.

درد دندان اغلب به این دلیل اتفاق می‌افتد که تکه‌های کوچکی از غذا بین دندان‌ها گیر می‌کند. شستشو با آب نمک برای از بین بردن این ذرات غذا ایده‌آل است.

همچنین، تحقیقات نشان می‌دهد که آب نمک برای بهبود انواع خاصی از زخم‌های دهان نیز موثر است. برای شستشو با اب نمک، نصف قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید. سپس آن را در دهان خود بچرخانید و بیرون بریزید.

آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا مدت‌هاست که در محصولات زیبایی و معالجه بریدگی و سوختگی استفاده می‌شود. چرا اینطور است؟ آلوئه‌ورا یکی از بهترین ضد عفونی کننده‌های طبیعی است. آلوئه‌ورا از رشد باکتری، ویروس و قارچ جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر دندان شما به دلیل وجود عفونت درد می‌کند، آلوئه‌ورا می‌تواند یک درمان خارق‌العاده باشد.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که استفاده از آلوئه‌ورا برای بهبود لثه نیز موثر است.

میخک

میخک

میخک حاوی اوژنول است. اوژنول ترکیبی است که تاثیر آن برای کنترل درد دندان اثبات شده است. تحقیقات بیشتر نشان می‌دهد که روغن میخک دارای خواص ضدالتهابی و تب‌بر نیز می‌باشد.

بهترین روش استفاده از میخک به عنوان داروی خانگی برای دندان درد، استفاده از روغن میخک بر روی ناحیه آسیب دیده است. برای این کار می‌توانید یک پنبه را به روغن میخک آغشته کرده و آن را روی دندان خود بمالید. همچنین می‌توانید روغن را در آب رقیق کرده و سپس استفاده کنید.

سیر

سیر

همه ما می‌دانیم که سیر باعث بوی بد دهان می‌شود. با این حال بوی بد دهان به دلیل خوردن سیر نتیجه رشد باکتری نیست بلکه به دلیل مواد شیمیایی حاوی گوگرد است. مطالعات نشان می‌دهد که سیر برای جلوگیری از رشد باکتری عالی است و می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی برای دندان درد استفاده شود. ساده‌ترین راه استفاده از این ماده گذاشتن خمیر سیر بر روی دندان دردناک است.

چای نعناع کیسه‌ای

همه ما می‌دانیم که نعنا فلفلی برای نفس تازه کردن عالی است. اما این تمام کاری نیست که این گیاه شگفت انگیز می‌تواند انجام دهد. طبق یک مطالعه، نعناع فلفلی عوامل بیماری‌زای دهان را نیز از بین می‌‎برد.

اکنون استفاده از یک خوشبو کننده دهان یا خمیر دندان با طعم نعناع برای بهبود سلامت کلی دندان کاملاً رایج است. اما این امر در صورت درد دندان اثر تسکین دهنده فوری نخواهد داشت. اما چای نعناع کیسه‌ای را می‌توانید به راحتی برای این منظور استفاده کنید. بعد از اینکه یک فنجان چای نعناع فلفلی درست کردید، بگذارید کیسه‌ها کمی خنک شوند و سپس یکی از آن‌ها را روی ناحیه آسیب دیده فشار دهید.

اگر اهل چای نعناع نیستید، نیازی به خرید آن، مخصوصاً برای این منظور، نیست. در عوض می‌توانید روغن نعناع را با استفاده از پنبه مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بزنید.

سایر نکات

  • به مدت دو هفته از خوردن غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد اجتناب کنید.
  • به طور موقت از مصرف غذاهای اسیدی مانند مرکبات، نوشیدنی‌های مرکبات، ماست، شراب و قهوه خودداری کنید.
  • در طرف مقابل دندان درمان شده خود بجوید.
  • خوردن غذاهای واقعاً سخت را به طور موقت متوقف کنید.
  • با استفاده از حرکات نرم و دورانی دندان‌های خود را به آرامی مسواک زده و نخ دندان بکشید.
  • از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید و یا از دندانپزشک خود در مورد خمیر دندان ضد حساسیت سوال کنید.
  • از نخ دندان بسیار نرم استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که از نکات فوق به عنوان راهنمای کلی استفاده می‌شود و نباید جایگزین مشاوره پزشکی شود. اگر احساس می‌کنید که درد دندان شما پس از پر کردن طبیعی نیست، فوراً برای معاینه دندانپزشکی با دندانپزشکان ماهر تماس بگیرید.

کنترل درد توسط دندانپزشک


کنترل درد دندان بعد از پر کردن توسط دندانپزشک

بدیهی است که اولین کاری که باید انجام دهید رزرو وقت ملاقات با دندانپزشک برای معاینه دندان پر شده است. آن‌ها می‌توانند علت درد را دقیقاً مشخص کنند و بهترین اقدامات را برای درمان درد انجام دهند.

اگر درد دندان شما در نتیجه مال اکلوژن ناشی از پر شدن بیش از حد ایجاد شده باشد، دندانپزشک شما می‌تواند ارتفاع پرشدگی دندان را به طور متناسب تنظیم کند تا با راحتی بیشتری بتوانید گاز بزنید و بجوید.

برخی از دردهای دندان پس از پر کردن می‌تواند ناشی از عصب ملتهب یا پالپ دندان باشد. دندانپزشک شما ممکن است درمان اصلاحی مانند درمان ریشه یا کشیدن کامل دندان را پیشنهاد کند. سپس می‌توانید گزینه‌های جایگزینی مانند ایمپلنت، بریج یا پروتز مصنوعی را بررسی کنید.

 

منبع : دندال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه