دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه خدماتی دارد؟

دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه خدماتی دارد؟

دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه خدماتی دارد؟
به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، دندانپزشکی دیجیتال، (Digital Dentistry) یکی از علوم جدیدی است که در سال های اخیر مورد توجه جدی قرار گرفته است. در کشور ما نیز این تکنولوژی یک فرآیند نوپا است. البته ما سعی کرده ایم در ایران قدم به قدم با کشورهای پیشرفته پیش برویم و خوشبختانه در این زمینه عقب نیستیم. به کمک دندانپزشکی دیجیتال روند درمان، پروتز ایمپلنت سریع تر انجام شده و نتیجه درمان به نسبت قابل پیش بینی خواهد بود.

در ایمپلنت دندان می توان از دندانپزشکی دیجیتال بدون دستکاری زیاد در لثه و استخوان استفاده نمود. برای برداشتن لثه تخمین دقیقی از بافت نرم لثه و استخوان داشت و با اسکن بسیار دقیق، کمترین ناراحتی، درد و جراحی برای بیمار ایجاد می شود. به طور کلی با استفاده از دندانپزشکی دیجیتال، درد، تورم، ناراحتی و استرس ناشی از اعمال دندانپزشکی در دهان بیمار به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

چگونه با روش های دیجیتال، لبخند دیجیتالی طراحی کنیم؟

همانطور که می دانید با پیشرفت علم روش های جدیدی ایجاد شده است که برای اصلاح طرح لبخند نیز استفاده می شود تا افراد بتوانند به راحتی لبخندی زیبا داشته باشند. به این نکته توجه داشته باشد که در تمامی مطب ها این روش قابل استفاده نیست و حتما باید به کلینیک دندانپزشکی دیجیتال مراجعه کنید.

سیستم نرم افزاری طراحی لبخند دیجیتالی، اغلب نرم افزار DSD می باشد که با استفاده از آن می توانید نتایج را قبل از درمان مشاهده کرده و راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهد. سپس در صورت نیاز به تغییر و اصلاح آن را بیان کنید تا نتیجه نهایی درمان با دقت کامل و با آنالیز دقیق و کیفیت عالی مطابق با نظر و سلیقه شما انجام شود.

کاربرد دندانپزشکی دیجیتال

اگر بخواهیم کاربردهای تکنولوژی دیجیتال در درمان های دندانپزشکی را نام ببریم، می توان به سهم زیادی که فناوری های دیجیتال به درمان های دندانی داشته اند اشاره کرد. با دندانپزشکی دیجیتال، درمان سریع‌تر، دقیق تر و آسان‌تر است. فک و سیستم دندانی افراد بسیار حساس است و استفاده از دقت برای درمان های مربوطه بسیار مهم است. این امر با فناوری های دیجیتال به دست می آید.

دندانپزشکی زیبایی

فناوری کد کم CAD/CAM

کد کم نتیجه استفاده از فناوری های دیجیتال در ساخت ترمیم های دندانی است. با تکنولوژی کد کم می توان ترمیم های سه بعدی دندان اعم از روکش دندان، لمینت دندان، روکش، بریج و … را در سریع ترین زمان ممکن و به زیبایی هرچه تمام تر در اختیار بیمار قرار داد و دندانسازی دیجیتال را انجام داد. کد CAD مخفف Computer Aided Design و CAM مخفف Computer Aided Manufacturing به معنای طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر است.

با استفاده از کد کم تحول بزرگ و مثبتی در حوزه دندانپزشکی دیجیتال فراهم شده است . کد کم برای درمان هایی مانند کاشت فوری ایمپلنت به روش دیجیتال بسیار مناسب است، زیرا می توان روکش های دندانی را در سریع ترین زمان ممکن تهیه کرد. این سیستم تصویربرداری داخل دهانی و بررسی وضعیت دندان ها اعم از ساییدگی، وضعیت مفصل گیجگاهی فکی و … با فناوری کم کد قابل انجام است.

کاشت ایمپلنت دیجیتال دندان چیست؟

کاشت ایمپلنت دیجیتال دندان یکی از پیشرفته ترین روش های درمانی است. استفاده از دندانپزشکی دیجیتال برای کاشت ایمپلنت های موفق و دقیق می تواند بسیار مفید است. با بهره مندی از روش دیجیتال می توان زمان درمان را به حداقل رساند. برای درمان های دیجیتال باید با متخصص ایمپلنت که با فناوری های دیجیتال آشنا بوده و قادر به استفاده از این روش ها باشد، مشورت کنید.

تصویر برداری و رادیوگرافی دیجیتال

با استفاده از دندانپزشکی و تصویربرداری دیجیتال می توان عیوب دندانی را به خوبی تشخیص داد و درمان مناسب را انتخاب کرد. تصاویر باید به طور دقیق عیوب دندانی را شناسایی کنند. استفاده از تصویربرداری داخل دهانی و خارج دهانی یکی از اولین گام ها برای درمان موفق دندانپزشک است.تجهیزات دندانپزشکی دیجیتال به روز تر در این زمینه می تواند بیشتر به دندانپزشک در تشخیص و درمان عیوب دندان کمک کند. استفاده از سی تی اسکن دندان یکی از رایج ترین کاربردهای فناوری دیجیتال دندانپزشکی است. این امر تشخیص عیوب دندانی را برای دندانپزشک آسان تر می کند.

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال برای حل مشکلات و خطاهای دندانپزشکی ایجاد شده است و به همین دلیل نقاط قوت بسیار بیشتر از نقاط ضعف آن است. به طور کلی استفاده از فناوری های دیجیتال، روند درمان بیماران را بسیار دقیق تر می کند. و هزینه های درمان را کاهش می دهد.

از سوی دیگر، این فناوری‌ها میزان خطا را به حداقل می‌رسانند و امکان پیش‌بینی نتایج را فراهم می‌کنند. این عوامل باعث بهبود کیفیت روند درمان و افزایش رضایت بیماران می شود. علاوه بر این، استفاده از این فناوری‌ها می‌تواند باعث کاهش درد بیماران و تسریع بهبودی شود که به نوبه خود باعث کاهش اضطراب و نگرانی بیماران در مورد درمان می‌شود. کاهش هزینه های درمان یکی از بارزترین ویژگی های استفاده از دندانپزشکی دیجیتال است که بسیاری از بیماران آن را به طور کامل درک نمی کنند. به طور کلی هزینه خدمات دیجیتال تا حدودی بیشتر از خدمات سنتی است و بنابراین بیماران آن را در راس انتخاب خود قرار نمی دهند. اما استفاده از این درمان ها باعث افزایش دقت و کاهش خطای انسانی می شود که می تواند ماندگاری بسیاری از درمان ها مانند ایمپلنت و بریج را افزایش دهد. این به نوبه خود از صرف مجدد و اتلاف وقت بیماران جلوگیری می کند و در نتیجه هزینه های آنها را کاهش می دهد.

رایج ترین نقاط قوت ایمپلنت دیجیتال

دقت بیشتر

افزایش سرعت و صرفه جویی در زمان

کاهش درد و اضطراب ناشی از اقدامات درمانی

کاهش دوره درمان

پیش بینی نتایج

نقاط ضعف و محدودیت‌های دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال برای حل مشکلات حوزه دندانپزشکی ایجاد شده است و به همین دلیل نمی توان مشکلات زیادی را برای آن مطرح کرد، اما قیمت دندانپزشکی دیجیتال جز محدودیت های این روش محسوب می شود.

به طور کلی خدمات در این زمینه هزینه های نسبتاً بالاتری دارد و به همین دلیل است که بیماران تمایل کمتری به استفاده از آن دارند. البته این هزینه ها به دلیل دقت بالای نتایج به سرعت جبران می شود، اما همچنان بسیاری از افراد از انجام این کار خودداری می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه