اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

اهمیت معاینه دندانپزشکی اطفال در سلامت دندان کودکان

والدین دوست دارند فرزندانشان همیشه سالم باشند و مانند هر زمینه دیگری در زمینه بهداشت دهان و دندان نیز مشکلی نداشته باشند. بهداشت دهان و دندان در کودکان نه تنها به آنها کمک می کند تا ساختار دندانی بدون مشکل در دوران کودکی داشته باشند، بلکه باعث می شود در بزرگسالی کمتر به دندانپزشک مراجعه کنند. دندانپزشکی اطفال که انتخاب می کنید در سلامت دندان کودکان اهمیت زیادی دارد.

زیرا شما باید دندان های کودک خود را به جای دندانپزشکی عمومی به یک متخصص اطفال بسپارید که متخصص دندان های کودکان است. آنچه باید در مورد دندانپزشکی بدانید، ویژگی هایی است که یک متخصص پدودنتیست خوب باید داشته باشد و نکات مهم در مورد سلامت دهان و دندان کودک شما، در این مقاله دندانپزشکی اطفال بررسی شده است.

پدودنتیکس چیست؟

فرآیندهای سلامت دهان و دندان کودکان، که به نام پدودنتیکس یا دندانپزشکی اطفال شناخته می شود، زیر شاخه ای از دندانپزشکی است که برای حل مشکلات دهان و دندان که ممکن است به ویژه در نوزادان، کودکان و بزرگسالان جوان رخ دهد، کار می کند. دندانپزشکان فقط به عنوان دندانپزشکی کار می کنند که به سلامت دهان و دندان کودکان اختصاص دارند.

البته وجود یک شاخه جداگانه از دندانپزشکی که فقط به کودکان می پردازد بسیار مهم است. زیرا پویایی دندان و ساختار دهان کودکان در مقایسه با بزرگسالان بسیار متفاوت است. متخصصین اطفال کلیه فرآیندهای درمان دندان کودکان به ویژه دندان های شیری و دندان های دائمی را انجام می دهند.

the importance of pediatric dental care 1536x1025 1

اهمیت یک متخصص پدودنتیست در سلامت دندان کودکان چیست؟

پدودنتیست دندانپزشکی است که در ساختار دهان کودکان تخصص دارد و آموزش های تخصصی در این زمینه دارد. ساختار دهانی کودکان با ساختار دهانی بزرگسالان کاملاً متفاوت است. اندازه دهان کودکان به طور مداوم در حال رشد است و دندان های آنها مرتباً عوض می شود و اشکال کاملاً متفاوتی به خود می گیرد.

خدمات پدودنتیک ابتدا با دندان های شیری شروع می شود و به دنبال آن با رویش دندان های دائمی ادامه می یابد. البته یک دندانپزشک آموزش دیده در زمینه دندانپزشکی کودکان می تواند بهترین معاینه و مشاهدات را در این فرآیند انجام دهد. بنابراین، هنگام بردن فرزند خود برای اولین معاینه دندان، بردن او نزد یک متخصص اطفال مجهز و با تجربه بسیار مفید است.

لازم به ذکر است که متخصص اطفال اولین دندانپزشکی است که کودک شما با آن روبرو خواهد شد. متخصص اطفال که از دوران نوزادی تا جوانی سلامت دهان و دندان را به دقت بررسی می کند و سعی می کند راه حل هایی برای مشکلات پیش آمده بیابد.

نقش مهمی در پیشگیری از آسیب های دندانی و ترس هایی که ممکن است در کودک شما در بزرگسالی ایجاد شود، ایفا می کند. به همین دلیل برای شما مفید است که در انتخاب متخصص اطفال برای بردن فرزندتان دقت و توجه داشته باشید.

رفتار و نگرش دندانپزشک اطفال شما نسبت به فرزندتان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. نباید فراموش کرد که هر کودکی مانند یک اسفنج است و تمام رفتارهایی را که در اطراف خود می بیند جذب می کند و برای استفاده در گوشه ذهن خود قرار می دهد. ایجاد محیطی گرم در کلینیک دندانپزشکی، استقبال دوستانه و صمیمی در همه حال و نزدیک شدن به کودک با نگرش سازنده در حین مداخلات از جمله وظایف اخلاقی یک متخصص اطفال است.

علاوه بر همه اینها، هر چه زودتر کودک خود را به دندانپزشک اطفال معرفی کنید، از ترس دندانپزشک و معاینه دندان جلوگیری خواهید کرد. به این ترتیب می توانید کودک خود را عاشق دندانپزشک ها و درمان های دندانپزشکی کنید و از ایجاد این ترس در ناخودآگاه آنها در آینده جلوگیری کنید.

چه درمان های دندانپزشکی را یک متخصص اطفال می تواند انجام دهد؟

اکثر والدین مراقبت و اهمیت لازم را نسبت به سلامت دهان و دندان کودک نشان نمی دهند، زیرا دندان های شیری کودک به مرور زمان خود به خود می ریزند و دندان های دائمی به جای آنها رشد می کنند.

افتادن دندان های شیری و رویش دندان های دائمی با روش های طبیعی، تغییری در این واقعیت ایجاد نمی کند که عادات صحیح بهداشت دهان و دندان باید از همان سنین پایین به کودک القا شود. علاوه بر این، چه در دوره دندان های شیری یا دندان های دائمی; بردن فرزندتان به متخصص اطفال همیشه یک حرکت مفید خواهد بود.

دندان های شیری با انجام عملکرد جویدن به رشد فک کمک می کنند و به رشد صحیح گفتار کمک می کنند. به لطف ناحیه ای که می پوشاند، نقش محافظتی برای دندان های دائمی ایفا می کند.

به همین دلیل پس از گذراندن دوره 6 ماهگی کودک و رویش اولین دندان، ترجیحاً معاینه سلامت دندان توسط متخصص اطفال انجام شود. می توان برنامه های حفاظتی توسعه یافته در برابر مشکلاتی که ممکن است در طول فرآیند انجام شود را به شرح زیر فهرست کرد.

difference between board certified pediatric dentist and a family dentist scaled 1

1- فیشور سیلانت:

فیشور سیلانت برای محافظت از سطوح فرورفته و بیرون زده روی دندان های خلفی، جایی که مواد غذایی به راحتی به آن چسبیده و تمیز کردن آنها دشوار است، استفاده می شود. همانطور که از نام آن پیداست، این عمل دندانپزشکی پیشگیرانه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود.

2- کاربرد فلوراید:

این روش درمانی با هدف تعامل با مینای دندان و افزایش مقاومت مینای دندان در برابر پوسیدگی می باشد. در عین حال، استفاده از فلوراید تشکیل پوسیدگی دندان را کند می کند و در برخی موارد حتی امکان ترمیم مینای دندان را با “ریمینرالیزاسیون” فراهم می کند. بسیاری از خمیردندان ها در حال حاضر حاوی مکمل های فلوراید در غلظت هایی هستند که بسته به سن متفاوت است.

علاوه بر این اقدامات پیشگیرانه، درمان های دیگری که از سلامت دهان و دندان کودکان حمایت می کند شامل پرکردن، درمان ریشه و دستگاه فضا نگهدار می باشد. پرکردن و درمان ریشه روش هایی هستند که در ترومای دندانی یا پوسیدگی غیرقابل برگشت استفاده می شوند. البته دندانپزشک اطفال تصمیم می گیرد که در چه شرایطی از کدام روش درمانی استفاده شود.

Beautiful young girl brushing her teeth. 815356714 5616x3744 scaled 1

چگونه یک متخصص پدودنتیست خوب انتخاب کنیم؟

البته مانند هر والدینی، شما هم می خواهید بهترین متخصص اطفال را برای فرزندتان انتخاب کنید. این طبیعی ترین حق شماست. قبل از انتخاب متخصص اطفال باید به نکاتی توجه کنید. در اینجا به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

  1. بررسی صلاحیت، تحصیلات، سابقه و تجربه دندانپزشکی اطفال
  2. مشاهده رفتار فرزند خود با سایر بیماران اطفال در معاینه
  3. ملاقات با والدین سایر بیماران کودک و دریافت نظرات
  4. موقعیت آن نزدیک به شما و در مکانی قابل دسترس است
  5. معاینه در کلینیک مجهز به تکنولوژی روز
  6. آگاهی از روش های نوین درمانی در دندانپزشکی کودکان

ملاقات با دندانپزشک در عین رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها از ترس کودک در آینده جلوگیری می کند، بلکه با انجام به موقع احتیاط های لازم از بروز مشکلات احتمالی دندانی در آینده جلوگیری می کند.

به اشتراک بگذارید:

administrator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *