دندان‌پزشکان سوگندشان در حفاظت از سلامت دهان را فراموش کرده‌اند!

دندانه : دندان‌پزشکان سوگندشان در حفاظت از سلامت دهان را فراموش کرده‌اند!

عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران با بیان اینکه طبق آخرین برآوردها ۳۰۰میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان وجود دارد، تاکید کرد: ضروری است تمام دست اندرکاران سلامت و مردم در حوزه پیشگیری فعال شوند.
دکتر سید جلال پورهاشمی گفت: پوسیدگی دندان در دنیا و از جمله ایران به عنوان شایع‌ترین بیماری عفونی انسانی شناخته شده است.

وی افزود: در حالی که وزارت بهداشت در راستای پیشگیری از بیماری‌های عمومی موفق بوده اما در زمینه پیشگیری از بیماری‌های دهان موفقیت چندانی نداشته است.

دکتر پورهاشمی با بیان اینکه شاخص پوسیدگی دندان در کشور ما در طول ۲۰ سال گذشته نه تنها کاهش نداشته بلکه افزایش نیز داشته است، افزود: حدود ۴۰ سال گذشته مردم از سلامت دندان بهتری برخوردار بودند اما برای این مساله نمی‌توان تنها یک فرد یا وزارتخانه را مقصر دانست؛ زیرا آن‌گونه که باید در مجموعه دستگاه‌های ذی‌ربط در حوزه پیشگیری از پوسیدگی اقدام نشده است.
وی با توجه به نقش دندان‌پزشکان برای پیشگیری از پوسیدگی گفت: دندان‌پزشکان در دفاع از پایان‌نامه خود سوگند یاد کرده‌اند که حافظ سلامت دندان‌های مردم باشند اما اکنون دندان‌پزشکان به جای فعالیت در حوزه پیشگیری بیشتر به درمان می‌پردازند.
این متخصص دندان‌پزشکی کودکان افزود: در این راستا و برای یادآوری وظایف دندان‌پزشکان، انجمن دندان‌پزشکان عمومی اولین همایش سلامت دهان را برگزار خواهد کرد تا در کنار یادآوری این وظایف، دانش دندان‌پزشکان نیز به روز شود.

رییس پیشین دانشکده دندان‌پزشکی پردیس بین‌الملل دانشگاه علوم‌پزشکی تهران یادآور شد: پوسیدگی دندان در کشور ما بسیار شایع است به گونه‌ای که اگر تمام بودجه سلامت کشور را صرف درمان کنیم، پاسخ‌گو نخواهد بود و با این روند اگر دندان‌پزشکان هم شبانه‌روز به درمان بپردازند، بهبودی در سلامت افراد حاصل نمی‌شود.
دکتر پورهاشمی با تاکید بر اینکه درمان پوسیدگی هزینه بسیاری نیاز دارد، تصریح کرد: چاره‌ای جز پیشگیری نداریم؛ باید تمام دست‌اندرکاران سلامت و مردم دست به دست هم دهند و از پوسیدگی پیشگیری کنند.
وی نخستین گام برای پیشگیری را آموزش به مادران باردار و نوزادان دانست و گفت: اگر مادران را از زمان باروری آموزش دهیم که از بدو تولد به سلامت دندان‌های فرزندانشان توجه کنند، در آینده شاهد دندان‌های سالم در دهان افراد خواهیم بود؛ با انجام این اقدام هزینه‌های درمان ۱۰ برابر کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه